Koszykarskie derby Kujaw dla Anwilu Włocławek

W przedostatniej kolejce Polskiej Ligi Koszykówki Anwil Włocławek pokonał 73:69 Polski Cukier Toruń. Gospodarze postawili Anwilowi wysoko poprzeczkę, ale dzięki bardzo dobrej końcówce i kluczowej "trójce" Kacpra Młynarskiego koszykarze Anwilu Włocławek i kibice mogli się cieszyć z wygranej w derbach "Kujaw".

Pierwsze minuty spotkania to wyrównana gra zawodników podkoszowych. Od trzeciej minuty spotkania dobra gra Weavera i Trottera dały 6pkt. prowadzenie torunianiom. Włocławianie nie czekali zbyt długo i szybko zaczęli odrabiać straty, a po punktach Tylera Hawsa i osobistym Sobina wyszedł na prowadzenie (15:14). Wsad Mbodj’a i „trójki” Diduszki oraz Weavera pozwoliły odzyskać prowadzenia gospodarzomo. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 23:20.

Drugą kwartę rozpoczął Mateusz Bartosz doprowadzając swoją „trójką” do remisu 23:23. Upływające minut to wyrównana gra punkt za punkt. W momencie objęcie prowadzenie przez gospodarzy, koszykarze Anwilu szybko niwelowali prowadzenie. Przy stanie 38:36, trzy punkty zdobył Dmitriew, punkt z linii rzutów osobistych dorzucił Sobin i po 20min gry włocławianie prowadzili 40:38.

Trzecią kwartę rozpoczął Jaramaz, który swoim rzutem podwyższył prowadzenie Anwilu do 5pkt. Kolejne minuty spotkania to pogoń podopiecznych trenera Jacka Winnickiego. W drużynie Anwilu punktował tylko Jaramaz. Niestety inni gracze „Rotweillerów” nie trafiali do kosza. Torunianie wykorzystywali błędy i niemoc Anwilu skrzętnie wykorzystując swoje akcje. Po rzucie Diduszki, gospodarze wyszli na prowadzenie 47:46. W kolejnych akcjach torunianie podwyższali swoje prowadzenie. Po sześciu minutach gry bez punktów dla Anwilu, drogę do kosza znalazł Michał Chyliński i Anwil przegrywał 51:48. Ostatnie punkty w trzeciej kwarcie zdobył Śnieg i przed czwartą kwartą włocławianie mieli stratą czterech punktów (55:51).

W czwartej kwarcie punkty na otwarcie zza linii 6,75cm trafił Washington, tym samym włocławianie zmniejszyli przewagę torunian (58:54). Przy stanie 63:58 dla Polskiego Cukru Toruń, po kolejno czterech nieudanych akcjach Anwilu, punkty z linii rzutów wolnych zdobył Washington (63:60). Zdenerwowany przebiegiem gry trener Winnicki poprosił o przerwę dla zawodników z Torunia. Włocławianie próbowali zniwelować przewagę rzutami za trzy punkty. Niestety skuteczność nie pozwalała na to. Po drugiej stronie boiska celny rzut z dystansu oddał Diduszko i gospodarze prowadzili 66:60. Dla Anwilu akcję 2+1 wykończył Jaramaz i na 2min do końca spotkania torunianie prowadzili 66:63. Po nieudanym rzucie Diduszki, trzy punkty trafił Washington co dało remis 66:66. Kolejny niecelny rzut Diduszko i Anwil atakował. Z półdystansu z bardzo ciężkiej pozycji punkty zdobył Jaramaz i Anwil prowadził 68:66. Po akcji włocławian o przerwę poprosił trener Polskiego Cukru. Po wznowionej grze punkty zdobył Weaver. Koszykarze Anwilu mieli 30sekund na wykończenie swojej akcji. Włocławianie dobrze rozrzucili piłkę, która ostatecznie trafiła do Młynarskiego, który traaaafiłłłłłłłł za 3pkt. Koszykarzom z Torunia zostało 14 sekund na przeprowadzenie akcji. Dobra obrona włocławian pozwoliła na urwanie kilku sekund. Sniega faulował Jaramaz. Na linii rzutów osobistych stanął Śnieg i wykorzystał jeden rzut wolny i było już wiadomo, że Anwil Włocławek wygra debry Kujaw. Ostatnie punkty z linii rzutów osobistych trafił Jaramaz (73:69). Licznie zgromadzeni kibice Anwilu, głośno podziękowali swoim pupilom, a na zakończenie radośnie wykrzyczeli „Debry są Nasze, hey Anwil derby są nasze”.

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 69:73 (23:20, 15:20, 17:11, 14:22)