Koszykarska kadra kujawsko-pomorskiego w finale OOM

Wygraną z reprezentacją województwa Pomorskiego kadra naszego województwa zakończyła udział w półfinałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zapewniając sobie awans do turnieju finałowego.

W pierwszym meczu półfinałów Kujawsko-Pomorskie bez większych problemów rozprawiło się z kadrą Lubuskiego. Dzielna postawa, bardzo walecznych zawodników, których prowadził duet trenerski Janusz Onufrowicz i Kamil Czapla nie wystarczyła. Dobrze dysponowani podopieczni Macieja Łabusia i Macieja Żywiczki, prowadzeni przez duet Dawid Bykowski (21 punktów, 9 zbiórek) i Michał Szabelski (20 punktów) ostatecznie zwyciężyli różnicą 55 punktów. Po stronie pokonanych po 8 oczek uzbierali Rafał Kopaczewski i Jakub Więckowski. MVP spotkania został wybrany Dawid Bykowski.

W kolejnym starciu spotkały się reprezentacje województw Kujawsko-Pomorskiego z Podlaskim. Podopieczni trenera Łabusia nie pozostawili żadnych złudzeń i pokonali rówieśników z Podlasia różnicą 30 punktów. Po stronie pokonanych najwięcej punktów zdobył Jakub Grigiruk – 12, natomiast po stronie zwycięzców 21 uzbierał Wit Szymański, którego uznano MVP spotkania. Kujawsko-Pomorskie zajęło drugie miejsce w grupie, natomiast Podlaskie trzecie.

O awans nasi musieli więc walczyć z reprezentacją Pomorskiego. Kujawsko-Pomorskie objęło szybkie prowadzenie 6:0 na samym początku meczu, ale tak naprawdę w żadnym momencie pierwszej kwarty nasi chłopcy nie byli w stanie odjechać przeciwnikom na więcej niż dwa posiadania - najwyższa przewaga 8 punktów utrzymała się tylko przez chwilę. Przez pierwsze pięć minut drugiej odsłony gospodarze zdołali wyrównać stan meczu na 25:25, by do końca pierwszej połowy prowadzić walkę cios za cios i schodzić do szatni z dwupunktowym prowadzeniem. Sytuacja utrzymywała się przez niemal całą trzecią część gry, dopiero ostatnie 100 sekund nasza drużyna wygrała 6-1(4 punkty Michała Szabelskiego w tym fragmencie) i ponownie objęła nieco wyższe prowadzenie. W ostatnich 10 minutach przeciwnicy nie zdołali przełamać zespołu trenerów Łabusia oraz Żywiczki i właściwie już 39 sekund przed końcem, po niecelnej trójce Bartosza Olechnowicza i zbiórce w obronie naszych mecz był rozstrzygnięty.

Turniej półfinałowy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży dla drużyn z północnej Polski wygrało Wielkopolskie. Zespół Jakuba Czwakiela i Katarzyny Tomczak w meczu o pierwsze miejsce pokonał Mazowsze. Z tej części Polski zagrają jeszcze Kujawsko-Pomorskie oraz Zachodniopomorskie. Z drugiego półfinału - dla drużyn z południa kraju - do decydującej fazy OOM awans zapewniły sobie: Śląskie, Dolnośląskie, Małopolskie i Łódzkie.