Koniec wakacji to dobry czas na poszukiwanie pracy?

Jak wynika z badania Pracuj.pl czynnikami motywującymi specjalistów do podejmowania nowych wyzwań zawodowych są przede wszystkim zarobki oraz możliwość rozwoju zawodowego i atmosfera pracy. Wielu badanych deklarowało, że czuje się niedocenianych w obecnej pracy i jest to dla nich poważny impuls do rozglądania się za nowym pracodawcą.

Z badania Pracuj.pl wynika, że pracowników do zmiany pracy motywują dwa podstawowe czynniki - są to zarobki, ważne dla 60% respondentów, oraz brak możliwości rozwoju, awansu - mobilizujące do zmiany pracy 57% badanych. Kolejnym, wskazanym przez respondentów aspektem, było poczucie niedocenienia w pracy, na które wskazało 43% badanych. Jedna czwarta zmienia nie tylko pracę ale i branżę, i właśnie chęć takiej zmiany jest dla 23% osób powodem, dla którego poszukują nowych obszarów zawodowych. Dla 12% badanych kwestia niemożności pogodzenia życia zawodowego z prywatnym była czynnikiem mobilizującym do zmiany pracodawcy.

Jak wygląda proces rekrutacyjny?
Pierwszy etap każdego procesu rekrutacji to zbieranie aplikacji. Może on  trwać nawet do 4 tygodni. 
Kolejnym krokiem jest zaproszenie kandydatów spełniających wymogi stanowiska na rozmowy kwalifikacyjne. W zależności od stanowiska na jakie aplikujemy spotkanie może być jedno lub więcej ? nie tylko z przedstawicielem działu HR, ale również zarządem firmy, potencjalnym przełożonym, a nawet przyszłymi współpracownikami. 

Jakie oferty we Włocławku?
Analiza ofert pracy, które na portalu www.pracuj.pl ukazały się w lipcu 2015 roku pokazuje, że w mieście najbardziej poszukiwani są eksperci ds. obsługi klienta, finansów oraz osoby zainteresowane prowadzeniem własnego biznesu np. w formie franszyzy. Trend ten częściowo pokrywa się z trendami krajowymi.

Raport Pracuj.pl "Rynek Pracy Specjalistów" w drugim kwartale 2015 r. pokazuje, że najwięcej (ponad 37%) ogłoszeń o pracę skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży. Na kolejnych miejscach uplasowali się specjaliści ds. obsługi klienta (19% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń), specjaliści ds. finansów (15,9% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń) oraz specjaliści ds. IT (13,9% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń). Pracę we Włocławku znajdą jednak również specjaliści w branży logistycznej (przewoźnicy i kurierzy, kierowcy) czy specjaliści w branży HR (doradcy zawodowi, specjaliści ds. kadr i płac). Więcej lokalnych ofert pracy znaleźć można tutaj.

Optymizm wśród przedsiębiorców rośnie
Nadzieję, na ożywienie na rynku pracy, również w regionie Włocławka przynosi przygotowywany przez Pracodawców RP Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, który w czerwcu osiągnął rekordowy wysoki wynik. 

Aż 60% przedsiębiorców zakłada, że w ciągu najbliższego pół roku ich sytuacja ulegnie poprawie. 
Czerwcowe badanie pokazuje także, iż znacząco wzrasta optymizm wśród najmniejszych (często lokalnych) firm, które obecnie lepiej oceniają swą sytuację, niż firmy największe.  Optymizm ten widać także w liczbie opublikowanych przez firmy ogłoszeń www.pracuj.pl.

W przypadku wszystkich rodzajów firm odnotowano wzrosty zapotrzebowania na pracowników. 
Wciąż największym pracodawcą pozostają firmy zatrudniające powyżej 250 osób, z 28,9% udziałem w rynku. Jednak analiza przyrostów zapotrzebowania pokazuje, że to nie firmy największe (7,3% przyrostu rok do roku), a średnie (26,2% wzrostu rok do roku) i małe (8,9% wzrostu rok do roku) zatrudniały w II kwartale 2015 r. najchętniej.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Kukucki i Wojtkowski chcą tworzyć lepszy Włocławek

Krzysztof Kukucki oraz ubiegający się o reelekcję prezydent Włocławka zorganizowali..

KWW Postaw na Włocławek oficjalnie zakończył kampanię

Komitet Wyborczy Wyborców Postaw na Włocławek zorganizował dzisiaj ostatnią..

Krzysztof Kukucki liderem sondażu wyborczego IBRiS

Przed pierwszą turą wyborów na fotel prezydenta miasta Włocławka wg przeprowadzonego..

Lewica proponuje nową formę Budżetu Obywatelskiego

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali w środę konferencję..

Krzysztof Kukucki mówi stop wyzyskowi w naszym mieście

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kukucki zorganizował we wtorek briefing..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..