Wyraźna poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach

Jest bezpieczniej na polskich drogach - mniej wypadków, zabitych i rannych. Coraz mniej osób decyduje się na kierowanie pojazdem na tzw. podwójnym gazie. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. odnotowano blisko dziewięcioprocentowy spadek wypadków drogowych, o 14% mniej ofiar śmiertelnych i 7% mniej rannych.


Porównując ze sobą statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, widać utrzymującą się tendencję spadkową przy ilości wypadków drogowych. W pierwszym kwartale 2016 roku, doszło do 6188 wypadków – jest to o 614 mniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. W tym samym okresie zginęło na drogach 549 osób, co oznacza, że ilość ofiar śmiertelnych spadła o 88. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych była nadmierna prędkość, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

Bezpośredni wpływ na tak znaczącą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym miała codzienna praca policjantów, którzy dysponując coraz większą ilością urządzeń kontrolno-pomiarowych sprawdzali m.in. prędkość czy trzeźwość kierowców. Policjanci zatrzymali 22 526 nietrzeźwych kierujących w pierwszym kwartale 2016 r., natomiast w analogicznym okresie 2015 r. kierujących „na podwójnym gazie” było o ponad 21 proc. więcej. Poprawie uległa też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy. Nie bez znaczenia było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanych wobec kierowców łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. zatrzymywania  prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o powyżej 50 km/h.

Wzrasta również ocena działalności Policji -  jak wynika z badań opublikowanych w połowie marca, spośród dwudziestu dziewięciu ocenianych podmiotów, Policja znajduje się na czwartym miejscu. Lepiej oceniane są tylko dwie stacje telewizyjne oraz władze samorządowe. Policja jest też najwyżej ocenianą służbą mundurową. Wskaźnik dobrej oceny jej działalności cały czas rośnie i obecnie jest najwyższy od trzech lat - wynosi 72%. Polacy oceniają pracę Policji znacznie wyżej niż pracę sądu czy prokuratury.

Źródło: Policja
1 komentarz

gość-16231

Uważam ze powinna rozpocząć sie poważna dyskusja nad publikacja wizerunków skazanych być sprawców przestępstw (filmy z monitoringu etc). Dość chronienia wizerunków morderców, pedofilów, złodziei czy tez pijanych kierowców.

1 1
ID:66283


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA