Będą wyświetlacze czasu na sygnalizatorach świetlnych

Zarządcy ruchu będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. Taką zmianę przewiduje podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka oraz Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa rozporządzenie.


Sekundniki na sygnalizatorach są już stosowane w niektórych polskich miastach np w Płocku. Dzięki nim wiemy jak długo będzie się jeszcze palić czerwone lub zielone światło. Jest to duże udogodnienie i polscy kierowcy chwalą sobie takie rozwiązanie.

Wyświetlacze mogą być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Rozporządzenie określa także warunki techniczne umieszczania tych urządzeń oraz wprowadza wymagania techniczne i funkcjonalne.

Zmiana została wprowadzona podpisanym wspólnie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra infrastruktury i budownictwa rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
6 komentarzy

gość_82166

No nareszcie! Jestem codziennie w Płocku i cenię sobie te wyświetlacze bo doskonale pomagają w planowaniu jazdy. Mam nadzieję, że i w naszym mieście się niebawem pojawią.

1 1
ID:72160

gość-43089

fakt maja one sens na wszystkich skrzyżowania ze "sztywna" przepustowością, u nas w mieście sporo jest natomiast świateł reaktywnych wiec tam montowanie sekundników nie ma zupełnie sensu...

1 1
ID:72171

gość-14097

jak są sygnalizacje zmienni czasowe z kamerka
I to się nie da stosować tych rozwiązań , a u nas tak jest i bardzo dobrze. Płock w sygnalizacjach świetlnych jest zacofany. Wiec we Włocławku nie będzie tego rozwiązania i dobrze

1 1
ID:72176

gość-14097

@~gość_82166: we Włocławku nie da się tego zrobić, długość światła czerwonego jest zmienna przez detekcję kamer, Płock jest zacofany w sygnalizacjach w porównaniu do Włocławka

1 1
ID:72177

gość-34458

Włocławek dysponuje akomodacyjną sygnalizacją świetlną. Dzięki temu nie przepuszczamy powietrza stojąc na czerwonym. Poza tym te budziki odwracają uwagę kierującego pojazdem od tego co się dzieje na drodze. Zamiast zwracać uwagę na ruch uliczny kierowcy patrzą na budzik czy zdążą przejechać. W konsekwencji jest wiele więcej stłuczek niż gdzieś gdzie nie ma żadnego sterowania ruchem.

1 1
ID:72179

Ancap

A pomyślał ktoś kiedyś może żeby sygnalizację świetlną LIKWIDOWAĆ? Mógłbym wskazać luzem 10 skrzyżowań ze światłami gdzie zmiana organizacji ruchu na rondo i namalowanie na środku kropki upłynniła by ruch.

1 1
ID:72184


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA