Szczury w mieście, straż miejska przypomina o ich zwalczaniu

W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o szczurach, które coraz częściej pojawiają się na osiedlowych podwórkach i ulicach. To skutek łagodnych zim i niepotrzebnego dokarmiania ptactwa, bo zamiast gołębi czy kawek z odpadów z domowego stołu korzystają gryzonie. Straż miejska przypomina o obowiązkach właścicieli nieruchomości.

Są wszędzie: w centrum miasta i na osiedlowych  podwórkach. Nie boją się ani ludzi, ani kotów. Coraz zuchwalej wychodzą w dzień i żywią się odpadami wyrzucanymi przez człowieka. Te wodne żywią się resztkami jedzenia wrzucanymi do kanalizacji, polne - zjedzą wszystko, co zostawimy na dworze.

Prosiłam wielokrotnie starszą panią, by nie wyrzucała przez okno klusek, ziemniaków i innych resztek z obiadu. A ona mi odpowiada,  że to dla dobra ptaszków. Inna systematycznie wynosi pokruszone resztki chleba, rozrzuca je po podwórku i jest bardzo oburzona, kiedy mówię, że z tej "stołówki" chętniej korzystają szczury niż gołębie, kawki czy inne ptactwo - mówi pani Joanna, mieszkanka ulicy Chopina.

Rosnąca populacja tych nielubianych gryzoni to także efekt łagodnych zim, bo wówczas przeżywają nawet najsłabsze osobniki.

Tematem szczurów pojawiającym się w lokalnych mediach zainteresowała się straż miejska, która na swojej stronie internetowej przypomina o obowiązkach ciążących na właścicielach nieruchomości wynikających z zapisów ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi: Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym , w szczególności zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki. Oprócz zapisu ustawowego obowiązuje również Uchwała Nr XXX/4/2013 Rady Miasta Włocławek z dnia 18 marca 2013 w sprawie regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Włocławek, która w rozdziale 8 reguluje obowiązek deratyzacji, wyznaczając terminy jej przeprowadzania w okresie od 15 marca do 15 kwietnia oraz od 15 września do 15 października - czytamy na stronie SM.

Pomimo że uchwała określa ramy czasowe wykonywania deratyzacji, municypalni apelują do właścicieli i zarządców nieruchomości, aby w przypadku wystąpienia gryzoni nie czekali z deratyzacją do określonego prawem terminu, lecz stosowali ją również poza tymi terminami. I przy okazji przypominają, że kto nie przestrzega wymagań higieniczno-sanitarnych, podlega karze grzywny.
3 komentarze

Teresa

Tak doskładnie też jest i na Kazika. Starsze panie wynoszą resztki jedzenia dla ptaków, kotów i za nic mają nasze uwagi, że resztkami karmią się szczury. Straż bezsilna, bo zakazu nie ma, a może być jedynie mandat za zaśmiecanie.

0 0
ID:65835

Bolo

Całe miasto zaszczurzone wystarczy popatrzec na coraz większą ilość podkopów w okolicach studzienek kanalizacyjnych.

0 0
ID:65836

gość 18766

Powinno być więcej kotów to by wygoniły szczury.

0 0
ID:65837


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA