Zamki krzyżackie światowym dziedzictwem

Samorząd województwa rozpoczął działania na rzecz wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO zespołu gotyckich zamków krzyżackich w północno-wschodniej Europie.

W Kujawsko-Pomorskiem mamy kilkanaście zamków krzyżackich, większość w stanie malowniczej trwałej ruiny. Jedna z takich ruin, zamek w Toruniu, jako integralny element toruńskiego zespołu staromiejskiego ma już certyfikat wyjątkowej uniwersalnej wartości i swój wpis na Listę Światowego Dziedzictwa. Zamek w Chełmnie, którego pozostałości w postaci zaadaptowanych do współczesnych celów obiektów można oglądać do dziś, był przez pewien czas stolicą państwa zakonnego. Inne - na przykład w Zamku Bierzgłowskim, Radzyniu Chełmińskim, Świeciu, czy Rogoźnie – wciąż jeszcze nieodkryte dla turystyki, mogą stać się w przyszłości napędem dla zarówno regionalnego, jak i lokalnego przemysłu turystycznego.

- Powstałe w ciągu 150 lat zamki krzyżackie są niewątpliwym świadectwem dziedzictwa kulturowego naszego regionu, a także dziedzictwa kulturowego wielu innych ziem w naszej części kontynentu. Stanowią jednorodną, wyjątkową grupę zabytków o charakterze wielkoprzestrzennego, zespołowego pomnika historii. Umieszczenie tego zespołu na Liście Dziedzictwa UNESCO będzie miało wielkie znaczenie dla ochrony tych wspaniałych zabytków architektury i organizacji gospodarczej - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Jesienią gospodarz naszego województwa wystosował pismo do szefa Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS profesora Bogusława Szmygina, w którym przedstawił propozycję międzyrządowej aplikacji w tej sprawie. Została przyjęta z uznaniem. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie procedury uznania zespołu zamków za pomnik historii, co oznacza zaangażowanie generalnego konserwatora zabytków i ministra kultury, a na koniec właściwy akt prawny w postaci rozporządzenia prezydenta RP.
5 komentarzy

dzonny_killer

Zamek Bierzgłowski jest we władaniu kleru i ciężko go sensownie zwiedzić, ot to takie większe włości kościelne :(
Zamek w Radzyniu Chełmińskim jest bardzo przyjemną ruinką z wieżą o niby ciasnym wyjściu i zachowaną kaplicą z niewielką ekspozycją. Warto (dla pasjonatów) zobaczyć leżące opodal ruiny w Pokrzywnie.
W Świeciu nie byłem, więc się nie będą wypowiadał.
Zamek w Rogoźnie również "szału" nie robi. Ot wieża i nieco murów. Zwiedzanie jest nieco utrudnione, gdyż ruiny są w prywatnym władaniu, ale przy odrobinie szczęścia "nowy władca" umożliwi, a nawet oprowadzi po pozostałościach.

Dziwię się, że nie wspomniano tu o innych mniej lub bardziej zachowanych zamkach godnych moim zdaniem uwagi np.: wieża w Brodnicy, świetnie zachowany zamek Anny Wazówny w Golubiu (choć za bardzo komercją zalatuje), skoro piszą o Rogoźnie, to dlaczego nikt nie wspomniał ruin w Kruszwicy (legenda Popiela i myszy również przyciągają, opodal ciekawe Strzelno), wypadałoby się zainteresować ruinami w Papowie Biskupim, może jakiś filantrop, pasjonata zająłby się nimi (polecam za wzór właścicieli!!! zamku w Świeciu, ale leżący opodal Czocha w Leśnej).

Dla Włocławian, którzy mają odrobinę chęci i wolnego czasu polecam położone niedaleko ruiny w Raciążku i Bobrownikach.

1 1
ID:25525

Zibi

Killer nic nie zrozumiałeś. Chodzi jedynie o zamki zbudowane przez Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.Co do zamku w Golubiu (XIIIw) to ma on jeszcze inną historię niż ta zwizązana z Wazami (XVIIw), to była pierwotnie siedziba innego zakonu rycerskiego, który niestety ale miał biednych sponsorów i słabo wojował i połaczył się z Krzyżakami. Twoja wiedza o Średniowieczu jest typowo popularno-powierzchowna.

1 1
ID:25566

dzonny_killer

Owszem przyznaję, że umknęła mi kwestia zamków pokrzyżackich. Kruszwica czy Raciążek były poza tematem, ale resztę mogliby uwzględnić.

Jeżeli moja wiedza jest powierzchowna to, co można powiedzieć o twojej, skoro wymądrzasz się o zamku golubskim, którego budowę rozpoczął komtur krzyżacki Konrad von Sack, zakończył Luther von Braunschweig. Nie wiem skąd wziąłeś te rewelacje, ale wolę mieć wiedzę "powierzchowną" aniżeli ją tworzyć :p

1 1
ID:25615

Zibi

Swą wiedzę czerpiesz z netu gdzie kupę błędów się znajduje i niewiele z tego wynika. Odsyłam zatem do książek...np. Michael Walsh, Warriors of the Lord. The military orders of Christendom, 2003 czy innych pozycji. Autorzy portali internetowych o zamkach krzyżackich upraszczają sprawy i nie znają źródeł powstania i ewolucji zakonu krzyżackiego i innych. Powstanie zakonu rycerskiego w Golubiu (Dobrzyniu) związane było z zakonem Kawalerów Mieczowych. Pomysłodawcą był biskup Chrystian, który ściągną z Niemiec grupkę rycerzy i darował im Dobrzyń. Znani byli powszechnie jako Rycerze z Dobrzynia, od 1222 tytuł którego używali brzmiał Rycerze Chrystusowi z Prus. Generalnie był to szwadron typu SS dla Krzyżaków gdyż krwawo rozprawiali się ze wszystkimi poganami z Prus i Inflantów, dodatkowo mieli mało kasy i wcieleni zostali do Zakonu z Malborka i Królewca na wniosek Papieża Innocentego III-go, który dowiedział się o wielu masakrach na ziemiach pruskich, po długim procesie prowadzonym w Watykanie. Ciekawe dzieje zachęcam do lektury książek ;-) Generalnie nie lubię czerpać informacji z netu, proszę nie brać tego do siebie...jeśli uraziłem to przepraszam.

1 1
ID:25617

dzonny_killer

Informacje z netu uznaję wyłącznie do potwierdzenia, upewnienia się, jeśli nie jestem czegoś pewien. Zgadzam się, że w necie jest mnóstwo błędów, ale i w literaturze typowo historycznej jest ich cała masa. Mój ulubiony przykład to z uporem maniaka nazywanie katany mieczem. Owszem masz rację odnośnie Kawalerów Mieczowych i Christiana, lecz budowę zamku (stricte) rozpoczęto z inicjatywy von Sacka. Tej wersji będę się trzymał, choć jeśli będę miał możliwość skorzystam z podanej przez Ciebie lektury. Pozdrawiam

1 1
ID:25662


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA