Korzystne zmiany dla pracodawców i pracowników

Ruchomy czas pracy, wydłużony czas rozliczenia pracy i zmiany w zamówieniach publicznych - to najważniejsze działania rządu związane z działaniem antykryzysowym. Jak twierdzi Domicela Kopaczewska, posłanka Platformy Obywatelskiej, z wprowadzonych i planowanych zmian skorzystają zarówno pracodawcy, jak i zatrudnieni.

W czerwcu Sejm RP przyjął zmiany w Kodeksie Pracy. Pozwolą one pracodawcom zachować obecny stan zatrudnienia, a nawet w poszczególnych firmach - zwiększać ilość miejsc pracy.

Wydłużyliśmy z sześciu do dwunastu miesięcy  czas rozliczenia pracy dla pracownika. W momencie przestoju, kiedy firma nie ma zamówień, pracownicy mogą pracować krócej. Natomiast wówczas, kiedy pojawiają się zamówienia - czas pracy może być dłuższy tłumaczy poseł Domicela Kopaczewska.

Kolejna zmiana to wprowadzenie pojęcia ruchomy czas pracy. Pracownik po uzgodnieniu z pracodawcą ustala godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy. Warto przypomnieć, że przeciwko takim zapisom protestował NSZZ "Solidarność" twierdząc, że zmiany nie były uzgadniane ze związkowcami.

 

Zmiany przyjęte w Kodeksie Pracy związane z działaniami antykryzysowymi przewidują także, że środki z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych będą przeznaczone na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniem. Na ten cel będą również uruchomione środki z budżetu państwa.

W ustawie, którą przyjęliśmy 21 czerwca, zapisaliśmy, że za osoby tak zwane samozatrudniające się, będą odprowadzane składki emerytalno-rentowe ze środków budżetu państwa, tak jak za pracowników na urlopach wychowawczych informuje poseł Kopaczewska.

W najbliższym czasie posłowie będą pracować nad zmianą ustawy o zamówieniach publicznych. Przedsiębiorcy i samorządowcy, którzy przeprowadzali przetargi, wielokrotnie alarmowali, że cena nie może być najważniejszym kryterium przetargowym. I to właśnie ma się zmienić, co jest szczególnie ważne przed nową perspektywą pozyskiwania środków unijnych. Przy okazji warto wspomnieć, że Polska, wśród krajów unijnych korzystających z wsparcia, ma najniższy wskaźnik inwestycji, które są prowadzone niewłaściwie.

Rząd proponuje, aby podnieść progi przetargowe z 14 tysięcy euro do 30 tysięcy. Natomiast my, posłowie Platformy Obywatelskiej proponujemy, aby tę kwotę podnieść do 50 tysięcy euro. Dotyczy to wszelkich inwestycji, nie tylko tych dofinansowywanych przez Unię Europejską. Druga planowana zmiana to ograniczenie ceny jako głównego kryterium. Doskonale wiemy, że ta najniższa nie była realna. Chcemy stworzyć system dobrych praktyk, które mają pokazywać jak skonstruować przetarg, aby nie tylko najniższa cena decydowała o wyborze oferty mówi posłanka.

 

Czy z jednym z narzędzi decydujących o wyborze oferty będzie weryfikacja dotychczasowych działań danej firmy i realizacja podejmowanych zadań?

 

Pierwsze zmiany związane z progami przetargowymi zostały juz wprowadzone, a dotyczą one uniwersytetów i instytutów badawczych.

 
16 komentarzy

????

Bardzo ,,ciekawe'' stanowisko dziwnie zgodne ze stanowiskiem Donalda -specjalisty od ACTA .Tylko dlaczego niezgodne ze stanowiskiem zwiazków zawodowych ? I z opiniami ludzi zatrudnianych na ,,umowach śmieciowych '' ? A gdzie te dobrodziejstwa wynikajace z ,,cudów na które POdobno zasługujemy ''? Na ten temat i na temat ukradzionych skladek emerytalnych oraz orki do 67 lat nadal cicho sza ?

32 6
ID:52113

zbuntowany_kaloryfer

Ruchomy czas pracy/wydłużony czas rozliczenia pracy z "polskiego na nasze", teoretycznie możliwa sytuacja: np. w tym tygodniu przychodzisz do pracy po 2 godziny dziennie, a w następnym - dla wyrównania - po 14;) I pamiętaj: ciesz się, że masz pracę, na twoje miejsce za bramą czeka stu chętnych. Jeżeli warunki nie odpowiadają to papa;)

22 21
ID:52115

????

@zbuntowany_kaloryfer: POwiedz to Niemcowi albo Anglikowi ....tylko wcześniej otwórz drzwi bo możesz nie zdążyć zanim dostaniesz od nich kopa .....i nie mąć w głowch mieszkańcom Unii Europejskiej mieszkajacym we Włocławku ...tymi bzdurami .

27 5
ID:52117

Samanta

Wcale nie musi wygrac przetargu oferent z najniższą ceną w myśl obecnie obowiązującej ustawy. W warunkach przetargu zamawiajacy ustala kryteria wyboru ofert i wcale nie musi to być najniższa cena w 100% tylko jako jedno obok innych istotnych dla zamówienia kryteriów. To tylko od zamawiajającego zależy, jak sformułuje SIWZ.

1 18
ID:52118

pracownik

ruchomy czas pracy czyli od świtu do zmierzchu szarak będzie zapi..... na parchów dorobkowiczów nowobogackich za nędzne grosze

7 5
ID:52125

zbuntowany_kaloryfer

I jeszcze jedno. Żeby było jasne: NIE OCENIAM ani nie krytykuję pomysłu. Jeżeli w danej firmie jest przestój, a czasem wręcz nawałnica zleceń to niestety trzeba rozwiązać ten problem. Firma chce przetrwać, pracownicy chcą utrzymać etaty. Jeżeli istotnie w danym tygodniu będzie tylko po wspomniane 2 godziny pracy dziennie to absurdem jest trzymanie całej załogi po 8 godzin. Bo pracodawca, który będzie płacił za pozostałe 6 "pustych" będzie piłował gałąź, na której wszyscy siedzą. Osobiście wyjaśniłem to moim pracownikom już dawno temu, gdy rządzącym nawet nie śniło się o takich pomysłach. A wyjaśnienie sprowadzało się do tego: dopóki nie padnie firma macie pracę na umowę na czas nieokreślony. Banki kochają takie umowy. Jeżeli nie pomożecie, to firma padnie. Mi ona właściwie nie jest potrzebna i doskonale dam sobie radę. A Wy pójdziecie do pośredniaka. Jak chcecie, Wasz wybór. I tak oto udało mi się wprowadzić w życie socjalizm (30% załogi jest praktycznie zbędne, ale nie wywalę ludzi na zbity pysk) dostosowany do realiów XXI w.;) No i pięknie się to przekłada na śmieszny wręcz zysk, czasami praktycznie żaden.
A poza tym nikt nie powiedział, że życie jest przyjemne;)

5 4
ID:52126

afhfasdhfs

Zły tytuł artykułu, albo redaktor celowo pogrywa sobie z ludźmi:
\'Korzystne zmiany dla pracodawców i złe dla pracowników\' ;)

7 4
ID:52127

szop

Skoro Pani Posłanka Kopaczewska mówi ,że to są Korzystne zmiany dla pracodawców i pracowników !!! to jak się pytam kiedy Pani otworzy swoją firmę i zatrudni pracowników ?

Czy to są korzystne zmiany może coś powiedzieć forumowiczka
~Samanta maj swoją firmę zatrudnia pracowników może udzieli nam informacji ?

23 0
ID:52132

szop

Jak będzie niskie bezrobocie to znalazłby się prywatny inwestor na budowę takiej przystani? Skąd miasto weźmie pieniądze na spłatę i utrzymanie tego obiektu? Znowu nam powiedzą, że to obiekt sportowo rekreacyjny, który nie musi przynosić zysków? Za to my będziemy nie sportowo musieli utrzymywać urzędników tam zatrudnionych. Ile tym razem urzędniczych stanowisk jest przewidzianych w ramach konkursu?

19 2
ID:52133

????

@zbuntowany_kaloryfer: ,,przestój '' to raczej mają twoje szare komórki ...ale może umów sie z Donnicellą ....wiesz , wsPOlne POstęPOwe tematy łączą ...a tu lato przyroda ...może coś zaiskrzy ...o grzejnik ...i jakis POmysł przyjdzie ...tylko nie zapomnij kremu z filtrem ...to czasem POmaga .

14 3
ID:52135

$$$$

Jakie zmiany? to wszystko to ściema. Zmianą można nazwać, likwidację minimalnego wynagrodzenia, wyprowadzenia zz z firm i sfobodne kształtowanie zatrudnienia. Wtedy to byłaby zmiana czyli urynkowienie, pojawienie się konkurencji i ogólna prosperiti. Teraz mamy do czynienia z nierobami, członkami ZZ.

6 2
ID:52137

????

@~$$$$: To jest wlaśnie przejaw obłudy i zakłamania tej formacji .Z jednej strony namawiali za wstąpieniem do Unii i obiecywali wyrównanie poziomów warunków pracy płac i emerytur do normalnych krajów , a teraz chcą wprowadzić niewolnictwo , pracę na warunkach śmieciowych i głodowe emerytury ......bo NASZE emerytalne składki wyprowadzili na swoje konta w Szwajcarii -sami niech się tak zatrudniają w swoich organiazacjach partyjnych ... I jak tu wierzyć takim ,,taśmowym '' kłamcom ? A to przykład gosPOdarności -http://wiadomosci.onet.pl/lodz/super-express-zus-buduje-siedzibe-za-33-mln/ft9dz - co na to pani Kopaczewska ? POchwala ?

11 1
ID:52140

''

~pracownik /~afhfasdhfs | skoro tak wam źle zawsze pozostaje opcja stworzenia własnej firmy...Oczywiście są pracodawcy, którzy wyzyskują człowieka na każdym kroku od świtu do nocy najlepiej za talerz zupy. Póki koszty zatrudniania nie zostaną zmniejszone, to ty jako pracownik dostaniesz mniejszą pensje. Pamiętajmy, że my płacimy na utrzymanie wszystkich niepotrzebnych urzędników na ich wysokie pensje, 13 pensje, która w przypadku urzędników powinna być jak najszybciej zlikwidowana. Po za tym to my płacimy na wysokie renty, emerytury ludzi z poprzedniego systemu ile ma emerytury Pan Jaruzelski? Ten pan ja inni renciści powinien dostawać 700 zł!!! Po co nam tyle posłów, senatorów, zobaczcie jak oni z nas ciągną kasę. Dlaczego ja mam utrzymywać jakieś delegatury, marszałków, radnych sejmików wojewódzkich, starostwa i tu by można wymieniać? Połowa tych ludzi jest niepotrzebna a miejsca pracy powstają pod osoby. Dlaczego obciąża się moje wynagrodzenie na ich utrzymanie? Dlatego Pani Kopaczewska pytam się Pani, jaką ma Pani pensję z naszych podatków? Czy mój brzuch i moje potrzeby mają być inne, bo liczą się wasze potrzeby? Otwierajcie swoje firmy!!! Samorządy też nas nie oszczędzają, po co nam 3 wiceprezydentów i tylu niepotrzebnych urzędników.Korzystne zmiany dla pracowników i pracodawców, a co za tym idzie większe pieniądze dla nas to dopiero będą jak nie będziemy musieli utrzymywać tak ogromnej ilości niepotrzebnych urzędników.

12 1
ID:52149

????

@~'': ale nałykałes się tej proapgandowej ściemy ...a czy ktoś z tych co tak Polakom tłumaczą rozliczył miliony ze składek które idą na ich pensje i pałace ZUS ? http://wiadomosci.onet.pl/lodz/super-express-zus-buduje-siedzibe-za-33-mln/ft9dz Czy ktoś rozliczył POczwórne..... koszty informatyzacji ZUS które łyknęli kolesie ? Może słyszałeś ? bo ja nie ...i dlatego trudno uwierzyć w te płytkie brednie o OFE , ZUS i NFZ którymi usiłuja nas karmić cudotwórcy ...i czekają na reakcje owiec PO takiej informacji ...uda się kolejny przekręt czy się nie uda ....

8 1
ID:52151

krzywy_zonkil

Jak polski pracodawca w ciągu roku od założenia firmy nie dorobi się auta za kilkadziesiąt tysięcy złotych a w ciągu 3-4 lat nie pobuduje to dla niego to jest kryzys, i w tym cały problem.

4 2
ID:52153

????

@krzywy_zonkil: masz rację ,wystarczy popatrzeć jakimi brykami jeżdżą ci miejscowi ,,biznesmeni'' którzy płacą swoim pracownikom 1000zł ...brutto z comiesieczną zwłoką i zatrudniają na czarno ,bo ....nie stać ich na ZUS ...ale na brykę za 300 tysięcy i domek nad morzem stać ?

5 0
ID:52166


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA