Dzień Bezpiecznego Internetu
W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).W bieżącym roku Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest 7 lutego.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI to „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!”. Badania przeprowadzone wśród dzieci w wieku 9-16 lat wykazują, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył młodym ludziom, jakie są zasady bezpiecznego buszowania w sieci. Taka sama ilość rodziców nie umiała pomóc dzieciom, kiedy miały trudności ze znalezieniem czegoś w sieci. Z kolei niespełna 60% dzieci przyznaje, że nie pamięta, aby z Internetu korzystali wspólnie z rodzicami. Stąd też tegoroczny DBI ma zwrócić uwagę dorosłych na to, że Internet powinien być elementem łączącym pokolenia. jest Internet jako łącznik między pokoleniami.
To że dziecko spędza czas przy komputerze, wcale nie oznacza, że jest bezpieczne. W Internecie czai się bowiem mnóstwo zagrożeń związanych chociażby z cyberprzemocą czy sieciowymi przestępcami. Zbyt długie ślęczenie przed monitorem może także spowodować uzależnienie – twierdzą specjaliści, którzy między innymi o tych aspektach będą mówić podczas cyklu przedsięwzięć edukacyjnych. Na terenie naszego miasta organizuje je Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna wspólnie ze Strażą Miejską.
We szkołach odbywają się warsztaty profilaktyczne, których celem jest przede wszystkim inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zajęcia w szkołach mają również zaznajomić rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online.