J.Kuźniewicz: bardzo cenię sobie glosy konstruktywne

Jak rozwija się miasto na przestrzeni ostatnich lat, jakich inwestycji możemy oczekiwać w najbliższym czasie i czemu fala krytyki pojawiająca się na forach internetowych może poważnie zaszkodzić miastu – między innymi na te tematy rozmawiamy z Jackiem Kuźniewiczem, I zastępcą prezydenta miasta do spraw rozwoju.

Redakcja: Nie powinno się zadawać pytań zaczynających się od „czy”, ale w tym wypadku jest to uzasadnione. Czy miasto rozwija się w dobrym kierunku?

Jacek Kuźniewicz: Z punktu widzenia prezydenta, to myślę, że w dobrym. Wystarczy przypomnieć sobie, jak wyglądało miasto w 2005 czy 2006 roku. Mamy dość istotny postęp w sferach, które leżą w zakresie władz miasta. Wybudowaliśmy kilka nowych dróg, podjęliśmy ogromny wysiłek inwestycyjny, który ma poprawić wizerunek miasta czyli remont krajowego odcinka „jedynki”. To pozytywne zmiany, które są zauważalne w szerszej skali, chociażby przez potencjalnych inwestorów. Bo jeśli ktoś miały tu przyjechać i urwać sobie koło w samochodzie, a następnego dnia samorządowcy mieliby namawiać do inwestowania, to byłoby to zadanie niewykonalne. Zatem z punktu widzenia infrastruktury publicznej i zadań publicznych miasto rozwija się we właściwy sposób.

Oczywiście nie jesteśmy „Zieloną Wyspą” ani w województwie, ani w Polsce. Teoria „Zielonej Wyspy” głoszona przez Platformę Obywatelską zawaliła się jak domek z kart. Wiemy, jak wygląda sytuacja makroekonomiczna w Polsce, a ta nie jest sprzyjająca, a województwo jest w szarym ogonie regionów pod względem wskaźników rozwojowych.
My jako miasto musimy nadrabiać ogromne zaległości, które powstały w latach poprzednich, kiedy to inne miasta korzystały z różnego rodzaju środków wsparcia, a my nie umieliśmy czy nie chcieliśmy tego zrobić. Teraz to jest kwestia drugorzędna, najważniejsze, aby ten dystans wyrównać.

Pytanie pojawiło się nieprzypadkowo, ponieważ opozycja podkreśla, że zrealizowane inwestycje nie wpływają na spadek bezrobocia i nie przynoszą wpływów do budżetu miasta.

J.K.: Problem opozycji polega na tym, że ciągle powtarza: „wszystko jest be”. Jakoś nie pamiętam, żeby opozycja przedstawiła swój pomysł na miasto, nie słyszałem super recept na Włocławek. Parę tygodni temu, tak na własny użytek, analizowałem plany wyborcze kandydatów na prezydentów w ostatnich wyborach samorządowych. Lektura nie napawa optymizmem. Jeden z nich oparł swój program głównie o środki budżetu miasta. Podejrzewam, że na realizację tych księżycowych pomysłów nie wystarczyłoby nawet 10 takich budżetów.

My jesteśmy zobligowani, i tak postrzegamy swoją rolę, aby tworzyć warunki do rozwoju gospodarczego miasta. A takim warunkiem jest przede wszystkim poprawa infrastruktury. I robimy to konsekwentnie. Miasto, samorząd czy prezydent nie jest od budowania zakładów pracy, od tego są przedsiębiorcy prywatni. Ale żeby utworzyć zakład, trzeba mieć teren, plan zagospodarowania przestrzennego, możliwość dojazdu, podłączenia się do kanalizacji, ścieków itd. W dalszej perspektywie dzieci przedsiębiorcy i pracowników muszą posłać dzieci do szkół. Dzieci z kolei powinny mieć miejsca do trenowania, rozwijania pasji, do rozrywki. My takie warunki wszelkiego rozwoju tworzymy. A w gestii prywatnych inwestorów jest tworzenie miejsc pracy i własnych biznesów. Czasy, kiedy funkcjonował system nakazowo-rozdzielczy, kiedy to państwo decydowało o wszystkim, skończyły się 20 lat temu. Zdaje się, że część radnych i to o dziwo z PO zapomniała o tym, że mamy wolny rynek. Te ataki na prezydenta w kwestii bezrobocia są próbą odwrócenia uwagi przez miejscową Platformę Obywatelską od nieudolności rządu PO-PSL w walce z bezrobociem. To rząd odebrał ogromne środki na walkę z bezrobociem!

Ja też przeglądałam programy wyborcze. Trzeba przyznać, że udało się panu zrealizować zdecydowaną większość planów. Przekornie zapytam o te, które pozostały tylko „na papierze”. Na przykład aquapark...

J.K.: Programy wyborcze mają to do siebie, że są pewną wizją tego, co chciałoby się osiągnąć. Nie zawsze natomiast są możliwości w sensie formalnym czy finansowym, aby je zrealizować. Trzeba wybierać te priorytetowe, selekcjonować je i wybierać te, które są najcenniejsze z punktu widzenia miasta.
Wszyscy pamiętamy, jaka była historia z aquaparkiem. Proponowaliśmy konkretne rozwiązania. Wydalibyśmy trochę więcej pieniędzy niż na budowę basenu na Słodowie, ale za to przez 5-10 lat nie płacilibyśmy nawet złotówki za utrzymanie obiektu. Ale ówczesna Rada Miasta wyrzuciła projekt do kosza działając w myśl zasady „na złość mamie odmrożę sobie uszy”. Dziś czytam na forach internetowych, że nowy basen to sadzawka. Wybudowaliśmy obiekt, na który było nas stać.

Jeśli natomiast chodzi o Internet... Szerokopasmowy dostęp do Internetu to mit, przywoływany co jakiś czas przez niektóre osoby. Nie ma czegoś takiego jak bezpłatny dostęp do Internetu – ktoś musi za to zapłacić. My poszukaliśmy takiej możliwości realizacji zadania, która nie uszczupla budżetu miasta. Porozumieliśmy się z Satfilmem, który udostępnił sieć w miejscach publicznych i teraz siedząc na bulwarach czy Zielonym Rynku możemy korzystać z sieci. Płaci za to Satfilm, w ramach autopromocji. Gdyby musiałby za to płacić Urząd Miasta, koszty ponieśliby podatnicy, czyli my wszyscy. Jeśli miasto będzie bogatsze, na pewno warto wrócić do rozmów o usługach z wyższej półki.

Jakich zmian w najbliższym czasie mogą spodziewać się włocławianie?

J.K.: Konsekwentnie, od 2007 roku, realizujemy przyjęty program inwestycyjny. Podjęliśmy go z ogromnym trudem i zaangażowaniu ogromnych środków finansowych własnych i zewnętrznych. To nie był program obliczony na 4 lata, tylko na dłuższy czas, w oparciu o budżet unijny, czyli lata 2007-2013. Dziś wiemy, że niektóre plany zostaną zakończone w roku 2014.

Będziemy kontynuować inwestycje rozpoczęte w latach poprzednich, chociażby przebudowę DK nr 1czy ulicy Kapitulnej. „Jedynka” jest niewątpliwie najważniejszą inwestycją między innymi pod względem finansowym. Mam nadzieję, że w tej kwestii nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, ponieważ przygotowujemy do przebudowy tak zwany IV etap. Obecnie prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Transportu o zapewnieniu finansowania. Gruntownie zostanie przebudowany Teatr Impresaryjny. Chciałbym bardzo i liczę na to, że uda się wynegocjować z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego pieniądze z funduszy norweskich na odnowienie przepięknego Parku Sienkiewicza, który idealnie uzupełniałby procesy rewitalizacyjne. Chciałbym także, aby obok basenu na Słodowie powstał amfiteatr. Spotykam się z zarzutami, że zniszczyliśmy amfiteatr w parku, a wystarczyło go wyremontować. To niezupełnie tak. Obiekt nie miał w ówczesnym kształcie racji bytu i to w tym miejscu.. Tam nie było żadnego zaplecza do parkowania, artystycznego, garderób, do budowy sceny. Dziś aby pobudować obiekt musimy zadbać przede wszystkim o miejsca parkingowe, a w tamtej lokalizacji nie było takich możliwości.

Amfiteatr na pewno by ucieszył większość włocławian. Ale inny obiekt, który jest obecnie modernizowany, wzbudza wiele kontrowersji. Mam na myśli stadion OSIR. Pojawiły się plotki, że PZPN zmienia przepisy i stadion nie będzie spełniał wymogów II ligi.

J.K.: Co jakiś czas pojawiają się – tak jak pani powiedziała – plotki o tym, że prezes PZPN coś zmienia. My na ten temat nic nie wiemy, mamy nadzór autorski projektanta, który tak zaplanował obiekt, aby spełniał wszelkie wymogi. Zdaję sobie sprawę, że przebudowa wzbudza kontrowersje, ale jest ta druga strona. Jak miał się zachować prezydent miasta, kiedy kluby sportowe nie mają możliwości odbywania treningów czy zawodów? To, co zostało wykonane w 2006 roku, między innymi postawienie tych czterech masztów oświetleniowych, było kolosalnym błędem, ponieważ zniszczyło możliwości rozwojowe i przebudowy stadionu. Te lampy, nad którymi niektórzy koleżanki i koledzy z opozycji wylewają krokodyle łzy, nie były cudem techniki. Dokonaliśmy obliczeń, z których wynika, że były odpalane zaledwie 26 razy, a co miesiąc musieliśmy płacić 7 tysięcy złotych za gotowość. Należy do tego dodać koszty włączenia oświetlenia. Podjęliśmy więc decyzję, aby na stadionie połączyć dwie funkcje: piłkarską i lekkoatletyczną. Mam nadzieję, że uzyskamy obiekt o bardzo przyzwoitym standardzie, który będzie wyróżniał Włocławek i będzie bazą dla włocławskich sportowców.

Wspomniał pan, że często przegląda pan fora internetowe, gdzie zamieszczane są między innymi opinie na temat Włocławka, władz miasta, inwestycji. Przeważają te krytyczne...


J.K.: Opinie są różne. Ci, którzy uznają, że jest OK, to uważają, że tak po prostu powinno być i głosu nie zabierają. Ci, którym coś się nie podoba, dają upust swoim żalom w Internecie. Boleję nad tym, że 99% osób kryje się za fikuśnymi nickami, pseudonimami i wypisuje różne rzeczy, dalekie od rzeczywistości. Po takiej pobieżnej lekturze można stwierdzić, że włocławianie nie lubią swojego miasta uznając je za jakąś czarną dziurę. To przykre, bo wpisów nie czytają tylko mieszkańcy Włocławka, ale także agencje zajmujące się wyszukiwaniem miejsc do inwestowania. Kiedyś przypadkowo spotkałem się z jednym z potencjalnych inwestorów w mieście. Jakież było moje zdziwienie, kiedy podczas kolejnego spotkania, wyjął segregator i pokazał mi wydruki z Internetu, artykuły, jakie ukazywały się w „Piśmie włocławskim” opisujące pewne nieprawdziwe historie. Padło pytanie: Do czego chce mnie pan namawiać. Jeśli osoby uczestniczące w życiu publicznym i zamieszczające tak krytyczne uwagi nie szanują lokalnych firm, to czy mnie uszanują? Rozmowa zakończyła się jedynie wymianą wizytówek.

My nie piętnujemy krytyki, bo nie można uprawiać propagandy sukcesu, że wszystko jest fajnie. Ale krytykujmy to, co rzeczywiście naszym zdaniem jest złe, co można zrobić lepiej. Przecież nikt z nas nie ma patentu na mądrość. Jeśli będziemy dyskutować, wymieniać się spostrzeżeniami, to miasto może tylko zyskać. Ślepa krytyka, do tego nie doprowadzi, bo czasem nawet trudno jest dyskutować z osobami anonimowymi. Ja osobiście, jeśli cokolwiek publikuję, robię to podpisując się nazwiskiem. Bardzo sobie cenię głosy konstruktywne.

Włocławek za dziesięć lat widziany z perspektywy Jacka Kuźniewicza.

J.K.: Będzie miastem około 113-115-tysięcznym. Będziemy mogli, co jest moim marzeniem, w pełni korzystać z tego, co nam daje natura i położenie czyli z walorów Wisły. Bardzo mocno postawiliśmy na odwrócenie miasta w kierunku Wisły. To będą piękne przystanie, bulwary i zmodernizowana w części Starówka.

Dziękuję za rozmowę.
26 komentarzy

on

P-latforma O...... szkodzi obywatelom a sobie pomaga i krzyczy ze zielona wsypa jest, zielono chyba im ale od trawki

1 1
ID:41013

Tow. Stalinn

Oto WASZA REWITALIZACJA tak jak wygląda naprawdę!


Za 40ml zł wybudowaliście Inkubator dla 16 osób! Tyle przybyło pracy!!!
Gdybyście te pieniądze rozdali to 400 osób we Włocławku nie robiąc nic miałoby przez 10 lat po 1tyś zł miesięcznie dotacji i nic by nie musieli robić! Taki to z was pożytek dla miejscowych przedsiębiorców!

1 1
ID:41024

Walentynka Tierieszkowa

Cywilizowany biznesmen zwiedza najpierw miasto zanim robi biznes. Zwiedza miasto od najstarszych miejsc a tu widzi 700 letnia katedra a dalej piękna ulica Tumska, jak że reprezentatywna razem z betonowymi bulwarami i piękną włocławską starówką znaną i cenioną na świecie! Słyszałem, że miasto Kraków chce odkupić projekt SLD bulwarów i wybudować betonowe Stonehenge przy zamku w Krakowie! Steven Spielberg ma na naszej starówce ponoć kręcić Listę Schindlera2 Tak mu się ostatnie zdjęcia Starówki spodobały. SLD jednak ma sukcesy!

1 1
ID:41025

Ismael

Wpiszcie sobie "sld włocławek" w youtube i zobaczycie (filmik z koparką) jak szanuje władzunia biznes! Nic dziwnego, że inwestor nie chciał gadać z miastem skoro miasto nie szanuje swoich!

1 1
ID:41027

Lew Trocki

widzę że cenzura zaczyna działać jak za stalina

1 1
ID:41029

anonim94

Na włocławskiej starówce to powstanie styczniowe można kręcić

1 1
ID:41032

J.K.

Na wybudowanie Inkubatora poszło tyle kasy, że przez 10 lat grupa 400 Włocławiaków miałaby, co miesiąc 1tyś zł dotacji nic nie robiąc! A tu urzędnicze kolesiostwo miejsce pracy dla swoich 16 osób zbudowali! Ludziska będą z Włocławka dokładać do tego przewału!

1 1
ID:41033

Spoko

O Strefie i Inkubatorze sie nie mowi? 50 mln w bloto i sukcesem sie Pan nie chwali

Krotka pamiec a pieniadze w bloto poszly.

1 1
ID:41034

Polonistka

Elita Panie, elita
A wizje przyszlosci widzimy tu:
http://imageshack.us/clip/my-videos/576/1rg.mp4/

1 1
ID:41035

A.P.

Te 40ml zł, które poszło w inkubator mogli rozdać ludziom na działalność gospodarczą. Licząc po 20 tyś zł sami Włocławiacy stworzyliby sobie 2000 miejsc pracy!!!!

1 1
ID:41037

Ridge Forester

Inkubator to wyrzucenie pieniędzy, nie tylko we Włocławku, a wielu miastach, bo mafia urzędniczo-biurokratyczno-administracyjna musi się wyżywić. Podniosą podatek od nieruchomości oraz od działalności gospodarczej we Włocławku i sobie wyrównają. To, że można coś uzyskać z UE, nie oznacza, że trzeba robić każdą rzecz co ktoś zrobił, fakt, we Włocławku nie było inkubator, ale czy trzeba go robić aż tak duży, i aż tak daleko ?!? Przecież trzeba rewitalizować 3 Maja i okolice, wykorzystać jakąś kamienicę, wyremontować, będzie taniej, stworzyć tam doradztwo dla firm z Włocławka i okolic, mały inkubatorek, kilka miesięcy i następny itd. Taniej i sensowniej.
Co do inwestycji, kiedy wreszcie rozpoczną się pracę budowy odcinka z rondem na Toruńskiej do ulicy Promiennej chociażby w pierwszym etapie, a najlepiej do Wienieckiej odrazu ??!?!?!?

1 1
ID:41044

LALA20

Panie Kużniewicz.
Fakt faktem.
Bogate Chicago wybudowało bulwary nad Jeż. Michigan o długości 37 km.
Natomiast Pan i pańska ekipa nie poradziliście sobie w sposób przyzwoity
z bulwarami nad Wisłą.
Z tej radosnej twórczości śmieją się wszyscy Indianie w Krainie Wielkich
Jezior.
O Starówkę też nie potraficie w sposób przyzwoity zadbać.
Tak ogólnie, Panie Kużniewicz, dam Panu przykład ---
Hawana -- Starówka, architektoniczna perła Antyli Wielkich, zniszczona i
zaniedbana przez ..............no, nie ukrywajmy, ludzi lewicowych, grzecznie
mówiąc.

Na koniec, od bajek to był Jan Kobuszewski.

1 1
ID:41051

dzonny_killer

no niesamowite... kolejna wypowiedź i co? kolejne wyśmiewanie przez forumowiczów, kolejne wypominania bubli!!! i co jeszcze jest ciekawe? cisza... cisza!!! CISZA!!! ze strony klakierów... :p

ty to widzisz i jeszcze nie grzmisz? gdzie wasze stadko do pisania bałwochwalczych bzdur??? zatkało ich? wstyd im? tak bezczelnie doprowadzać miasto do ruiny!!! a może nie mają nic sensownego do powiedzenia???

hahaha... :p

1 1
ID:41055

radio Erewań

115 tyś za 10lat? Toć mieliśmy tyle kilka lat temu! Przy takiej działalności to tu tylko komuniści z rodzinkami w UE zostaną oraz garstka wymierających z głodu rencistów. Wszyscy rozsądni młodzi ludzie dają nogę z tego Pięknego Piękniejącego i Najpiękniejszego Pełnego Zabytków Miasteczka!

1 1
ID:41059

obserwatorrr

Co wy zrobiliście aby stworzyć miejsca pracy aby zatrzymać firmy które zamykają sie i przenoszą w inne miejsca. Czekam kiedy w końcu wyjasnią się układy które zostały opisane w gazecie "NIE".

1 1
ID:41061

Ojciec PIO

Ciekawe czy takie betonowe zagrody, jakie pobudowali na bulwarach nasza władze zrobiłyby sobie, jako wejście dla gości przed domem?!

1 1
ID:41063

Zofia

Skoro Polska jest panstwem europejskim dlaczego jest takim panstewkiem zacofanym pod wzgledem dbania o wygode mieszkancow? Przede wszystkim ulatwienie zycia inwalidom. Zero. pomimo tylu kosztow jezeli chodzi o remont tunelu do dworca nie pomyslano o porzadnym beschodowym przejsciu do dworca, ludzi z bagazami, inwalidow, ludzi z wozkami dzieciecymi? Dano tylko niewygodne atrapy. Zamiast zrobic dworzec z prawdziwego zdarzenia, pozostala ruina a perony to sa wraki. Zamiast rozwjijac transport miejski, docierajacy jak najdalej, po prostu likwiduje sie linie autobusowe bo prezesik i przyboczni musza zabierac do wlasnej kieszeni wiekszosc pieniedzy. Kiedy w koncu transportem bedzie rzadzic miasto a nie jakas zachlanna SPOLKA napychajaca kieszenie kolesiom ? Kiedy kosciol tez zacznie placic podatki. Na przyklad ksieza maja na to aby chodzic na "SPA". A bezrobotny bez zadnych srodkow do zycia musial zaplacic za pogrzeb matki ponad 700 zl; oplacic koscielnych, osobno za pomnik. W jakim my kraju zyjemy ? Dawno juz nie bylo takiej niesprawiedliwosci. Kiedy ludzie zmadrzeja i zaczna w koncu chodzic na wybory. Przeciez ten "wysilek" to jest tylko raz na 4 lata !!!

1 1
ID:41066

napchana_czerwona_papa

Inkubatory to zwykłe manewry na skalę krajową! Za dwa latka wasze miasteczko nie będzie mogło utrzymać tego budynku, bo was nie stać na takie coś i znajdzie się "uczynny" biznesmen, który za 1/10 ceny odkupi od prezydenta budynek tak by wam włocławiaki zelżyć w waszych trudach. A pożyczkę pod ten budyneczek i tak będziecie spłacać wiele latek!

1 1
ID:41067

don_diego

widze elektorat PiSu we Włocławku rośnie w siłe . Pan Zbonikowski sie cieszy i juz zaciera rece na Wasze glosy . Co Wy sie czepiacie tych bulwarów . Ostatnio byłem i mnie sie podobają , byly również ze mna osoby z poza Włocławka i tez im sie podobało . Dostrzegają również jak miasto sie zmieniło przez te pare lat . Tyle lat zaniedbań , kiedy w koncu sie cos ruszylo powiniscie sie cieszyc ! Co oni mają zrównać Włocławek z ziemią i postawić miasto robotnicze "nowa hute " w Waszym mieniu skoro czerwoni to pewnie tak . Ja rozumiem , że w tym kraju na każdego sie narzeka kto jest u władzy . Przyjdzie czlowiek z pisu , z PO bedzie to samo narzekanie. Ja popieram działania władz miasta , moze faktycznie powinni przedstawiać do dyskusji pewne projekty przed realizacja to jest jedyna sprawa. A jeśli chodzi o uklady hehe były , są i będą niezależnie od tego czy rzadzi SLD , PiS PO itd

1 1
ID:41068

Don Corleone

Dobrze prawisz Don Diego, miasto musi byc nasze.
A Don Diego? Dobra ksywka, tylko uwazaj zebys od przyjaciol odcietej glowy konia w lozku nie znalazl. A jak Ty jestes Don Diego to kto jest Don Corleone.

1 1
ID:41069

radio Erewań

@~don_diego: No cóż twoje rozumowanie jest z góry fałszywe! Wychodzi na to, że jeżeli twoim kumplom z Czerwonej Huty na wycieczce podobały się betonowe zagrody do spędzania bydła na bulwarach a innym nie to znaczy, że są za PiS-em. Ale tak nie jest niestety już cała Polska i Świat się śmieje z tych bulwarów. Oczywiście, że niektórym mieszkańcom Nowej Huty mogą się podobać, ale to chyba dla tego, że ich ten cud nad Wisłą nie spotkał. A jeśli chodzi o zaniedbane miasto to przypomnij mi, kto tu stale siedzi przy żłobie we Włocławku od ponad 50 lat!

1 1
ID:41070

Ameba

Dziś byłam na tych bulwarach i nie rozumiem to one są już zrobione? Czy dopiero do remontu? Bo na tym filmie widać, że to już skończyli, ale to całe jest popękane i taki tam brud, że szok.

1 1
ID:41072

don_diego

do radio Erewań : Bulwary to kwestia gustu , Tobie sie nie podobaja trudno , jest napewno lepiej niz bylo . Cała Polska i Świat sie smieje ? chyba masz naprawde duzy kompleks ze jak przypuszczam mieszkasz we Włocławku . Nie mam pogladow lewicowych , wystarczy porownac tylko dwoch ostatnich prezydentow i ich dzialania .

1 1
ID:41074

napchana_czerwona_papa

@~don_diego: Nie musisz się wstydzić lewicowości wstydzić się należy ludzi, którzy udają lewicę by rządzić miastem! A Bulwary no cóż w dalszym ciągu nie mogę zrozumieć, na co poszło nasze 12 mln złotych, za które zrobili to coś nad Wisłą!

1 1
ID:41075

aleks

Co ten "prezydent" mówi? Która młodzież zostanie w mieście bez perspektyw na pracę? Kto będzie zakładać firmy jak tak urzędnicy traktują swoich mieszkańców jak tu na tym filmie!

1 1
ID:41122

pomidor

czym tu się chwalić? drogi, chodniki, placyki, rondeczka, picu-picu wypróć kase z miasta i fruu.Jak to czytam to przypomina mi sie sprzataczka która oczekiwała poklasku za to że zamiotła i zmyła brudną ścierą pow.płaskie.Drogi chodniki ścieżki rowerowe to obowiazek,raz jeszcze napiszę OBOWIAZEK władz miasta a nie zasługi,tak było kiedyś a wy towarzysze jeszcze cały czas w tym czerwonym amoku.

1 1
ID:41151


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA