Nasz uzdrowiskowy segment w gospodarce

Kujawsko-Pomorskie jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego. Województwo konsekwentnie wzmacnia ten sektor gospodarki z myślą o miejscach pracy i budowaniu zamożności lokalnych środowisk. Wśród zakończonych w ubiegłym roku inwestycji w tej dziedzinie są gruntowna modernizacja Domu Zdrojowego w Ciechocinku i podobne przedsięwzięcie dotyczące inowrocławskiego sanatorium Przy Tężni.

Ciechociński Dom Zdrojowy to szpital uzdrowiskowy dedykowany przede wszystkim pacjentom z chorobami narządu ruchu. Finansowana ze środków RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013 inwestycja obejmowała przebudowę basenu i stacji uzdatniania wody na jego potrzeby, przebudowę tarasu który ma teraz podjazd dla niepełnosprawnych, rozbudowę i modernizację łazienek i toalet oraz termomodernizację obiektu. Wartość zakończonego jesienią 2015 przedsięwzięcia wyniosła blisko 9 milionów złotych. Dom Zdrojowy zaprasza do nowego basenu

Inowrocławskie sanatorium Przy Tężni jest placówką z sześćdziesięcioletnią tradycją, położoną w malowniczym inowrocławskim Parku Solankowym z widokiem na kompleks tężni. Wśród przeprowadzonych inwestycji, sfinansowanych także ze środków RPOWK-P 2007-2013, są rozbudowa segmentu szpitalno-uzdrowiskowego, modernizacja basenu solankowego, termomodernizacja budynków i układów grzewczych z zastosowaniem m. in. energooszczędnych systemów ogrzewania powietrzem i paneli solarnych, instalacja wind i zakupy nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego, a także budowa pijalni wód mineralnych, która działa od trzech lat i cieszy się wielkim powodzeniem kuracjuszy. Łączna wartość nakładów przekroczyła 22 miliony złotych.

W kwietniu w inowrocławskiej placówce zostanie zainstalowana i uruchomiona najnowszej generacji komora kriogeniczna, która poszerzy jej ofertę terapeutyczną. Krioterapia jest remedium między innymi przy zespołach bólowych kręgosłupa, chorobach reumatycznych i dolegliwościach neurologicznych. Koszt urządzenia, który sanatorium pokryje ze środków własnych, to blisko 200 tysięcy złotych.

Tak Dom Zdrojowy, jak i sanatorium Przy Tężni są samorządowymi wojewódzkimi instytucjami leczniczo-uzdrowiskowymi (Dom Zdrojowy należy do przejętego kilka lat temu przez województwo kujawsko-pomorskie Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek).

Gospodarka uzdrowiskowa, czyli w przypadku naszego województwa wszystko co łączy się w leczniczym i rekreacyjnym wykorzystywaniem solanki i wód termalnych oraz obsługą kuracjuszy, to dobrze rokujący biznes i miejsca prac. Turystyka kuracyjna staje się krok po kroku jednym z naszych regionalnych produktów markowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Uzdrowiska to nasza specjalność.

Kujawsko-Pomorskie, z 34 tego typu placówkami, jest na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby posiadanych sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych i zakładów rehabilitacji leczniczej. Pod względem liczby kuracjuszy z blisko 125 tysiącami gości rocznie sytuujemy się na miejscu drugim. Turystyka zdrowotna (w powiązaniu z usługami medycznymi) jest jedną z tak zwanych inteligentnych specjalizacji regionu, czyli filarów na których opieramy rozwój województwa, naszych lokomotyw wzrostu gospodarczego i postępu społecznego.
4 komentarze

Gruby_Rychu

A gdzie akapit o Wieńcu Zdroju ?

Swoją drogą to faktycznie usługi rehabilitacyjno-lecznicze mogły by być dobrym motorem rozwoju naszego regionu miastem Włocławek włącznie.
Na to, że ktoś wybuduje u nas fabrykę moloch z 10 tys. miejsc pracy nie ma co liczyć. Bo dziś się już takich fabryk nie stawia. Za to mogę sobie wyobrazić centra rehabilitacyjno-lecznicze we Włocławku i kuracjuszy zostawiających u nas swoje pieniążki.

1 1
ID:65556

gościu

wieniec jest w rękach prywatnych jesli się nie myle, a ten tekst traktuje o tych prowadzonych przez województwo

1 1
ID:65557

Gruby_Rychu

@~gościu:

Artykuł ma tytuł: "Nasz uzdrowiskowy segment w gospodarce" czyli winien traktować o całości bez względu na formę własności.

Ponadto na wstępie stoi:
"Województwo konsekwentnie wzmacnia ten sektor gospodarki z myślą o miejscach pracy i budowaniu zamożności lokalnych środowisk."

To znaczy, że co "Województwo" winno państwowe sanatoria wspierać a prywatne traktować per noga czy wręcz tępić?

Czy obowiązkiem "Województwa" nie powinno być również wspieranie sektora prywatnego z myślą o tworzeniu miejsc pracy i budowaniu zamożności lokalnych środowisk?

1 1
ID:65559

gość-13981

Grudziądz też posiada termalne źródła solankowe, i kompleks basenów . Kto wie?, może uzyska staus miasta uzdrowiskowegoii i pójdą w rozwój obiektów santoryjnych? O Wieńcu nie pisali, bo włocławinie nienawidzą siebie samych, jakby inwestorem w Wieńcu był ktoś np. zTorunia o to co innego.

1 1
ID:65564


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA