„Orlen” rozpoczął pracę nad budową elektrowni

Projekt budowy elektrowni gazowej we Włocławku wchodzi w kolejna fazę realizacji – poinformował inwestor – PKN „Orlen” SA. Koncern, który buduje już we Włocławku wytwórnię kwasu tereftalowego wysłał do renomowanych producentów turbin informację o rozpoczęciu procesu wyboru firmy, która zbuduje elektrownię gazową.

Elektrownia będzie zlokalizowana w sąsiedztwie zakładów Anwil SA, na działce o powierzchni ponad 120 tys. m kw. Będzie ona produkowała energię elektryczną na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W zakresie oddziaływania na środowisko, blok będzie spełniał wszystkie wymagania przepisów krajowych i unijnych. - Jesteśmy już mocno zaawansowani w pracach – mówi Marek Serafin, członek zarządu PKN „Orlen” SA ds. petrochemii. - Planujemy sfinalizowanie fazy wstępnej w przyszłym roku, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału. Natomiast wyłonienie zwycięzcy przetargu może nastąpić już w 3 kwartale 2011 roku. To dla nas bardzo istotny projekt - koszty budowy jednego bloku energetycznego szacujemy na 1,2 mld zł. Myślę, że ważny również dla Włocławka i regionu, nie tylko w aspekcie potencjalnych nowych miejsc pracy, ale przede wszystkim ze względu na rozwój infrastruktury i nowe wpływy do budżetu miasta. - Według „Orlenu” elektrownia gazowa charakteryzuje się znacznie mniejszą emisyjnością niż tradycyjne elektrownie węglowe. Projekt inwestycji we Włocławku Koncern traktuje jako jeden z podstawowych elementów realizacji swojej strategii zakładającej m.in. rozwój segmentu energetycznego. Nie jest to pierwsza tak ogromna inwestycja realizowana we Włocławku w ciągu ostatnich trzech lat. Płocki koncern kończy inwestycję za 3 miliardy 750 milionów złotych, czyli budowę wytwórni kwasu tereftalowego (PTA). Proces produkcyjny PTA realizowany będzie w oparciu o licencję japońskiej firmy Mitsubishi Chemical, trzeciej co do wielkości pod względem światowej produkcji tego kwasu, niekwestionowanego lidera w branży na rynkach azjatyckich. W wytwórni zatrudnienie znajdzie ponad 200 specjalistów. Dodatkowe miejsca pracy, powstaną także w firmach odpowiedzialnych za ciągłość utrzymania ruchu oraz logistykę. Budowa wytwórni PTA w sąsiedztwie Anwilu SA, której wydajność wyniesie 600 tys. ton rocznie, jest przedsięwzięciem na skalę światową. Dzięki tej inwestycji Koncern dołączy do wąskiej i elitarnej grupy wytwórców najwyższej jakości surowca. - Budowa elektrowni przez „Orlen” nie jest jedyną tego typu inwestycją we Włocławku – mówi Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka. - W drodze przetargu, za kwotę ok. 10 mln zł, sprzedaliśmy 11 hektarów gruntu na terenie Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego – Parku Przemysłowo-Technologicznego pod realizację prywatnej inwestycji o wartości 2 miliardów 500 milionów złotych. Inwestorem jest Electrabel Polska należący do międzynarodowego koncernu GDF Suez. Firma ta jest właścicielem jednej z największych elektrowni w Polsce - Elektrowni Połaniec. W naszym mieście powstanie elektrownia gazowo-parowa, w której prace znajdzie kilkaset osób. Do tego należy doliczyć kolejne miejsca pracy kadry obsługującej - dodaje.

Pod koniec września w ratuszu odbyło się spotkanie, podczas którego Mirosław Jabłoński, kierownik projektu GDF Suez Energia Polska SA potwierdził, iż projekt jest w fazie technicznego przygotowania. Trwają też starania o uzyskanie niezbędnych pozwoleń, poprzedzających rozpoczęcie budowy. GDF Suez będący światowym liderem energetyki i największą firmą w Europie handlującą gazem ziemnym, we Włocławku zbuduje elektrownię, która docelowo będzie posiadać 2 bloki energetyczne, po 450 megawatów każdy, pracujące w technologii gazowo-parowej. Udziałowcem w tej inwestycji będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA – lider rynku gazu w Polsce. Miasto jest dobrym i wiarygodnym partnerem dla koncernu, poza tym inwestor zwrócił uwagę na fakt, iż będzie miał łatwy dostęp do Wisły, która będzie stanowić doskonały szlak komunikacyjny. Prezydent Andrzej Pałucki zapewnia, że rozmawia już z kolejnymi koncernami, które planują zainwestować we Włocławskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego.
14 komentarzy

Energetyk

ANWIL PADA - Wczoraj po godz.15 odby

6 4
ID:24349

czytelnik

Czyli, że powstaną dwie elektrownie: ORLENU i SUEZ ?!?! A gdzie ta ORLENu elektrownia powstanie, bo ta SUEZ wiadomo - Strefa Gospodarcza, która w tym roku powstaje ? Redaktorzy napiszcie coś więcej !!!

0 5
ID:24371

Inż.

Oświadczam, że Włocławianie nie chcą żadnej inwestycji za którą stoi Orlen i Prezydent Pałucki. My wolimy spokój i ciszę, bidę i smród. Niech żyje nowy Prezydent Zbonikowski ze swoimi licznymi zastępcami: Krut, Chmiel, Kaziuk i te inne ....

6 7
ID:24393

peja

"W naszym mieście powstanie elektrownia gazowo-parowa, w której prace znajdzie kilkaset osób. Do tego należy doliczyć kolejne miejsca pracy kadry obsługującej ". Fajnie nie? A bo bym zapomniał ta elektrownia spowoduje zamknięcie elektrociepłowni w Anwilu i stratę kilkuset miejsc pracy. Mniej fajnie, ale prawdziwie.

1 10
ID:24396

Krisss

Noi bardzo dobrze, zapraszamy następnych inwestorów do Włocławka. Następny powód by głosować na Pałuckiego i świadczący zarazem o zasadności realizacji projektu parku przemysłowego.
Pejo nie opowiadaj głupot.
Anwil będzie budował nową elektrociepłownię na swoje potrzeby produkcyjne dlatego, że obecna instalacja jest przestarzała i nie spełnia wielu wymogów europejskich. W tej chwili jest to na etapie przetargu. Wejdź sobie i przeczytaj, jeżeli umiesz.
Elektrownia gazowa Orlenu to zupełnie inny projekt nie związany z projektem Anwilu.

5 3
ID:24404

zorierntowany w temacie

Plany są takie, że we Włocławku w przeciągu najbliższych 3-4 lat powstaną 4 energetyczne bloki gazowo-parowe:
1 Orlenu (tuż za płotem Anwilu w stronę Gąbinka), 2 Suezu (na Strefie Gospodarczej) oraz 1 Anwilu (na terenie zakładu, tuż przy istniejącej EC). Ten ostatni wcale nie ma być kosztem demontowania obecnej EC, ale jako dodatkowa moc energetyczna dla nowych inwestycji na Anwilu. Chociaż pewnie w dalszej przyszłości nastąpi demontaż obecnych turbin ze względu na zużycie i kwestie ekologiczne.

4 2
ID:24411

peja

Krisss, nie ma czegoś takiego jak "projekt Anwilu". są tylko projekty Orlenu realizowane w Anwilu.

5 1
ID:24419

ramzes

~zorierntowany w temacie -jestes malo zorierntowany w temacie ~peja ma racje
te projekty co do ec anwil juz padly orlen ich nie zatwierdzil

0 0
ID:24443

ben Jakov

Pan poseł Łukasz Melex-Zb. powinien jednak - ot tak na wszelki wypadek - choć trochę protestować, jak pierwszego włocławskiego protestanta przystało...

1 2
ID:24457

DD

Ja wiem tyle..... Orlen i SUEZ będą budować 3-4 bloki o mocy około 500MW każdy, będą to najnowocześniejsze blektrownie w Polsce. I to będzie w Włocławku. Trzeba jeszce wziąść pod uwagę, że te budowy będą trwały kilka lat i napewno będą zatrudniane osoby miejscowe i firmy (przecież np. tyle betonu nie opłaca się przywieść z np. z ..... Warszawy), trzeba też wyżywić i przenocować przyjezdnych pracowników. To wszystko są pieniądze zostawnione we Włocławku. A jak Anwil zostanie sprzedany i uniezależni się od Orlenu.. bo to wcześniej czy później nastąpo to wówczas myślę, że dojdzie do budowy nowego bloku przez sam Anwil.

2 0
ID:27844

Tomi

Co z budową ?

1 0
ID:48424

Ziomek

Budowa to farsa a największą farsą z ramienia SNC LAVALIN jest typ o nazwisku Kubilas..... Bez dalszego komentarza. Jednostka BHP funkcjonująca na budowie ma większe przywileje i uprawnienia od mundurowych banda zakomplexionych jełopów....to tyle

0 0
ID:64433

King

Opłocki....

0 0
ID:66755

King

klocki@~Ziomek :

0 0
ID:66756


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Działacze PiS chcą odwołać przewodniczącego radnych

Lokalni działacze klubu PiS złożyli wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącego..

Działacze PiS krytykują ostatnie zmiany kadrowe

W ostatnich dniach nastąpiły zmiany kadrowe w ratuszu i dwóch spółkach miejskich...

Poseł Łukasz Zbonikowski sprawcą kolizji drogowej

Poseł jechał ciągnikiem z nieoświetlonym agregatem uprawowym. Został ukarany..

Promesy na odbudowanie zniszczonych dróg w powiecie

11 lipca poseł Joanna Borowiak wraz z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim Mikołajem..

Sobolewski nie będzie wiceprzewodniczącym Rady Miasta

O tym, że z jego działalności w Radzie Miasta i pełnieniu obowiązków jako radnego,..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..