Od stycznia nowy taryfikator mandatów i punktów karnych

W Kodeksie Ruchu Drogowego i samym taryfikatorze, pojawiło się kilkanaście zmian, które jeszcze bardziej mają dyscyplinować kierowców. Mowa tutaj przede wszystkim o zapobieganiu wypadków z udziałem pieszych czy samych kolizji na skrzyżowaniach. Na baczności muszą się także mieć piesi.


Od 1 stycznia 2017 roku wszyscy kierowcy, którzy zgromadzą 24 punkty karne, pożegnają się  z prawem jazdy. Kierujący, którzy mają za sobą mniej niż rok doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, mają limit 20 punktów.

W tabelach z karami pojawiło się kilka nowych pozycji, za złamanie których będą grozić surowe konsekwencje punktowe. Są to między innymi: spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu – grozi 6 punktów karnych; jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (5 punktów karnych); nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym (6 pkt); wyprzedzanie z niewłaściwej strony pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo (3 pkt);  – grożą 3 punkty karne; naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik (3 pkt).

Piesi, za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, tradycyjnie zostaną ukarani mandatem. Przykładowo: za przebieganie przez jezdnię; wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściu dla pieszych, chodzenie po torowisku; naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu bądź jezdni po lewej stronie drogi zapłacimy 50 zł, za wejście na przejście dla pieszych na czerwonym świetle lub przechodzenie w miejscu niedozwolonym – 100 złotych.

Od teraz obowiązują także zmiany dotyczące możliwości redukcji punktów karnych. Jeżeli kierowca przekroczy limit 24 punktów karnych, nie będzie miał możliwości wyeliminowania 6 „oczek” podczas szkolenia w ośrodku ruchu drogowego. Do tej pory mógł to zrobić co pół roku. Obecnie zostanie skierowany na kurs doszkalający (raz na pięć lat). Jeśli potem w ciągu 2 lat ponownie popełni się ponad trzy wykroczenia albo jedno przestępstwo drogowe – utraci prawo jazdy.
2 komentarze

Teresa

Uważam, że policja powinna częściej kontrolować pieszych na przejściach. W wielu przypadkach wchodzą na jezdnię bez spoglądania na samochody. Już nie mówiąc o rowerzystach, którzy notorycznie przejeżdżają przez pasy zamiast przeprowadzać rower.

1 1
ID:68677

Bolo

Niektórych to ani punkty karne ani mandaty nie nauczą jeżdzić.

1 1
ID:68689


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA