Śmiecimy, zapłacimy, ale jak nas rozliczą?
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Włocławek, obejmuje system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Uwzględnia również postulaty zgłaszane przez mieszkańców, zarządców nieruchomości i Straż Miejską we Włocławku. Czy będzie czyściej? Czas pokaże. Czy będzie drożej? Wiele wskazuje, że tak.
Wiemy już, jaki regulamin dotyczący utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Włocławek będzie obowiązywał od przyszłego roku. Ale problem w tym, że na razie nie wiadomo, w jaki sposób będą naliczane opłaty za odbiór śmieci. Ustawodawca zobowiązał wszystkie gminy w Polsce, aby ustaliły jedną z czterech metod ustalenia stawki opłaty mówi Andrzej Sołtysiak, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM.
I tu zaczyna się problem, bo każda metoda budzi kontrowersje. Pierwsza to stawka uzależniona od liczby mieszkańców, druga – od ilości zużytej wody, kolejna – od powierzchni mieszkalnej i ostatnia - od gospodarstwa domowego. Ale szkopuł w tym, że ustawodawca nie określił, co to jest „gospodarstwo domowe”.
Pozostaje opcja pierwsza, czyli liczba mieszkańców. Ale i w tym przypadku jest wiele niejasności.
Tutaj trzeba wyjaśnić, że nie chodzi tu o ilość osób zameldowanych, tylko zamieszkałych.
>
Andrzej Sołtysiak przyznaje, że metoda naliczania opłat od liczby mieszkańców, to wybór mniejszego zła wybieranego przez większość gmin. Nie ukrywa także, że przyszłoroczne zmiany związane z utrzymaniem czystości, to również większe koszty. Dla wszystkich obywateli. Ustawodawca zobowiązał gminy do osiągnięcia pewnych poziomów recyklingu i odzysku odpadów, co jest bardzo kosztowne. Szesnaście punktów w ustawie zakłada między innymi podniesienie kosztów administracji, budowy puntów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które muszą się znaleźć na terenie każdej gminy, a także kosztów odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów wylicza Sołtysiak. Stawka, której wymaga ustawodawca do 31 grudnia, będzie o wiele wyższa, ale może się ona zmienić, kiedy zostanie rozstrzygnięty przetarg – mówi Andrzej Sołtysiak.
No i jeszcze jeden warunek, od którego zależy cena wywozu śmieci. Naszym obowiązkiem stanie się selektywna odpadów komunalnych. Kiedy zmiesza się odpady, wrzucając do jednego worka śmieci mokre i suche, stawka może wzrosnąć nawet o 100% mówi Sołtysiak. Jest też katalog niebezpiecznych odpadów, chociażby zużytego sprzętu elektronicznego, gruzu budowlanego, akumulatorów, mebli. Na terenie miasta będzie zbudowany punt odbioru selektywnych odpadów komunalnych , gdzie będzie można oddać każdy rodzaj odpadów nieodpłatnie.
Który wariant opłat zostanie ostatecznie wybrany, przekonamy się podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta, zaplanowanej na 27 grudnia. Wtedy też zapadną decyzje dotyczące budżetu na nowy, 2013 rok.