Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Powraca temat nazwania włocławskiej ulicy lub skweru na pamiątkę 96 osób, które dwa lata temu zginęły podczas katastrofy pod Smoleńskiem. Rok temu mówił o tym nieżyjący już Bartłomiej Kołodziej, radny klubu PiS. Teraz temat powrócił za sprawą posła Łukasza Zbonikowskiego.

Rok temu radni klubu Prawo i Sprawiedliwość, reprezentowani przez Bartłomieja Kołodzieja, wystąpili z inicjatywą, aby uczcić pamięć ofiar z 10 kwietnia 2010 roku. Radny zaproponował, aby plac, który znajduje się przed Urzędem Miasta, nazwać Skwerem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W XIX wieku ten teren stanowił teren ówczesnego cmentarza. Nadanie nazwy nie wiązałoby się z żadnymi kosztami poniesionymi przez mieszkańców, ponieważ nie trzeba by było wymieniać żadnych dokumentów – argumentował wówczas Kołodziej.

Dzisiaj do tematu politycy powracają. Łukasz Zbonikowski, poseł PiS, nie wskazuje na konkretne miejsce i mówi, że nadanie nazwy ulicy, skwerowi lub rondu nie niosłoby za sobą żadnych komplikacji dla mieszkańców miasta.

Poseł zapewnia, że nie chce, aby inicjatywa była zrealizowana podczas partyjnych przepychanek, bo te uwłaczałyby pamięci ofiar. Projekt uchwały jest już gotowy i przedstawimy go w odpowiednim czasie – powiedział Zbonikowski.

Przypomnijmy, że pamięci ofiar katastrofy jest poświęcona tablica wmurowana w jedną ze ścian włocławskiej katedry.

10 kwietnia, w całej Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające II rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. We Włocławku, o godzinie 18.30, w katedrze odbędzie się masz święta, którą poprowadzi ksiądz biskup Wiesław Mering. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą pamiętkową, okolicznościowe przemówienia oraz koncert smyczkowy.
34 komentarze

BarT

Rzygać mi się tym chce, a stare dziady, komuszki itp do się będą zabijały o to Święto.

1 1
ID:39166

Sekwoja

Z całym szacunkiem dla wszystkich zainteresowanych tą sprawą.
Moim skromnym zdaniem, myślę że tablica ku pamięci wmurowana w jedną ze
ścian Katedry, w zupełności wystarczy.
W końcu, Włocławek to miasto prowincjonalne.

1 1
ID:39167

Pedro Zolnowsky

Tym panom juz dziekujemy,z calym szacunkiem dla Bartlomieja K. Niech sobie sale w swoim urzedzie poswieca i nazwa i przestana sie pierdolami zajmowac

1 1
ID:39168

Sekwoja

Naczelny krzykacz z I.P.N. o wraku samolotu powiedział : " Ten samolot jest
zbryzgany krwią naszych przyjaciół, musimy go zabrać do domu.
Część rodzin ofiar, swój ból i żal zostawiła w strefie swej prywatności.
Natomiast kilka innych rodzin, no cóż, robi to co widzimy na co dzień.
Wrak samolotu, zakrawa mi na relikwie --- relikwie ze stali i aluminium.

1 1
ID:39171

włocławianin

precz z jakimiś upamiętnianiem tej całej maskarady w naszym mieście!!

1 1
ID:39172

anonim94

Jak dla mnie to obojętne czy będzie taka ulice czy nie.Ważne że jest tablica i to się liczy.

@Pedro:Masz pojęcie chociaż że Bartłomiej K. nie żyje?

1 1
ID:39173

Swój

a na cholere tu tablica to chyba wielki cyrk, i co Zbonikowski będzie stał na straży ,ministrant Jareczek z Wordu i skromna płaczka Borowiak będą się modlić na pokaz

1 1
ID:39176

zbuntowany_kaloryfer

No i znów Smoleńsk. Aż człowieka na wymiot zbiera.

1 1
ID:39177

krzywy żonkil

a może któryś z radnych wpadnie na pomysł jak polepszyć życie mieszkańcom, bo niedługo w tym mieście nic nie będzie, tylko "wybrukowane" place, pseudo inkubator i płatne parkingi, a samych witryn internetowych o Włocławku niedługo będzie więcej niż zakładów pracy w tym mieście...

1 1
ID:39178

zbuntowany_kaloryfer

@Sekwoja: ja na pseudo relikwiach smoleńskich nieźle zarobiłem;)

1 1
ID:39181

antydziałkowiec

,,Pozdrawiam' wszystkich ,,patriotów'' zaściankowych którzy tak ,,mądrze'' wypowiadają się o tej narodowej tragedii i ciekaw jestem jak byście gęgali gdyby taka tragedia dotknęła najbliższe wam osoby ,a rząd POkazał wam PO DWÓCH LATACH POdobno ich ciała pomieszane ze śmieciami ? Nie oczekuję odpowiedzi z wiadomych POwodów....

1 1
ID:39182

oczytany

Jakim prawem Ci w sejmie zdzieraja kasę z moich podatków na zidiociałe i chore wymysły w postaci prywatnych pomników!!!. Niech ta sklerykalizowana grupa płaci ze swojej kieszeni za swoje zachcianki!!! Niech Zbonikowski i jemu podobni stawiają pomniki na swojej działce!! Niech pilnują za swoje !!! Wara od moich podatków!!!!!!!!!!!!.

1 1
ID:39185

Sekwoja

do@zbuntowany--kaloryfer
W myśl przysłowia -- masz dwa wiadome organy, to kombinuj.
Dałem Ci + .

1 1
ID:39186

antekbosy

Większość Polaków czeka na upragniony "Dzień bez Smoleńska"

1 1
ID:39187

krzywy żonkil

"antydziałkowiec" tragedia narodowa tragedią narodową, ale niech nie robią z tego szopki. W normalnym kraju po takiej katastrofie wrak byłby przetransportowany do danego kraju w ciągu góra miesiąca, a jeśli nie to eksperci badali by go na miejscu niedługo po katastrofie. To nie moja wina czy innych, że rudy oszust tańczy jak mu zagrają, a Putin z Miedwiediewem robią z nim co chcą na każdym kroku, jakby rządowi (czyli koalicji PO-PSL) zależało na szybkim wyjaśnieniu tragedii to już dawno byśmy mieli finał sprawy, a tak rząd chce się wyprzeć i udaje niewiniątko, spychając całą winę na Kaczyńskiego, sztab polskiej generalicji i pilotów. Jaki był problem, żeby leciała jedna delegacja z Tuskiem i Kaczyńskim w terminie, w którym Putin zaprosił Tuska??? Teraz odwracanie kota ogonem, że Kaczyński lubił sobie dłużej pospać, i jeszcze plujek Niesiołowski, przeczący sam sobie. Gdy ginie ktoś z naszych bliskich to nie ma szumu w tv, nie ma gigantycznych zapomóg dla całej najbliższej rodziny, nawet zasiłki na organizację pogrzebu zmniejszyli. Zginął prezydent z pierwszą damą, zginął sztab polskiej generalicji, osoby państwowe, zasłużone dla kraju, ale ile można, jeszcze bym zrozumiał, gdyby tą sprawę poruszali politycy w rodzinnych miejscowościach ofiar albo w Warszawie, ale co taki Włocławek??? Niech politycy i radni zajmą się tym czym powinni, bezrobocie szaleje (ponad 20%), w mieście bieda, młodzi nie mają perspektyw na dobrą naukę czy pracę, lokalne uczelnie są wyśmiewane przez rodzimych pracodawców, prezydent zamiast stwarzać warunki rozwoju dla biznesu rozpisuje przetargi na wykładanie kostki brukowej na placach, budowę stadionu czy basenu, i dla kogo to wszystko, dla staruszków z głodowymi emeryturami czy dla biednych bezrobotnych, bo niedługo tylko tacy zostaną w tym mieście, młodzi jak mogą uciekają do innych miast, a jak już ktoś wyjedzie na studia do innego miasta to w 90% taka osoba do Włocławka już nie wraca.

1 1
ID:39188

negocjator

dwa lata po wypadku a wraku samolotu nadal nie mamy ! to tak jak by rozbić auto i chcieć zrobić oględziny i przez 2 lata go nie dostać ... przecież to własność polski ! gdyby to był amerykański samolot następnego dnia już by był w drodze do stanów !

1 1
ID:39191

wyborca

@ negocjator
Całkowicie się z Tobą zgadzam . Zbuntowanego grzejnika nie będę komentował . Szkoda słów.
Oliwa zawsze na wierzch wypływa . Tyle mówi przysłowie , szkoda, że rozum nie idzie za tym .

1 1
ID:39192

polak

naczelny meleks niech wozi i sprzedają relikwie w kawałkach w smoleńsku

1 1
ID:39193

antydziałkowiec

@~krzywy żonkil: Brawo krzywy , ale mam nadzieje ,że tego nie napisałeś pod publiczkę ? Należy jeszcze dodać ,że już na zachód się śmieje z wypowiedzi polskich politykierów z po krytykujących uznane w świecie autorytety w dziedzinie badania katastrof lotniczych .Ale ,,kumisja Millera '' pod ,,przewodnictwem'' Anodiny ,,wi lepi'' dlaczego doszło do katastrofy, a w trumnach zamiast ciał poLAKÓW są ŚMIECI umieszczane tam w obecności pani Kopacz !!!!!!!

1 1
ID:39195

Deer23

Jeszcze parę mądrych pomysłów na zmianę ulic i będziemy mieli sytuacje jak poniżej:
- Panie, jak dojechać do Bulwaru Lecha Kaczyńskiego?- Pojedzie pan ulicą Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, skręci w prawo w ulicę Braci Kaczyńskich, potem przez Męczenników 10 Kwietnia, dalej prosto przez Prezydenta Tysiąclecia i skręci pan w lewo, w Bojowników o Prawo i Sprawiedliwość. Potem już prosto do Placu Braci Bliźniaków z pomnikiem Jarosława Boga Żywego, a tuż za nim jest Bulwar Lecha Kaczyńskiego

1 1
ID:39199

zbuntowany_kaloryfer

@polak: relikwie całkiem nieźle sprzedają się we Włocławku.
A co mogę powiedzieć @wyborcy..? Goń się;) No i wsio.

1 1
ID:39200

deosfes

Skwer powinien być , rozbił się samolot z prezydentem i prezydentową na czele
co wy ludzie robicie , za przeproszeniem robicie w swoje gniazdo . Jakim on nie byl prezydentem ale był na pewno lepszym od komora bo ten nawet dobrze nie zna ortografii . Jestem za Skwerem Należy sie to Wszystkim ofiarą tej katastrofy

1 1
ID:39203

Sekwoja

do@polak
Jestem obiektywny.
Panie Zbonikowski, na Cyprze, dokonał Pan większych spustoszeń niż
starożytni Rzymianie a po nich Arabowie.
A teraz, w drugą rocznicę przybiera Pan maskę cywilizowanego człowieka.

1 1
ID:39204

pietreq

Ustalenia naukowców mówiące o dwóch wybuchach w rządowym tupolewie potwierdzają relacje świadków, którzy 10 kwietnia 2010 r. byli na smoleńskim lotnisku.
http://niezalezna.pl/26344-swiadkowie-slyszeli-eksplozje

1 1
ID:39237

zbuntowany_kaloryfer

@deosfes: no zginęli i co z tego? Każdego dnia na drogach giną ludzie. I nikt ich rodzinom nie wypłaca astronomicznych odszkodowań.

1 1
ID:39244

antydziałkowiec

Głeboko ukrywane szydło wyjdzie wreszcie z worka a wtedy tuskomatolska ,,partyja'' zniknie z polskiej areny politycznej .......to tylko kwestia czasu .

1 1
ID:39252

Sekwoja

do@pietreq
Czasami coś mądrego napiszesz.
Jeżeli dla Ciebie naukowcami są antek maciarewicz i anka sobecka, wiem że
kochasz zwierzęta, więc niech cię kochają psy i koty.

1 1
ID:39255

janka kowalska

przeciez wytypowane przez pana zbonikowskiego miejsce to dawny cmentarz. w latach minionych to ww. i jego spolka wypowiadala sie na temat rewitalizacji miasta. ofiary katastrofy winny byc uczczone godnie a nie w sposob uragajacy. ksiadz biskup niech prowadzi wiernych do boga a nie do konfliktow jakie sie zrodza. panie posle do pracy w sejmie pana wielkosc juz mija.

1 1
ID:39258

zbuntowany_kaloryfer

Tak! Antek Maciarewicz z obłędem w oczach! Niech ktoś wskaże uczelnię, na której można doktoryzować się z obłędu!

1 1
ID:39261

pietreq

@Sekwoja, powalasz mnie swoją ignorancją.
Gdybyś choć trochę orientował się w temacie, to wiedziałbyś, że chodzi o dr K. Nowaczyka doktora fizyki, pracującego obecnie na uniwersytecie w Maryland i profesora Wiesława Biniendę, który jest jednym z najbardziej zasłużonych naukowców amerykańskich polskiego pochodzenia. Współpracuje z NASA, uczestniczył w badaniu katastrofy promu kosmicznego "Columbia".
Mógłbym tutaj napisać co myślę o Twoich wpisach na tym forum, ale nie chcę Ci tego czynić, bo już i tak Ci współczuję. Podobnie jak wszystkim ludziom, którzy łykają propagandowe treści jak świeże bułeczki i myślą, że potem wyrażają własne poglądy.
Chcesz poznać więcej informacji na temat katastrofy? Jesteś na to otwarty? Masz na to odwagę, aby się z tym zmierzyć?
Dlaczego to wymaga odwagi? Bo mogą runąć w gruzach schematy, których tak kurczowo się trzymasz i na nich się opierasz. A to czasem jest bolesne.
Poznaj ekspertyzy przedstawione przez tych naukowców i potem się wypowiadaj.

1 1
ID:39273

Sekwoja

Powtarzam, od pewnego czasu nie popieram żadnej partii. Dawno temu pewien
człowiek powiedział -- " ludzie prawicy są chorzy z nienawiści "-- jest to prawdą, to
widać na co dzień. Ty Pietrek, posługujesz się echem, i mówisz że to prawda.
Po roku 89 kilku oszołomów z Prawicy, chciało Polski od morza do morza.
Uzmysłów sobie, takie sprawy zakrawają o konflikt zbrojny.
Na koniec, był taki poseł z prawicy, nazywał się GORYSZEWSKI, w Sejmie
wypowiedział następujące słowa -- " nie ważne że Polska jest biedna, ważne że
jest katolicka ".
do@pietreq
Pozdrów Ankę i Antka.

1 1
ID:39284

deosfes

Jak by sie nasza elita włocławska rozbiła na czele z panem P.
to by były pomniki ulice stadiony i wg ich nazwiskami nazwane
ale jak Kaczyński się rozbił to co tam on to może za co za to że walczył o prawdę i o dobro polski . Ehh komuszki ;d

1 1
ID:39290

zbuntowany_kaloryfer

@Sekwoja: tak wielu nie może pojąć, że popieram wyłącznie jedną osobę. Czyli siebie. Mam gdzieś wszelkie partie, instytucje i ogólnie wszystkich.

1 1
ID:39301

antydziałkowiec

@zbuntowany_kaloryfer:,,wszystkich gdzieś ....'' ......tylko dziwnym trafem ciągle popierasz ,,obecnienampanujacych ideologów'' z PEŁo....czy to tak obłudnie jak kiedyś ZSMP był ,,niezależnie myślący '' .....ale na gruncie przewodniej roli PZPR ?

1 1
ID:39316


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA