Mieszkańcy muszą poznać rzeczywistą sytuację miasta

Sławomir Bieńkowski, przewodniczący klubu PO we Włocławku zasiada w Radzie Miasta po raz pierwszy. W rozmowie dla portalu włocławek.info.pl opowiedział między innymi o swoich spostrzeżeniach dotyczących pracy radnych i władz miasta oraz o tym, jaka jest sytuacja ekonomiczna i gospodarcza Włocławka.


Co słychać w mieście?

S.B: To jest pierwsze pytanie?
Tak, przecież pan bardzo dobrze orientuje się, o czym mówią mieszkańcy, jakie zmiany zaszły we Włocławku, ponieważ jako radny spotyka się pan z wyborcami, pilnie studiuje dokumentację, a nawet utrwala ją na zdjęciach.
S.B: Zbieram dokumentację, która jest ważna dla mieszkańców, a dotyczy ona przede wszystkim wydawania miejskich pieniędzy. Chcemy, by były one wydawane racjonalnie, w sposób uzasadniony i przynoszący korzyści wszystkim włocławianom. Uważam, że pieniądze rządowe i unijne nie zostały dobrze rozdysponowane. Miasto wydało ponad 250 milionów, a efektów – chociażby w zmniejszeniu skali bezrobocia nie widać. Brak nowych miejsc pracy, strefa nie działa, inkubator też nie funkcjonuje tak jak powinien, mamy bruk na Zielonym Rynku, który już częściowo się wykrusza. A następne pieniądze będzie ciężko pozyskać, bo miasto musi posiadać środki na wkład własny. Środków tych nie będzie miało gdyż w tej chwili zadłużenie Włocławka oscyluje już na poziomie dopuszczalnej granicy 60%.  

Nie rozumiem, skąd się wzięło oburzenie władz miasta w związku z analizą pozyskanych przez nas dokumentów. Może z tego powodu, że ta dokumentacja, po przeanalizowaniu, nie stawia w dobrym świetle stylu i sposobu wydawania pieniędzy mieszkańców przez władze miasta. Prezydent neguje jednocześnie prawo obywateli do informacji publicznej. Do korzystania z tej możliwości zachęcam wszystkich mieszkańców Włocławka, bo każdy ma prawo wiedzieć, jaka budowa jest prowadzona obok jego domu, może zapytać, dlaczego jego dom nie został podłączony do sieci ciepłowniczej i w jaki sposób jest realizowana określona inwestycja miejska.

Podejrzewam jednak, że podczas dyżurów radnych mieszkańcy poruszają inne tematy, niekoniecznie związane z projektami realizowanymi przez miasto.
S.B: Pośrednio są związane. Mówią o problemach adekwatnych do ich sytuacji ekonomicznej. Narzekają na brak mieszkań socjalnych i komunalnych. Cały czas poruszają także sprawę wysokiego bezrobocia, niskich dochodów i likwidacji małych firm, które zostały upadły chociażby z powodu prowadzenie przedłużających się remontów dróg. Sposób zarządzania miastem ma wpływ na problemy z którymi spotykamy się na dyżurach radnych. Miasto się wyludnia, nie jest atrakcyjne dla inwestorów, co w konsekwencji nie daje szans na zatrudnienie dla mieszkańców.

Większość problemów jest do rozwiązania przy dobrej woli prezydenta. Jednak tej woli przeważnie nie ma. Mam wrażenie, że prezydentowi trudno zrozumieć sytuację przeciętnego mieszkańca miasta. Prezydent wyznaje zasadę „Miasto to ja” a nie „Miasto jest dla mieszkańców”.

  Te kilkanaście miesięcy, podczas których pełni pan funkcję radnego, potwierdziły wyobrażenia na temat pracy na rzecz mieszkańców miasta?
S.B: Te wyobrażenia były bardzo wyidealizowane. Myślałem, że niezależnie kto wygra, kogo wybiorą mieszkańcy, obóz władzy na czele z prezydentem Andrzejem Pałuckim, będzie korzystać z najlepszych pomysłów przekazywanych przez każdą stronę, nie tylko przez radnych klubu SLD i koalicjantów. Po krótkim czasie przekonaliśmy się jednak, że nie ma woli współpracy ze strony prezydenta, potrzebuje on posłusznych radnych do przegłosowywania wszystkich jego decyzji, a nie kreatywnego partnera. Nowoczesne rozwiązania, które proponowaliśmy były poza zakresem jego postrzegania i zainteresowania. Poza tym wszelkie pomysły, które wychodzą od radnych PO czy PiS, nie są akceptowane. Trudno nam też jest pozyskać informacje dotyczące spraw miasta, a jeśli już się uda, to są one nam przekazywane po bardzo długim czasie.

Niesamowicie zdziwiła mnie sytuacja podczas głosowania nad przyjęciem do grona radnych Krystiana Łuczaka z klubu PO. Chyba pierwszy raz w historii rady, mandat nie został przegłosowany przez wszystkich radnych, a przecież takie głosowanie jest tylko czystą formalnością.

Dziwi mnie także poziom agresji i ataków personalnych na radnych opozycji podczas obrad. Może dlatego, że mamy coraz pełniejszy ogląd sytuacji ekonomicznej i sposobu przeprowadzania wielu inwestycji. Tę sprawę poruszono na przykład w ogólnopolskim czasopiśmie „NIE”, gdzie napisano o nepotyzmie, dość niejasnych powiązaniach pracowników UM z firmami wygrywającymi przetargi. Im bardziej zaczęliśmy drążyć te tematy, tym bardziej nasilił się atak ze „tej drugiej strony”.

To w takim razie co konkretnie niepokoi radnych opozycji, jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne i inwestycje?
S.B: Na przykład wykorzystywanie unijnych funduszy. Gdyby je zagospodarowano tak jak w Toruniu czy Płocku, to przynosiłyby zysk dla miasta. A u nas bezrobocie wzrasta, zaś maleje liczba firm. Dziwna sytuacja jest także ze strefą ekonomiczną, gdzie według pierwotnych założeń w latach 2012-2015 miało powstawać 400 nowych miejsc pracy. Ale z nowej  dokumentacji wynika, że na wniosek zastępcy prezydenta Kuźniewicza miejsca pracy pojawią się w  2016 roku. Inny jest obraz prezentowany przez panów prezydentów, a inny wynika z dokumentów. Z ust pana Kuźniewicza słyszymy o sukcesach, gdy tymczasem podpisuje on korespondencję, która ma się nijak do jego słownych hurraoptymistycznych deklaracji. Titanic tonie a kapitan mówi jest ok, jednocześnie łatając ręką wyrwę w kadłubie.
 
Radnych opozycji interesuje także zatrudnienie we Włocławskim Inkubatorze Innowacji i Przedsiębiorczości. Na dziś dał zaledwie 16 miejsc pracy stworzonych przez firmy inkubowane a miało być 93. Miasto wydało na inkubator 20 milionów złotych, a teraz za niewielkie pieniądze wynajmuje się powierzchnię prywatnym firmom. Koszty utrzymania Strefy i Inkubatora to 920  tys. rocznie.
 
Powodów do niepokoju jest wiele, ale władza na sygnały jest głucha. Mimo trudnej sytuacji nadal szasta pieniędzmi miejskimi. Urzędnicy miejscy nie mają skrupułów w wykorzystywaniu swojej pozycji, dam przykład pana Kuźniewicza, który mimo wysokich dochodów chętnie sięga do kasy miejskiej, aby sfinansować swoje dojazdy i noclegi na studia w Krakowie.

Jeden z radnych z poprzedniej kadencji powiedział mi, że lepiej być radnym opozycji, bo sytuację w mieście można jedynie kontrolować, natomiast nie ponosi się odpowiedzialności za decyzje.
 

S.B: Niestety nie zgadzam się z tą opinią. Kontrola oznacza też odpowiedzialność. Można udawać, że się jest opozycją i patrzy władzy na ręce, a jednocześnie czerpać profity od tej władzy. Ale nie tak postrzegam rolę opozycji, byłaby to zdrada wobec swoich wyborców.
 
Prawdziwa kontrola działalności władzy oznacza kierowanie się tylko interesem miasta i mieszkańców.  Jak widać funkcja kontrolna sprawowana przez radnych PO w Radzie Miasta coraz bardziej doskwiera prezydentowi i SLD, gdyż poziom ataków, nacisków na nas jest coraz większy.

Klub PO w Radzie Miasta kieruje się interesem Włocławka, nie możemy pozwolić na marnowanie pieniędzy miejskich, na upadek Włocławka. Analizujemy pracę prezydenta nie na podstawie jego słów ale dokumentów i statystyk.
 
Mieszkańcy muszą poznać rzeczywistą sytuację miasta od strony ekonomicznej, gospodarczej, nie mogą pozwolić na nepotyzm i niejasne sytuacje opisywane w tygodniku „NIE”. Nie możemy wierzyć kapitanowi, który mówi, że statek płynie. Niestety ten statek nabiera poważnie wody i jedyną szansą jest zmiana kapitana i bosmanów.
 
Włocławek to nasza mała ojczyzna, nie mam zamiaru się stąd wyprowadzać, chcę żeby ten statek płynął pełną parą, a nie szedł na dno.
28 komentarzy

kick

Czy już rozpoczęła się kolejna agitacja przedwyborcza?
Czy nie za wcześnie?

1 1
ID:39750

czytajacy gazety

Referendum odwołać ich i tych którym dali pracę za poparcie polityczne w urzędzie i spółkach!
Zlikwidować te układy i marnotrawstwo!

1 1
ID:39752

jatubylam

to jest bardzo mądry człowiek i widać, że przejmuje się sytuacją Włocławka, szkoda, że w obecnych czasach takich osób jest niewiele:(

1 1
ID:39753

alfred

Zobaczcie jak "pięknieje" Włocławek bez propagandy!

1 1
ID:39755

dzonny_killer

Panie Sławku... po prostu szacun... :p

1 1
ID:39756

negocjator...

inkubator nie działa nie będzie działać dopuki we włocławku będzie rządzić kolesiostwo

1 1
ID:39759

Jola

Jeśli ktoś jest mądry to proponuje mądre rzeczy a z ust tego Pana s lychać jedynie insynuacje i pomówienia. Wszystkie procesy z prezydentami poprzegrywała opozycja. Więc czekam na mądre propozycje na rozwój miasta od opozycji. Prosze odkryć swoje karty i atuty!!!!

1 1
ID:39760

Ojciec PIO

Ciekawe czy ta sama firma, co robi jedynkę robi już o 8 miesięcy dłużej starówkę?

1 1
ID:39761

negocjator

filmik zamieszczony tutaj wcześniej ... oddaje wszystko to co można powiedziec o włocławku jego urzędnikach i rządzących ! 15 milionów wydane a syf, kiła i mogiła ! ! ! najważniejsze że odbył się przetarg i ten co wyraził zgodę na wykonawcę dostał walizkę z pieniędzmi pod stołem ,..... a ludzie ?! .... a ludzie to świnie wszystko muszą znieść .... a co tam !!!

1 1
ID:39763

Katon

@~Jola:
To tez sa tylko insynuacje?
Ale poczytajcie o co chodzi, ponizej obydwa artykuly:
http://s14.postimage.org/4zw5xh0nl/sypiajac_z_inwestorem.jpg
http://s18.postimage.org/oyjf9dgvt/kazirodztwo_wladzy.jpg
Pani Jolu a raczej Moniko, tak pracowac w sobote? Nie wypada, przeciez UM zamkniety.
A co do madrych propozycji:

http://www.wloclawek.info.pl/nowosci,wiadomosci_wloclawek_i_region,1,1,bienkowski_wykluczenie_cyfrowe_z,16935.html

http://www.wloclawek.info.pl/nowosci,wiadomosci_wloclawek_i_region,1,1,darmowy_internet_kwestia_sporu,15636.html

Jak najbardziej popieram S.B., czasami widac ze go nerwy ponosza, ale kogo by nie poniosly jakby caly czas uderzal w czerowny tepy beton.

A na koniec to:
http://slawomirbienkowski.pl/index.php?link=wiecej&id=38

Czytam i oczom nie wierze... pazernosc nie ma konca i granic.

1 1
ID:39765

baba jaga

Jola,a kto rządzi w Radzie Miasta.Czyżby opozycja?Nawet gdyby chcieli i dawali mądre propozycje na rozwój miasta,to im kolesiostwo z sld nie pozwoli bo mają większość i uległość wobec prezia.

1 1
ID:39766

Kasia

Jak łatwo jest krytykowac i kreować się na jedynego sprawiedliwego, ciekawe, ze tam gdzie władzę ma PO pomysły na lepsze życie nie są lepsze niż te które ma władza naszego Miasta- budowa austostrad itp, chyba nie trzeba wymieniac. Skoro Pan radny tak krytykuje nasze miasto, ma "dobre" pomysły, to niech zostanie doradcą rządu PO....

1 1
ID:39767

antydziałkowiec

Ja mam pytanie w konekście tego opisywanego w,,NIE'' kolesiowskiego układu -Skoro o tym wszyscy wiedzą i o tej firmie ,która remontowała bulwary ,pływalnię ,remontuje kurie ,skoro o tym układzie wszyscy wiedzą to dlaczego po jako PARTIA poLITYCZNA (będąca w Polsce u władzy) nie zgłosi oficjalnego zawiadomienia do prokuratury o podejżeniu popełnienia przestępstwa tylko podpuszcza mieszkańców takimi wystąpieniami ?

1 1
ID:39771

Regio

Kiedy wreszcie zaczną budować trasę od Kruszyńskiej do Toruńskiej ? Czy to miasto ma być skansenem, aspirować do wielkości Lipna, Radziejowa czy Kowala ?

1 1
ID:39774

Janek

@~Kasia:
Bo to niby w Polsce w jakimkolwiek rzadzie, kiedykolwiek byli jacys madrzy doradcy :), znam tylka jedna madra Strezynska

@-antydzialkowiec:
Mlyny sluzb miela powoli, mysle, ze niektorzy w tym miescie nie tylko mowia, ale czy sluzby czesto przesiakniete czerwonym zadzialaja nie wiadomo, i nie wiadomo kiedy. Pozyjemy, zobaczymy. Jak tak kochasz PIS to POwiedz co twoj kochany Lukasz czy Janek w sprawach podobnych zrobili?

1 1
ID:39775

jolunia

Panie Sławku przeczytałam pana wypowiedz i wszystkie komentarze pana pod pana wypowiedzią i cóż ...zgadzam się, że jest pan WSPANIAŁY i tak baaaaardzo kochany przez komentatorów jak żaden inny polityk. CUD.

1 1
ID:39777

kick

Mnie wybierzcie, mnie !!!
Obiecuję, jeśli mnie wybierzecie to na pewno będzie lepiej.
... przynajmniej dla mnie :)

1 1
ID:39778

Makumba

Nie cierpię tego Filozofa , jak taki mądry to niech przyprowadzi jakiegoś inwestora . Panie SŁawku odpal Pan wrotki I zabierz posłankę Kopaczewską , przestań mydlić oczy społeczeństwu .

1 1
ID:39779

antydziałkowiec

@~Janek: Przykro mi ale nie trafiłeś ,to nie ,,mój kochany'' - mam do PiS podobną rezerwę jak do całej reszty politykierów ,ale niestety obecna ,,nocna zamiana'' jest najbardziej skompromitowana i ośmieszona swoimi roztropnymi posunięciami ...to jest chyba poza dyskusją ...podobnie jak wizja ,,zielonej wyspy'' ....

1 1
ID:39782

szuja

Pochodzę z lewicy ale straciłem do niej zaufanie. Wszyscy chcą się nachapać, nie tylko lewica. A pokarmu coraz mniej.Czekam na Maruchę,może to Bieńkowski.Powiem więcej dziwne ale do radnego Bieńkowskiego nic nie mam w przeciwieństwie do np. radnego Chmielewskiego ,który wziął 22 tys zł diety i nic nie zrobił przez cały ubiegły rok ,jeżeli nie liczyć złożenia jednej interpelacji o załatanie dziur na ul Budowlanych.Na dodatek ględzi coś tam ,coś tam w CW i po tym dzieci płaczą.A takich radnych bezradnych jest większość.Wiadomo po co zostali radnymi.
Pozdrowionka ,jesteście jak stonka. Nawet Mospilan już się Was nie imie. Liście zżarliście ,zostały badyle.

1 1
ID:39783

baba jaga

Powiedz szujo,co zdziałał niejaki niedoszły poseł Kukucki dla twojego,naszego miasta jako radny?Jakaś wielka cisza nad jego działaniami.

1 1
ID:39787

Andrzej P

Ten filmik trzeba kopiować i rozpowszechniać tak by każdy Włocławian wiedział, że SLD zadłużyła miasto na takie byleco. Byłem tam na Bulwarach Te betonowe słupy to jakiś ponury żart. Kostka brukowa już się kruszy jak by miała z 200 lat. Kopiujcie link i wysyłajcie znajomym niech każdy wie, na co poszła nasza i unijna kasa. Szkoda tych poszkodowanych firm na starówce, ale chyba są na to jakieś środki, bo to by był skandal!

1 1
ID:39789

szuja

@~baba jaga: Czytać umie! .Teraz wystarczy jak nauczy się myśleć logicznie.Jeszcze raz przeczytaj mojego posta. Jeśli chodzi o radnego Kukuckiego, to wg mnie jest skrótem myślowym Jarosława ,Stasia, Tadzia czy Janka Stockiego i innych.Ale możesz więcej się od niego samego dowiedzieć jak masz charakter.Oto oficjalny adres na skypie: krzysztof.kukucki.Możesz też napisać na maila znajdziesz na stronie RM. Ale na maile paniska radni nie odpowiadają bo olewają swoich wyborców.Na dyżurach powinni mieć włączone kamerki i rozmawiać przez skype.

1 1
ID:39791

dzonny_killer

makumba... zalatujesz strachem pajacykowa... :p

1 1
ID:39795

Walentynka Tierieszkowa

Śliczne te betony u was nad Wisłą jak na naszych poligonach!
U nas na zadupiu Rosji takie betony stawiali za samego tow. Stalina. Stawiali na poligonach gdzie testowali atomnyje bomby!

1 1
ID:39796

Jan Kowalski

Wiele się mówi ostatnio o przedłużającym się remoncie ul. Toruńskiej. Pojawiło się wiele wątpliwości w kwestii tempa robót. Mimo wszystko o ich jakości nie będę się rozwodził, gdyż inżynierem nie jestem, a czas i tak swoje pokaże.

Konkurencyjny portal (mówią że "prorządowy") umieścił na swojej stronie formularz za pomocą którego można kierować pytania do zastępcy prezydenta JK na w/w temat (co też uczynię).

Moje obawy idą w kierunku inwestycji planowanych na A-1 za pośrednictwem MPWiK. Roboty posuwają się do przodu, właśnie przygotowywany jest do zamknięcia kolejny odcinek trasy (na wysokości budowanych mieszkań socjalnych, autokomis Radek - zapewne zostanie zamknięty odcinek od kolejówki do wodociągów), gdzie niedługo zacznie się budowa przepompowni ścieków dla bloków. Według planów udostępnionych swego czasu do wglądu (bodajże rok temu w UM) wzdłuż "jedynki" ma być wykonana kanalizacja sanitarna grawitacyjna - od ul. Inowrocławskiej do MPWiK, z przepompownią dla ul. Siewnej przy wiadukcie. Główna nitka ma biec po stronie południowej na głębokości ok. 6 metrów, z przebiciem na stronę północną, gdzie ma się kończyć przy MPWiK. Niezależnie planowana jest również modernizacja linii wodociągowej.
Moje pytanie związane jest z terminem tych prac i kolizją planów z nowo wyremontowaną trasą. Wieść niesie, że prace zostaną wykonane na nowo wyremontowanych chodnikach, których rozbiórka podobno nie stanowi żadnego problemu. Co do rozbiórki nie mam obaw, problem z trwałością ich ponownego wykonania, gdyż o wiele łatwiej wykonuje się roboty ziemne przy dostępności całego pasa drogowego. Również zastanawiają mnie koszty takiego przedsięwzięcia, utrudniona lokalizacja instalacji, koszt rozbiórki i ponownego położenia chodników itd.
Czym można tłumaczyć brak koordynacji tych dwóch inwestycji? Czy mieszkańcy domów/osiedli przy ul. Toruńskiej, zlokalizowanych również od strony miasta, mogą liczyć, że kiedyś będą mogli zapomnieć o użytkowaniu niezwykle kosztownych szamb (jednorazowy wywóz - 160 zł)?

1 1
ID:39800

Raport

Panie Janie z moich informacji wynika że inwestycje umyślnie są planowane tak by ze sobą kolidować i tworzyć dodatkowe koszty i roboczogodziny.Proszę się przyjrzeć jak szybko we Włocławku biorą się za początki inwestycji gdzie można poburzyć i uzyskać trochę gruzu.Chwilę później tempo robót totalnie spada.W ostatnim czasie pojawiają się coraz ciekawsze powiązania firm.Proszę uważnie czekać i obserwować.

1 1
ID:39836

JK

można było się spodziewać, że tego tematu nie ruszą - widocznie temat za mocno kolidował ;/

1 1
ID:39942


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA