Muzeum Historii Włocławka zostanie udostępnione w 2018 r.

W projekcie budżetu województwa na przyszły rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej zostały zaplanowane środki na zakończenie modernizacji i rozbudowy muzeum oraz na organizację ekspozycji stałych.


Projekt będzie obejmował zakończenie rewaloryzacji barokowych kamienic przy Starym Rynku we Włocławku rozpoczętej w 2013 r. oraz stworzenie nowoczesnych przestrzeni ekspozycyjnych obrazujących dzieje Włocławka i jego okolic od pradziejów do XX w.

W zakresie robót budowlanych projekt jest ściśle określony i przewiduje zakończenie remontu i zabezpieczenia przeciwwodnego budynków, budowę zaplecza socjalno-edukacyjnego oraz rewaloryzację, czyli przywrócenie pierwotnych form XVIII-wiecznych elewacji kamienic. Jednak najważniejszym wyzwaniem jest realizacja najwyższej jakości, atrakcyjnych edukacyjnie ekspozycji stałych – jedynego w województwie muzeum stricte historycznego.

Założenia projektowe obejmują stworzenie ekspozycji w układzie chronologicznym opartych o najciekawsze eksponaty muzealne i uzupełnianych środkami multimedialnymi. Przewiduje się wydzielenie przestrzeni chronologicznych i tematycznych obejmujących  prehistorię i średniowiecze Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej,  nowożytność (handel wiślany), powstania narodowe (od insurekcji kościuszkowskiej do powstania styczniowego), rozwój przestrzenny i przemysłowy Włocławka w XIX w., mniejszości narodowe, organizacje społeczne i sportowe powstałe w 2. poł. XIX w. oraz wydarzenia militarne – bitwę pod Włocławkiem z listopada 1914 r. i walki obronne z sierpnia 1920 r. W odrębnej przestrzeni przedstawione zostanie życie i rozwój Włocławka w latach 1918–1939 (z rekonstrukcją dawnej apteki i zakładu fotograficznego), a dalej historia 14 Pułku Piechoty, okupacja hitlerowska Włocławka i regionu oraz dzieje miasta w latach 1945–1990.

Należy się spodziewać, że istniejące od 1909 r. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zrealizuje projekt na oczekiwanym przez wszystkich poziomie. Gwarancją tego są bogate zbiory oraz kompetentny zespół naukowy, którego praca była wielokrotnie nagradzana w latach 1986–2016 przez Ministerstwo Kultury w ogólnopolskich konkursach „Wydarzenie muzealne roku”, „Sybilla” i „Zabytek Zadbany”.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA