Tadeusz Dubicki nowym rektorem PWSZ

Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku na kadencję 2011-2012 został wybrany prof. dr hab. Tadeusz Dubicki.

Zgodnie z Regulaminem Wyborczym PWSZ we Włocławku w dniu 5 kwietnia br. Kolegium Elektorów dokonało wyboru Rektora PWSZ we Włocławku na kadencję 2011 - 2015. Komisja Wyborcza pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Piotra Jaworowskiego na posiedzeniu w dniu 14 kwietnia br. stwierdziła ważność przeprowadzonych wyborów. Nowy Rektor obejmie funkcję 1 września 2011r.

Tadeusz Dubicki urodził się w 1948 r. w Łodzi w rodzinie ekspatriowanej z Kresów. Absolwent historii Uniwersytetu Łódzkiego (1972).Pracownik naukowy kolejno w : Katedrze Nauk Społecznych Akademii Medycznej w Łodzi( 1972 – 1992), Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie( od 1992), Katedrze Badań Niemcoznawczych Uniwersytetu Łódzkiego ( od 1993) . Pełnił funkcje : kierownika Katedry Nauk Społecznych Akademii Medycznej w Łodzi ( 1987 – 1992), wicedyrektora Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, kierownika Zakładu Historii XX wieku w tym Instytucie. Rozwój naukowy związany ze zdobywaniem kolejnych stopni naukowych przebiegał następująco: w 1979 r. obronił pracę doktorską na macierzystym Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Władysława Bortnowskiego pt. „Działalność Grup Operacyjnych K.E.R.M. oraz ich stosunki z komendanturami wojennymi na terenie Pomorza Wschodniego oraz Warmii i Mazur w 1945 r.”. W latach osiemdziesiątych związał się naukowo z Wojskowym Instytutem Historycznym, gdzie pod opieką naukową płk. prof. dr. hab. Witolda Biegańskiego podjął pionierskie w skali kraju badania nad wojennym wychodźstwem wojskowym i politycznym oraz zjawiskiem internowania żołnierzy polskich podczas II wojny światowej. Badania te oparte zostały o kwerendy archiwalne wykonane oprócz Polski w Londynie( Instytut i Muzeum im. gen. Sikorskiego, Instytut Józefa Piłsudskiego, Studium Polski Podziemnej) oraz w Bukareszcie (Archiwum Ministerstwa Spraw Wojskowych, Archiwum Państwowe, Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Efektem tych prac była rozprawa habilitacyjna „Internowanie żołnierzy polskich w Rumunii 1939 – 1941”, obroniona w 1990 w Instytucie Wojskowym w Warszawie - Rembertowie.

W zainteresowaniach naukowych prof. Tadeusza Dubickiego można wydzielić kilka nurtów – są nimi : problematyka z zakresu historii wojskowości, dzieje wychodźstwa i Polonii, stosunki polsko – rumuńskie, niemcoznawstwo, biografistyka. Postępujący rozwój naukowy, na który złożyły się liczne publikacje książkowe, artykuły, redakcje tomów, recenzje i czynne uczestniczenie w sesjach naukowych dały podstawę do wystąpienia przez Radę Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego o nadanie tytułu profesora, co nastąpiło w 1998 r. Po otrzymaniu profesury, zatrudniony w Akademii im. Jana Długosza i na Uniwersytecie Łódzkim na stanowisku profesora zwyczajnego.Był wielokrotnie nagradzany przez rektorów uczelni w których pracował.

W 1996 zgłoszony został do prestiżowej Nagrody Pisarskiej Polskiej Fundacji Kultury im. Edwarda Raczyńskiego, którą otrzymał. Pionierskie w skali kraju zainteresowanie problematyką rumuńską ( ok. 100 publikacji związanych z tym tematem) zostało docenione przez władze Rumunii. W 2007 r. odznaczony został przez Prezydenta Rumunii Orderem Komandorskim za Zasługi dla Kultury. W obrazie sylwetki naukowej prof. Tadeusza Dubickiego niezbędne jest też wspomnienie o ścisłych związkach z naukowych z Instytutem i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Był członkiem londyńskiej Komisji Historycznej b. sztabu Głównego (obecnie zlikwidowana), członek kolegium redakcyjnego wydawnictwa warszawsko – londyńskiego: „Mars.Problematyka i Historia Wojskowości. Studia i Materiały”. Dwukrotnie wybierany na członka Komitetu Nauk Historycznych PAN(w roku 1999 i 2007 ). Potwierdzeniem pozycji naukowej prof. Tadeusza Dubickiego było powołanie go w skład Komisji Polsko – Brytyjskiej badającej współpracę polsko – brytyjską w zakresie wywiadu w l. II wojny światowej. Był współredaktorem tomu poświęconemu temu zagadnieniu, który ukazał się w 2004 r. w dwóch wersjach językowych w Warszawie i Londynie. Publikacja ta uzyskała nagrodę ministra Spraw Zagranicznych RP.

Ostatnio we współpracy z dr. Andrzejem Suchcitzem, kierownikiem Archiwum Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego, opublikował tom I słownika biograficznego : „ Oficerowie wywiadu WP i PSZ w latach 1939 -1945”. W dorobku naukowym prof. Tadeusza Dubickiego znajduje się łącznie z hasłami słownikowymi blisko 400 publikacji, w tym 20 książek i 10 redakcji wydawniczych. Dotychczas wypromował 7 doktorów, recenzował 17 prac doktorskich, 6 rozpraw habilitacyjnych, napisał 4 wnioski na tytuł profesora.
10 komentarzy

Absolwent

No i co to zmienia? Jeśli facet będzie myślał jak poprzednia władza to szkoła w końcu upadnie.

1 1
ID:29050

student

a co tu komentowac....!!!!! REKA REKE MYJE.........przeciez to jest koles Pana obecnego rektora....i uczelnia zostanie w tych samych rekach...a jeszcze zobaczycie ze nowy rektor zatrudni we wloclawku starego.....a to juz bedzie HIT....

Panowie nie maja zadnych skrupolow.....no ale tak to jest...byle to koryta!

pozdro

1 1
ID:29052

super wybor

"Peni funkcje : kierownika Katedry Nauk Spoecznych Akademii Medycznej w odzi ( 1987 – 1992)"

Mlodszych nie bylo. Kariera za PZPR'a, legitymacja tez by sie pewnie znalazla. Jak rozumiem wzorem poprzednikow tez beda go dowozic z jakiegos odleglego miasta do pracy i z pracy na koszt PWSZ.

To sie nigdy nie skonczy, dopoki sa "starzy dzialacze". Energie uczelniom nadaja mlodzi. Ale ich sie dopuszcza do koryta.

W WSHE guru Wiatrowski piewca pracy w socjalizmie tu tez jakis zabytek. Nie bedzie dobrze.

2 2
ID:29058

Pytanie

Czy wszyscy studenci wiedzą ,że płacą za takie wycieczki ,,rektora''?

2 5
ID:29061

dzonny_killer

i dlatego wshe pozostanie prowincjonalną prawieuczelnią... :p

3 3
ID:29064

Zibi

Ale z was zawistne istoty, które żadnego pojęcia nie mają o zarządzaniu szkołą wyższą i wymogach jakie trzeba spełnić. Pokażcie mi choć jednego profesora, który mieszka we Włocławku (prof. zw....) Nasze miasto nigdy nie było akademickim i nie będzie, szkoły które sa u nas to szkołu drugiego i trzeciego wyboru. O co wam chodzi???? Zastanówcie się i do roboty dla dobra naszego miasta.

3 3
ID:29070

Marek

Nie znacie ani nowego rektora , ani jego poprzednika - chyba ,że z telewizji lokalnej (choć nie twierdzę,że wszyscy) , a wypowiadacie się,że cho cho.
Kończy się 4 letnia kadencja i są wybory rektora, dziekanów itp.
Zibi dobrze powiedział. Na uczelniach też są rozmaite grupy interesów. Zmienia się szef to i "karuzela" stanowisk zaczyna się kręcić.

3 2
ID:29072

Zibi

Nie znacie człowieka i już go atakujecie. Zachowujecie się jak wygłodniałe psy z PGR-u, które niedługo same się zagryzą z braku świeżego mięsa (nowych tematów).

4 3
ID:29073

jaaaa

dzonny_killer - tyle, że mowa o PWSZ :)

3 0
ID:29077

dzonny_killer

@jaaaa mea culpa, mea maxima culpa...

z tym, że jeśli chodzi o włocławskie uczelnie to wiele to nie zmienia... sorki, ale taka jest prawda :p

0 0
ID:29092


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Kukucki i Wojtkowski chcą tworzyć lepszy Włocławek

Krzysztof Kukucki oraz ubiegający się o reelekcję prezydent Włocławka zorganizowali..

KWW Postaw na Włocławek oficjalnie zakończył kampanię

Komitet Wyborczy Wyborców Postaw na Włocławek zorganizował dzisiaj ostatnią..

Krzysztof Kukucki liderem sondażu wyborczego IBRiS

Przed pierwszą turą wyborów na fotel prezydenta miasta Włocławka wg przeprowadzonego..

Lewica proponuje nową formę Budżetu Obywatelskiego

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali w środę konferencję..

Krzysztof Kukucki mówi stop wyzyskowi w naszym mieście

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kukucki zorganizował we wtorek briefing..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..