Główne przewinienia lokalnych pracodawców

Niewypłacanie wynagrodzenia w terminie, łamanie przepisów dotyczących czasu pracy oraz nielegalne zatrudnienie to najczęstsze przewinienia, jakie podczas kontroli ujawnili pracownicy włocławskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

W tym roku inspektorzy przeprowadzili  211 kontroli wśród 173 pracodawców. Niektórzy z nich byli sprawdzani po raz kolejny, aby sprawdzić realizację wydanych decyzji i skuteczność zastosowanych środków prawnych. Przedmiotem kontroli były wypłaty świadczeń dla pracowników.

Ogółem wydano 30 decyzji dotyczących zapłaty pracownikom niewypłaconych wynagrodzeń za pracę. Te decyzje dotyczyły kilkudziesięciu pracowników na kwotę ponad 147 tysięcy złotych. Do tej pory jedynie część tych poborów została zrealizowana. Niewypłacone środki dotyczyły tych zakładów, które ogłosiły upadłość, więc  w tych sytuacjach nie możemy być skuteczni w egzekwowaniu nakazów wypłaty mówi Bogusław Łaguna, kierownik  włocławskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Inspektorzy PIP kontrolowali także, w jaki sposób są zatrudniani pracownicy. I tu sytuacja też jest niepokojąca, ponieważ niektórzy pracodawcy wykorzystując trudną sytuację osób poszukujących pracy, próbują maksymalizować swoje zyski poprzez nielegalne zatrudnienie. W bieżącym roku, na terenie Włocławka, dokonano 67 kontroli, podczas których sprawdzono 488 pracowników. W trzech przypadkach udało się wykazać brak umowy o pracę. Niepokojący jest fakt, że w kwestii zatrudnienia nieprawdę mówią i pracodawca, i pracownik, który obawia się stracić zatrudnienie.

 

Kolejny obszar, jaki podlegał kontroli, to warunki pracy. Jak wynika z danych,  są one coraz lepsze w dużych zakładach pracy istniejących od lat. Gorzej jest w małych firmach, zwłaszcza tych, które znajdują się na progu upadłości.
10 komentarzy

zxxc

To oni naprawdę coś robią? Jestem pozytywnie zaskoczony :)

1 1
ID:55005

Ja

Co do warunków pracy to:
Kiedyś pracowało się w pewnej dużej firmie, której nazwy nie wymienię bo jej właściciel wiele może.... Na początku warunki były względne.Później przestało zależeć właścicielowi na odpowiednich warunkach pracy. Jednak każdy ma rodzinę i chce pracować i tak zleciało kilka lat na śmieciowej umowie w tym zakładzie.Dopiero jak zmienił się prezes warunki uległy poprawie.Znaleziono dla nas oświetlone właściwie miejsce pracy gdzie nie było prawie wcale słychać hałasu maszyn.Może ktoś napisać,ze były minusy i tamten prezes wcale nie był lepszy. Prawda jest taka ,że większość pracodawców jest potwornie pazerna na pieniądze, wyciskają z ludzi ile się da a jak zachorujesz pozbywają się takiej osoby. Prezes pan Marek był ok. Miał wady jak każdy ale przynajmniej zapewnił ludziom należyte warunki pracy i nie zasuwał potężnych drzwi za którymi pracowaliśmy kiedy przyjeżdżała kontrola aby sprawdzić warunki pracy ludzi.Te Wasze kontrole to kicha totalna, właściciel wcześniej wie ,że przyjedziecie i jest przygotowany. My byliśmy ukrywani za zasuwanymi drzwiami,żeby nikt nas nie zauważył w jakich warunkach pracujemy.Gdy było lato kobietom wypadały włosy garściami bo temperatura na hali przekraczała 45 stopni C.A wiatraki,których było jak na przysłowiowe lekarstwo tylko wtłaczały gorące powietrze... klimatyzacja była włączana tylko na czas kontroli potem dziwnie się 'psuła'. Niestety, ten, który wrócił znowu próbuje ludziom wciskać kit,że docenia ich pracę etc. Ciekawe kiedy zacznie zabierać premie za nie ich przewinienia i karać niewinnych ludzi za błędy innych co nazywa zbiorową odpowiedzialnością. Oto cała prawda.szanowna inspekcjo pracy problem z pracodawcami to nie tylko fakt,ze płacą jak im się podoba ale także to jak traktują ludzi a do tego nikt z pracowników publicznie się nie przyzna bo prawie każdy ma rodzinę i nie chce stracić pracy jaka by ona nie była.
Pozdrawiam tych jeszcze uczciwych co nie żerują niczym sępy na niepełnosprawnych i innych na których mają dotacje.

1 1
ID:55008

wieniec zdrój

Po kontroli wypłacono mi 168zł za 48 nadgodzin 3,50zl za jedną nadgodzinę pozdrawiam burmistrza ;)

1 1
ID:55013

????

,, Niepokojący jest fakt, że w kwestii zatrudnienia nieprawdę mówią i pracodawca, i pracownik, który obawia się stracić zatrudnienie.' ......... A panowie SPECJALIŚCI- inspektorzy są tak nierozgarniĘci że nie potrafią tego ustalić ? Tylko jakim cudem o ,,niezapowiedzianej ' kontroli pierwszy dowiaduje się właŚciciel firmy i...... przerzuca tych ,,na czarno ' na inny obiekt ? I to jest ciekawostka ...

1 1
ID:55014

osieciny

Polsce daleko jeszcze do Europejskich standardów choc trzeba przyznać ze i poza naszymi granicami próbuja oszukiwać. Tyle tyllko że poza granicami pręznie pracuja związki zawodowe i prawo nie ma tylu luk co w naszym kraju. Jesli wiecej niz jedna osoba zgłosi sprawę nawet anonimowo to kontrola jest za kontrola i nawet jesli pracodawca wie o niej (tam tez jest korupcja) to jest to bardzo upierdliwe i z reguły kończy sie to na korzyść pracownika. Większe firmy boją się stracić dobre imię jeśli takie mają. Tak czy inaczej niewiem czy w Polsce kiedykolwiek będzie sie szanować pracownika i jego prawa. Taka juz nasza mentalność.

1 1
ID:55021

gość

Do :Winiec zdrój
Przypuszczam,że teraz jesteś na czarnej liście jak wielu innych którzy odważyli się przeciwstawić swojemu (swoim) pracodawcom.Ot nasza rzeczywistość.
Mnie za to pociesza jedno, że nieważne jakie niektórzy mają układy,nieważne jakie pieniądze zarabiają i nieważne kogo i co za ile mogą kupić to od tej jednej - jedynej sprawiedliwości i tak się nie wykupią tam wszyscy będziemy równi.Historia i potomni ich ocenią.Wam cwani pracodawcy życzę żeby ta krzywda jaką wyrządzacie innym odbijała się wam czkawką podczas każdego kłamstwa jakie wypowiadacie o innych osobach aby wybielić samych siebie.Jeszcze jedno - żadne pieniądze nie zrekompensują samotności prawda?

1 1
ID:55022

Mk

@ ja, czyli jak można domniemywać hasłem promo waszego szefa jest:: lece na kalece.Smutne to jest życie w tych pogoniach rozmaitych.

1 1
ID:55024

????

@~wieniec zdrój : to najbogatszy miejscowy biznesmen-dobrodziej też tak pracowników ,,wali w rogi ' ? Słyszałem że pracownikom ,,nieznajomym' płaci najniższą ...ale aż tak ?

1 1
ID:55026

iiiiii

to państwo zrobiło z nas niewolników ,nie pracodawcy.mają przyzwolenie na takie wykorzystywanie.PIP zlikwidować -pieniądze z ich wypłat przeznaczyć na sieroty.-----teraz ta instytucja jest zbędna

1 1
ID:55029

kas

Dziki śmiech mnie ogarnia jak słyszę o kontrolach.
Nie zapomnę jak na "niezapowiedzianej" kontroli badano poziom hałasu, na hali na której celowo zatrzymano najgłośniejsze maszyny- tylko na czas pomiaru.
Żal mi tylko pieniędzy , które idą z moich podatków na pensje tych nieudolnych inspektorów.

1 1
ID:55052


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA