Szczury w mieście, straż miejska przypomina o ich zwalczaniu
W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o szczurach, które coraz częściej pojawiają się na osiedlowych podwórkach i ulicach. To skutek łagodnych zim i niepotrzebnego dokarmiania ptactwa, bo zamiast gołębi czy kawek z odpadów z domowego stołu korzystają gryzonie. Straż miejska przypomina o obowiązkach właścicieli nieruchomości.
Są wszędzie: w centrum miasta i na osiedlowych podwórkach. Nie boją się ani ludzi, ani kotów. Coraz zuchwalej wychodzą w dzień i żywią się odpadami wyrzucanymi przez człowieka. Te wodne żywią się resztkami jedzenia wrzucanymi do kanalizacji, polne - zjedzą wszystko, co zostawimy na dworze.
Prosiłam wielokrotnie starszą panią, by nie wyrzucała przez okno klusek, ziemniaków i innych resztek z obiadu. A ona mi odpowiada, że to dla dobra ptaszków. Inna systematycznie wynosi pokruszone resztki chleba, rozrzuca je po podwórku i jest bardzo oburzona, kiedy mówię, że z tej "stołówki" chętniej korzystają szczury niż gołębie, kawki czy inne ptactwo - mówi pani Joanna, mieszkanka ulicy Chopina.
Rosnąca populacja tych nielubianych gryzoni to także efekt łagodnych zim, bo wówczas przeżywają nawet najsłabsze osobniki.
Tematem szczurów pojawiającym się w lokalnych mediach zainteresowała się straż miejska, która na swojej stronie internetowej przypomina o obowiązkach ciążących na właścicielach nieruchomości wynikających z zapisów ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi: Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym , w szczególności zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki. Oprócz zapisu ustawowego obowiązuje również Uchwała Nr XXX/4/2013 Rady Miasta Włocławek z dnia 18 marca 2013 w sprawie regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Włocławek, która w rozdziale 8 reguluje obowiązek deratyzacji, wyznaczając terminy jej przeprowadzania w okresie od 15 marca do 15 kwietnia oraz od 15 września do 15 października - czytamy na stronie SM.
Pomimo że uchwała określa ramy czasowe wykonywania deratyzacji, municypalni apelują do właścicieli i zarządców nieruchomości, aby w przypadku wystąpienia gryzoni nie czekali z deratyzacją do określonego prawem terminu, lecz stosowali ją również poza tymi terminami. I przy okazji przypominają, że kto nie przestrzega wymagań higieniczno-sanitarnych, podlega karze grzywny.