Miniony rok był dobry dla naszego województwa

Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego podsumował 2016 rok przypominając najważniejsze i najciekawsze wydarzenia, inwestycje i przedsięwzięcia. To był udany rok dla wielu miejscowości w naszym regionie, także dla Włocławka.


W czerwcu rozpoczęło prace Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ideą przedsięwzięcia jest włączenie wszystkich środowisk samorządowych każdego szczebla – wojewódzkiego, powiatowego i gminnego – w dyskusję na temat rozwoju regionalnego i lokalnego w województwie. Podczas listopadowego spotkania samorządowcy przyjęli wspólne stanowisko w sprawie kształtu polityki spójności Unii Europejskiej po 2020 roku.

Ponad 3 tysiące pielgrzymów z krajów Bliskiego Wschodu, obu Ameryk, Afryki i Europy gościło w naszym regionie w dniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymujący na ŚDM młodzi ludzie byli gościnie przyjmowani we wszystkich częściach Kujaw i Pomorza. Urząd Marszałkowski sfinansował przejazd pociągami i autobusami ponad 2 tysięcy pielgrzymów do stolicy Małopolski i z powrotem, włączył się także w organizację wydarzeń w kujawsko-pomorskich diecezjach.

Do siedmiu działających w Kujawsko-Pomorskiem Zakładów Aktywności Zawodowej dołączyły dwa kolejne: w Przyjezierzu oraz Włocławku. Wszystkie ZAZ-y w naszym regionie zatrudniają w sumie ponad 300 osób niepełnosprawnych. Dochód z działalności przeznaczają na realizację misji, czyli społeczną i przede wszystkim zawodową rehabilitację zatrudnionych.

Nabiera tempa Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 nabiera tempa. Jest już ponad 100 zawartych umów o dofinansowanie projektów i prawie 100 ogłoszonych konkursów. Tegoroczne  nabory wniosków dotyczą między innymi przebudowy dróg, tworzenia żłobków i przedszkoli, wsparcia dla firm oraz wyposażenia przychodni w sprzęt medyczny. Osoby zainteresowane pozyskaniem europejskich środków mogły skorzystać z około 150 szkoleń i spotkań informacyjnych przygotowanych przez Urząd Marszałkowski.

Wśród szesnastu polskich sportowców, którzy zdobyli medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro są aż cztery zawodniczki z województwa kujawsko-pomorskiego: Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj, Monika Ciaciuch oraz Beata Mikołajczyk. Więcej medalistów nie ma żaden region w Polsce!

Rozpoczynają się gruntowne przebudowy dróg wojewódzkich. We wrześniu zarząd województwa podjął decyzję o ogłoszeniu przetargów na wybór wykonawców prac na pięciu trasach: ze Żnina do granicy województwa (nr 251), z Lipna do granicy województwa (nr 559), ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548), z Brześcia do Kowala (nr 265) oraz na dwóch odcinkach drogi Tuchola-Świecie (nr 240). Przebudowa obejmie odcinki o łącznej długości 100 kilometrów.

Dzięki kredytowi pomocowemu Europejskiego Banku Inwestycyjnego kompleksowa rozbudowa i modernizacja całej szpitalnej infrastruktury będzie miała miejsce między innymi we włocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Mieszkańcy regionu skorzystali w tym roku z dwóch marszałkowskich programów bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Pierwszy skierowany był do 2,5 tysiąca maluchów między 24 a 36 miesiącem życia. W drugim mogło wziąć udział blisko 600 seniorów, którzy leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

W ramach projektu „Prymus Pomorza i Kujaw” marszałkowskie stypendia trafiły do 1,7 tysiąca uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pomoc stypendialną skierowaliśmy też do 115 młodych sportowców oraz 21 utalentowanych artystów.

Ruszyły dwa projekty przygotowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i jego partnerów. Adresowana do młodzieży z tak zwanych trudnych środowisk, a także ich rodziców i opiekunów „Trampolina” zakłada objęcie wsparciem wychowawczo-socjoterapeutycznym ponad 600 osób. Projekt „Rodzina w Centrum” to przedsięwzięcie realizowane z myślą o potrzebach rodzin zastępczych oraz wychowanków rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Łącznie wsparciem objętych zostanie ponad 3,1 tysiąca uczestników.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016” za kompleksową rewaloryzację zespołu dworsko-pałacowego Orpiszewskich w Kłóbce.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA