Wiersze za jeden uśmiech pomogą dzieciom

Fundacja "Dr Clown" wspólnie z autorami książek Jackiem Cudnym i Jackiem Puzio od grudnia do stycznia 2011 roku przeprowadzi kampanię społeczną pod hasłem "Książki za jeden uśmiech". Będzie ona skierowana do dzieci przebywających w szpitalach.

W ramach tej kampanii terapeuci Fundacji w 26 oddziałach będą organizowali spotkania z małymi pacjentami i czytali im, wspólnie z rodzicami, wiersze pochodzące z książki "Wiersze za jeden uśmiech". Każdy uczestnik, w zamian za uśmiech, otrzyma książkę w prezencie. Spotkania odbędą się na terenie szpitali dziecięcych oraz placówek specjalnych, które Fundacja obejmuje swoją opieką.

Wiadomo, że bajki mają bardzo dobry wpływ na dzieci. Pomagają najmłodszym pokonać lęki, zrozumieć pewne sprawy, jak również przetrwać i umilić pobyt np. w szpitalu. Poprzez czytanie bajek, można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, głównie wtedy, gdy może utożsamiać się z bohaterami bajki. Czytanie bajek nazwane jest bajkoterapia, która pełni funkcję rozrywkową i relaksacyjną. Obecnie również uczy, kształtuje wyobraźnię, coraz częściej wykorzystywana jest też jako narzędzie terapeutyczne w pracy z najmłodszymi.

Autorzy: Jacek Cudny i Jacek Puzio mają nadzieję, że dzięki ich przedsięwzięciu na ustach wielu dzieci przebywających w szpitalu (często cierpiących) wywołają uśmiech. Autorzy stworzyli książki, które bawią, uczą, zaskakują i w całości się rymują.

Książki za jeden uśmiech oprócz dziecięcych szpitali, dostępne są w sklepach sieci Lewiatan. Więcej o akcji i książkach można dowiedzieć się ze strony www.wierszykizfabryki.pl. Aktualnie autorzy w swoich zasobach mają dwie książki pt. "Malinowa Limanowa" i "Wiersze za jeden uśmiech". W włocławskiej pracowni powstają również dwie kolejne książki pt. "Zwierzaki" i "Ładne Kwiatki".

Wywiad z Jackiem Cudnym, autorem zbioru wierszy dla dzieci „Malinowa Limanowa” i "Książki za jeden uśmiech":

Z wykształcenia i zawodu jest Pan prawnikiem. Skąd pomysł na pisanie wierszy waśnie dla najmłodszego odbiorcy - dziecka ?
Pomysł na pisanie wierszy dla dzieci wziął się z potrzeby serca. Być może brzmi to górnolotnie, ale faktycznie taki były początek mojej przygody z wierszami. W pewnym momencie mojego życia, a dokładnie blisko rok temu, doszedłem do wniosku, że przyszła pora na zmiany. Postanowiłem poświęcić część mojego czasu (jak się potem okazało całkiem pokaźną) na zrobienie czegoś dla innych, a dokładniej dla dzieci. Trochę czasu upłynęło zanim wpadłem na pomysł, co takiego mógłbym zaoferować dzieciakom. Kiedyś, przy okazji jednej z imprez rodzinnych, napisałem rymowaną historyjkę, która spotkała się z uznaniem słuchaczy. Pomyślałem wówczas o napisaniu właśnie takich rymowanych, śmiesznych historii, które wywołają uśmiech na buziach dzieci. I tak się zaczęło. Wkrótce namówiłem do współpracy bardzo zdolnego grafika - Pana Jacka Puzio, który swoimi rysunkami okrasza tworzone przeze mnie teksty. W ten sposób powstała nasza pierwsza książka, zatytułowana „Wiersze za jeden uśmiech”.

Mieszka Pan we Włocławku. Skąd pomysł na napisanie książki właśnie o Limanowej ?
Już kiedy pisałem „Wiersze za jeden uśmiech” wiedziałem, że będę chciał napisać kiedyś książkę poświęconą wyłącznie Limanowej. Dlaczego ? Bo okolice Limanowej to moje ukochane góry. Zachwycają mnie nie tylko krajobrazy, ale również życzliwi mieszkańcy. Tak prawdę mówiąc, to mój drugi dom. I dlatego kiedy powstawały „Wiersze za jeden uśmiech”, wśród tych wierszy znalazły się trzy historie związane z Limanową. Pomyślałem sobie, że będzie to początek książki o Limanowej. Tak też się stało. Mój pomysł na napisanie „Malinowej Limanowej” spotkał się tutaj z bardzo (!!!) życzliwym przyjęciem. W ciągu tygodnia napisałem teksty pozostałych ośmiu wierszy, a w ciągu miesiąca książka była już wydrukowana. To pierwsza pozycja z serii „Moja Wielka Mała Ojczyzna”. Chciałbym, aby „Malinowa Limanowa” oraz kolejne książki z tej serii, pokazywały najmłodszym mieszkańcom danych regionów uroki ich rodzinnych okolic. Wierzę, iż książki te umocnią, a czasami zaszczepią w dzieciach dumę z ich małych, ale wielkich ojczyzn.

Czy ma Pan jakieś nowe pomysły, by podbijać serca i rozwijać wyobraźnię dzieci?
Jestem optymistą. Najważniejszy dla mnie jest uśmiech dziecka, czytającego moją książkę. A że tych uśmiechów jest coraz więcej, to i ja mam coraz więcej energii do tworzenia kolejnych rymowanych historii. W chwili obecnej są już gotowe teksty do dwóch kolejnych książek zatytułowanych „Ładne kwiatki !” i „Zwierzaki”. W dużej części gotowe są też ilustracje do tych książek. Dwie kolejne książki, które powstaną wkrótce to „Witaminki” i „Niezłe ziółka !”. Moim marzeniem jest, aby napisać książkę, której głównymi bohaterami będą słowa. Książka ta nosi na razie roboczy tytuł „Kraina szczęśliwych słów”. Chciałbym w niej nauczyć dzieci szacunku do słów i umiejętności precyzyjnego posługiwania się nimi. Niezależnie od tych planów, realizuję równolegle inny pomysł, a mianowicie stworzenie strony internetowej, która zachęci dzieci do czytania, a w dalszej perspektywie, do pisania wierszy. Uruchomiona została strona internetowa www.wierszykizfabryki.pl Strona jest bardzo kolorowa, z licznymi animacjami i ma zachęcać dzieci do zabawy z tekstami moich wierszy. Na razie są to teksty z czterech książek: „Wierszy za jeden uśmiech”, „Malinowej Limanowej”, „Ładnych kwiatków!” i „Zwierzaków”. Gwarantuję niezłą zabawę. Muszę wspomnieć o jeszcze jednym projekcie. Mianowicie wspólnie z Fundacją „Dr Clown” planuję zorganizować w okresie świątecznym ogólnopolską akcję pod nazwą „Książki za jeden uśmiech”. Podczas tej akcji wolontariusze Fundacji będą organizowali na terenie szpitali dziecięcych oraz placówek specjalnych spotkania z małymi pacjentami i czytali „Wiersze za jeden uśmiech”. Każde dziecko, właśnie za jeden uśmiech, otrzyma książkę w prezencie. Jak widać sporo się dzieje wokół moich wierszy. Obiecuję, że dopóki będą one wywoływały uśmiech na buziach dzieci, nie zabraknie mi pomysłów na kolejne książki.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA