80 procent Polaków deklaruje zaufanie dla pięlęgniarek

Zaufanie do pielęgniarek i położnych deklaruje 80 procent Polaków. Większość z nas uważa też, ze są to zawody obciążające fizycznie i psychicznie, a przy tym niedopłacone.


Są najbliżej pacjentów, niezmiennie cieszą się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem społecznym. - Wielka w tym zasługa wszystkich tych wspaniałych osób, które z wielkim zaangażowaniem wykonują swoje trudne i odpowiedzialne obowiązki – podkreśla marszałek Piotr Całbecki - Dziękujemy za trud, za  ofiarność, za troskę, która łagodzi cierpienie i pomaga powracać do zdrowia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej serdeczne życzenia satysfakcji zawodowej.

Zaufanie do pielęgniarek i położnych deklaruje 80 procent Polaków. Większość z nas uważa też, ze są to zawody obciążające fizycznie i psychicznie, a przy tym niedopłacone. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne zarobki wynoszą tu nieco ponad 80% średniej pensji w gospodarce, czyli niewiele ponad 3 tysiące złotych brutto, trochę więcej z publicznej służbie zdrowia, trochę mniej w prywatnych poradniach i lecznicach.

Choć co roku polskie uczelnie medyczne opuszcza ponad 5 tysięcy absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa, w tym segmencie rynku pracy stale odnotowuje się deficyt kadr, a zatrudnienie, i tak nieadekwatnie niskie do potrzeb, de facto spada. Młodzi ludzie, przede wszystkim kobiety – położne to wyłącznie panie, pielęgniarstwo sfeminizowane jest w 98 proc. – jeśli już wybierają studia w tym kierunku, to jedynie po to, by pracować za granicą. Jednym z podstawowych problemów środowiska jest jego starzenie się i brak zastępowalności kadr – średnia wieku zatrudnionych zbliża do 50 lat, 20 proc. pracujących pielęgniarek osiągnęło wiek emerytalny, osoby młode (21-30 lat) w zawodzie to 5,5 procenta pracujących.

Obecnie w całym kraju prawo do wykonywania zawodu posiada 325 tysięcy pielęgniarek i położnych. W Kujawsko-Pomorskiem pracuje blisko 11 tysięcy pielęgniarek i nieco ponad 1 200 położnych, najwięcej w Bydgoszczy i Toruniu oraz Włocławku i Grudziądzu. W ubiegłym roku, z okazji ćwierćwiecza samorządu pielęgniarskiego w Polsce, trzy działające w naszym regionie okręgowe izby pielęgniarek i położnych – bydgoska, toruńska i włocławska – otrzymały najwyższe marszałkowskie odznaczenie, medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA