Wsparcie na zabytki: dachy, elewacje, freski i ołtarze

Blisko 10 milionów złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa trafi w tym roku na remonty konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Na liście dotacji znajduje się 211 zadań.


Środki Urzędu Marszałkowskiego są głównym źródłem wsparcia na realizację prac konserwatorskich i robót budowlanych w zabytkowych obiektach naszego regionu. Przez osiem lat ponad 60 milionów złotych trafiło na blisko tysiąc tego typu przedsięwzięć, od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki.

Każdego roku przeznaczamy na prace w zabytkach znaczne kwoty. Co istotne, wsparciem obejmujemy nie tylko znane wszystkim zabytki z najwyższej półki, ale także skromne kościółki w niewielkich wsiach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2017 roku zakończył się w grudniu. Na przygotowanej przez zarząd województwa i przyjętej przez sejmik liście dotowanych zadań znalazło się w sumie 211 przedsięwzięć. Wiele z nich to kolejne etapy projektów rozpoczętych w poprzednich latach. Oprócz remontów, dotyczących na przykład naprawy cieknących dachów w budynkach kościelnych, nie brakuje też projektów z zakresu renowacji, odnowy i konserwacji fresków czy ołtarzy.

Wsparcie trafi między innymi na kolejny etap konserwacji elewacji kościoła św. Andrzeja w Koronowie, kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym kościoła farnego Wniebowzięcia NMP w Chełmnie, konserwację instrumentu organowego w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, kolejny etap konserwacji elewacji koszar szyjowych w toruńskim Forcie IV im. Żółkiewskiego oraz prace konserwatorskie przy budynku Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku.
2 komentarze

gość-97131

A może pan Całbecki wesprze Mateuszka , POglądy maja zbieżne , obydwaj czczą ryżego kłamczucha , obydwaj lubią żyć na koszt naiwnych podatników . A darowiznę na KOD z naszych podatków jakoś obydwaj rozpiszą i będzie się w papierach zgadzać . No co ? Zły POmysł ? Mateusz już POdobno nie ma co do garnka włożyć i za co do baku wlać .

1 1
ID:71448

gość-12635

Ciekaw jestem czy we włocławskiej Farze zainstalowano już ogrzewanie. Poruszalem ten temat kilka lat temu na Salonie24 i kilku samorządowców i polityków z Włocławka obieclo, ze się tym zajmie , bo - zgodzili się ze mną - rzeczywiście uczestnictwo w zimowych nabożeństwach wymaga dużej odporności.
Nigdy nie mieszkałem we Włocławku, ale w nim się urodziłem i byłem chrzczony właśnie w Farze.

1 1
ID:71531


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA