To już trzecia karta w historii uczelni. Pierwszą PWSZ otrzymała w 2005 roku. Warunkiem uzyskania takich uprawnień jest przede wszystkim przygotowanie strategii wymiany międzynarodowej studentów i pracowników, wysoka ocena dotychczasowych przedsięwzięć oraz posiadanie własnego katalogu Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów w języku angielskim.
Do dzisiaj włocławska PWSZ podpisała umowy o współpracy z 40 uczelniami z Europy, między innymi z takich krajów, jak: Hiszpania, Portugalia, Cypr, Chorwacja, Francja, Włochy, Słowenia, Finlandia, Dania, Belgia, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa i Turcja.
W roku akademickim 2013-2014 do PWSZ przyjedzie na jeden semestr studiów 40 studentów obcokrajowców. Na tegoroczną wymianę uczelnia otrzymała z programu dotację w wysokości 80 tys. euro. Wszyscy obcokrajowcy będą studiować na filologii angielskiej. Uczelnia przygotowuje się do przyjęcia w przyszłym roku studentów także na inne kierunki studiów, między innymi na zarządzanie i informatykę.
Aby zaliczyć semestr, student obcokrajowiec musi uzbierać 30 punktów ects. Za każdy przedmiot może otrzymać sześć punktów. Stąd włocławska PWSZ przygotuje dla nich na zarządzaniu i informatyce po pięć przedmiotów, które będą wykładane w języku angielskim. W roku akademickim 2013 - 2014 wyjedzie z PWSZ do zaprzyjaźnionych uczelni 23 studentów.
W tym roku uczelnia podpisała kolejne dwie umowy z uczelniami z Portugalii i Słowacji, dzięki którym w wymianie międzynarodowej będą mogli uczestniczyć już studenci nowego kierunku - mechanika i budowa maszyn.