Rowerzyści - zmora kierowców i pieszych?

Z jednej strony wypada chwalić, że korzystają z jednośladów dojeżdżając nimi do pracy czy aktywnie spędzając czas wolny. Z drugiej - coraz częściej zagrażają bezpieczeństwu pieszych, kierowcom i samym sobie.

Ulica Leśna. Po wąskiej jezdni z trudem wymijają się duże auta. Obok ścieżka rowerowa. Niejednokrotnie pusta, bo rowerzyści wybierają jazdę po ulicy. Na zwróconą im uwagę, najczęściej odpowiadają, że po ścieżce chodzą ludzie, więc wolą jechać jezdnią. I nic sobie nie robią z tego, że za nimi ustawia się długi rząd samochodów, bo wyprzedzić się ich nie da.

Lista grzechów miłośników jednośladów jest długa: jeżdżą pod prąd ulicami jednokierunkowymi, przejeżdżają po pasach dla pieszych, szaleją po chodnikach i alejkach w parku, nie sygnalizują ręką, że będą skręcać. Oczywiście są i tacy, którzy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, ale nawet policjanci dostrzegają, że coraz częściej rowerzyści zapominają o obowiązujących ich zasadach.

Rowerzystów, tak jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego także obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i konieczność dostosowania się do przepisów przypomina aspirant Robert Ruciński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP we Włocławku.

 

Dość niebezpiecznym zjawiskiem jest przejeżdżanie rowerzystów po pasach.

To wręcz nagminne, że rowerzyści nie rozróżniają przejścia dla pieszych od przejazdu dla rowerów. Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, odpowiedzialność ponosi kierujący jednośladem potwierdza spirant R. Ruciński i dodaje, że spora część rowerzystów czuje się jak pieszy. Tak się dzieje na przykład, kiedy jedzie pod prąd ulicą jednokierunkową. Podobnie jak w poprzednim wypadku, w razie kolizji czy wypadku, będzie pociągnięty do odpowiedzialności.

Zgodnie z przepisami, tam gdzie nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych, rowerzyści powinni poruszać się po jezdni, choć często powoduje to kolejne korki. Warto jednak przypomnieć, że powinien wówczas poruszać się jak najbliżej prawego krawężnika. Jazda środkiem pasa jest wykroczeniem. Ci, którzy niezbyt pewnie czują się na zatłoczonych jezdniach, wybierają jazdę chodnikiem. Czy mają do tego prawo? Tak, ale pod warunkiem, że jedzie osoba dorosła oraz dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia. Pozostali mogą narazić się na mandat, ale jak przyznaje zastępca naczelnika "drogówki", policjanci rzadko podejmują interwencję, jeśli rowerzyści zachowują szczególną ostrożność i ustępują pierwszeństwa pieszym.

A jak wyglądają statystyki policyjne, jeśli chodzi o wypadki i kolizje z udziałem rowerzystów?

W tym roku odnotowaliśmy siedem wypadków, w tym jeden śmiertelny. Sześć osób odniosło obrażenia. Było także 13 kolizji. Do jednego z groźniejszych zdarzeń doszło na wspomnianym moście stalowym. Po zderzeniu się dwóch rowerów, rowerzystka spadła na jednię i dodatkowo została potrącona przez samochód. Z naszych ustaleń wynika, że jechała nie trzymając rąk na kierownicy, a przepisy mówią, że trzeba ją trzymać chociaż jedną ręką mówi aspirant Robert Ruciński.

Przestrzeganie przepisów, rozsądek, zakładanie kamizelek odblaskowych (niewymaganych przez prawo, ale zapewniających widoczność) - to podstawowe elementy, które zapewnią wszystkim użytkownikom ruchu drogowego bezpieczniejsze poruszanie się po ulicach i ścieżkach rowerowych. Ale trzeba obiektywnie przyznać, ze kłopoty z dostosowaniem się do przepisów mają nie tylko rowerzyści.

Bardzo często korzystam z roweru w celach rekreacyjnych i poruszam się po ścieżkach rowerowych. Niestety równie chętnie spacerują po nich piesi, którzy w ogóle nie zwracają uwagi, co się wokół niech dzieje. Ostatnio nie byłam w stanie ominąć rodzinki, która wraz z dziećmi przechadzała się całą szerokością ścieżki. Kiedy zwróciłam im uwagę, pan tata w niewybredny sposób skomentował, żebym w*** na jezdnię skarży się pani Iza. Aspirant Ruciński potwierdza, że to dość częste zjawisko, zwłaszcza w przypadku, kiedy ścieżka rowerowa bezpośrednio przylega do chodnika.

12 komentarzy

racja

zmora jak cholera
ul. jana pawła - piekna ścieżka po jednej stronie a rowerzysci walą chodnikiem po drugiej najeżdżając na ludzi na przystankach, żenada, gdzie jest straż miejska? pewnie wręcz mandaty babciom za pietruszkę...

1 1
ID:51881

pionier

ul.JP II rowerzyści jeżdżą również jezdnią mimo znaków zakazu.I w większości raczej pamiętają o swoich uprawnieniach niż obowiązkach i wielu po swojemu interpreruje obowiązujące ich przepisy.Ale cóż -trzeba z tym żyć.

1 1
ID:51884

babuszka

kierowcy aut zachowują się bezczelnie wobec rowerzystów szczególnie na Torunskiej . gdzie jest Straż Miejska

1 1
ID:51887

krzywy_zonkil

Pisząc taki artykuł wypadało by na koniec dodać, że zarówno rowerzystom jak i pieszym a także kierowcom brakuje kultury na drogach. Jestem zarówno rowerzystą jak i kierowcą i czasami krew mnie zalewa jak widzę zachowania niektórych uczestników ruchu, wynikają one nie tyle z niewiedzy co po prostu z braku kultury na drodze. Często jeżdżę na wakacje czy majówki za granicę i tam uczestnicy ruchu siebie wzajemnie szanują po prostu.

1 1
ID:51888

Wszystko nie pasuje

Wiem, że rowerzyści nie są święci ale jak czytam tego typu artykuł to scyzoryk otwiera mi się w kieszeni.
Po pierwsze w polskich miastach, miasteczkach i wsiach nie ma ścieżek rowerowych. Jak gdzieś zostały pobudowane to zaczynają się nie wiadomo gdzie i nagle się urywają. Nie ma ciągłości. Jeżeli ktoś był za granicą to widział jak są zrobione ścieżki rowerowe. Na pewno nie na chodniku. Łączą nawet ze sobą wsie i miasta np. Holandia. Śmieszne jest to, że są tak zbudowane że Holendrzy jeżdżą rowerami do PUBu na piwko a następnie po kilku godzinach wracają nimi do domu. Nie muszą wjeżdżać na chodniki ani na drogę, którą jeżdżą samochody. Mają wydzielony swój pas drogowy po którym tylko im wolno jeździć. Policja natomiast ściga kierowców samochodów za najmniejsze przewinienia. W centrum Amsterdamu jak znajdziesz miejsce parkingowe dla samochodu to nie doś, że zapłacisz za nie kilka EUR za godzinę to masz tam ograniczony czas postoju nie zależnie od uiszczonej kwoty. Inny przykład w New Your miasto zakupiło 7000 rowerów. Ciekawe po co?
Przyszłością zatłoczonych miast są rowery. To samochody zatruwają środowisko i zajmują dużo miejsca.
Ma pytania do Pana Aspiranta czy kazałby swojemu 11 letniemu dziecku (jeżeli takowe posiada) jechać przy krawężniku po drodze gdzie jeżdżą samochody czy po chodniku? Nie raz widziałem jak samochód wyprzedzał rowerzystę muskając go lusterkiem. W tym kraju nie warto być rowerzystą!!! Obowiązują go rygorystyczne przepisy a jak będzie się do nich stosował to ma dużą szansę zginąć pod kołami samochodu.

1 1
ID:51889

george best

Zanim zaczniecie pisać o rowerzystach zacznijcie może o niedorozwojach za kólkiem.W wieku 70 lat powinni zabierać prawo jazdy oraz też zwracać uwagę na tych co zdają na prawo jazdy bo 40% z nich albo jest ślepa albo lekko upośledzona .Polacy wy się wreszcie zdecydujcie bo ginie was najwięcej w Europie.PS .w Holandii rower ma zawsze pierwszeństwo rajdowcy za dychę.

1 1
ID:51892

abcde

Zapraszam na ulicę Zgodną. Piękna ścieżka rowerowa a rowerzyści na chama chodnikiem. Takto chcecie ścieżki a jak macie to nie wiecie jak z nich korzystać?

1 1
ID:51896

szuja

Wiem jedno ,dużo kierowców aut nie zna nowych przepisów dotyczących poruszania się rowerzystów .Stąd nieporozumienia.

1 1
ID:51907

aire

chamstwo jest straszne, nie wiem czy taka moda czy poczucie obowiązku, ale kilka razy się spotkałam z przewracaniem rowerzystów: babsko, które przewróciło 70letnią kobietę na ścieżce na 3go maja, żul, który prawie zepchnął matkę (za którą jechała mała dziewczynka) pod samochód na moście choć jechała po ścieżce (wszystkie te działania z premedytacją, z przekory robią ŚMIECIE SPOŁECZNE i dla takich nie mam nawet szczypty szacunku.

1 1
ID:51918

rowerzystka

jeżdżę rowerem ponad 10 lat i musze przyznać, że to kierowca 4 kółek nie zna przepisów - szczególnie tych nowych dot. rowerzystów, wielokrotnie nie patrzą co się wokół dzieje tylko jadą jakby mieli "klapki na oczach", więcej kultury by się przydało. A co do rowerzystów to nie dziwcie się że jadą jezdnią bo te nasze ścieżki to wielka żenada. Spróbujcie przejechać ścieżką na Pińczate - makabra. Zresztą temat kierowca a rowerzysta ciągnie się od wielu lat.

1 1
ID:51939

zxxc

Stańcie sobie przy rondzie falbanka i policzcie kierowców zjeżdżających z ronda i ustępujących rowerowi na ścieżce rowerowej.

W tym miejscu nieznajomość przepisów kierujących jest wprost zatrważająca. Wielu rowerzystów jest ogromnie zdumionych gdy ustępuję im tam pierwszeństwa - które przecież wg przepisów mają - reszta kierujących prędzej kogoś rozjedzie niż przepuści tam rowerzystę.

1 1
ID:51963

jasiek

Na kierowców i pieszych potrafią rowerzyści narzekać ale swoich błędów nie widzą! Na ul Fredry-Zgodna przy lesie piękna ścieżka rowerowa. I co z tego? Jeżdżą sobie albo ulicą albo chodnikiem po drugiej stronie i choć często spaceruję z dziećmi to spróbuj nie ustąpić takiemu jaśnie rowerzyście miejsca!... Wielkie oburzenie i wyzwiska a pusta ścieżka rowerowa po drugiej stronie... Brak słów.

1 1
ID:51988


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA