Włocławianie w Brukseli

Bruksela to nieoficjalna stolica zjednoczonej Europy. Metropolia tworzy wyjątkowe możliwości rozwoju. Dobrą pracę znaleźć tu mogą jednak tylko najlepsi. Cieszy więc fakt, iż wśród nich są również włocławianie.

Z pewnością najbardziej znaną z nich jest Anna Antonowicz, aktorka występująca w niemieckich i polskich serialach. W lokalnych mediach sporo pisano też o Sylwii Wojciechowskiej, urzędniczce włocławskiego magistratu, obecnie pracującej w Parlamencie Europejskim. W tym wyjątkowym gronie jest również Wioletta Węgorowska i Michał Wendołowski.

Wioletta Węgorowska ukończyła Szkołę Podstawową nr 15 i Liceum Ziemi Kujawskiej. Tytuł magistra filologii rosyjsko – angielskiej uzyskała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała również w Szkole Tłumaczy i Języków Obcych UAM. Kształciła się na studiach podyplomowych z zarządzania projektami w standardach UE i na stażu w Biurze Programów Międzynarodowych na Uniwersytecie w Bayreuth w Niemczech. Na SGH uzyskała dyplom z zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Przygotowuje pracę doktorską na temat identyfikowania i rozwijania kompetencji zawodowych pracowników akademickich. Realizuje projekt badawczy finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Kompetencje zawodowe pracowników akademickich a problem jakości kształcenia”.
Pracę zawodową rozpoczęła w Centrum Integracji Europejskiej UAM, gdzie zrealizowała liczne projekty dydaktyczne jako pomysłodawca, wykładowca i organizator. Współpracowała też jako koordynator i doradca z międzynarodowymi sieciami uniwersytetów m.in. Inicjatywy Środkowoeuropejskiej CEI-UniNet oraz Santander Group. W maju 2007 roku objęła stanowisko Sekretarza Wykonawczego ESU Santander Group z siedzibą w Brukseli. Organizacja skupia ok. 40 uczelni z 17 krajów Europy. Sieć istnieje od 20 lat, a jej głównym celem jest m.in. wzmacnianie współpracy międzynarodowej uniwersytetów. Włocławianka odpowiada za sprawną realizację zadań Sieci m.in. nadzór finansowy, kontakty z instytucjami europejskimi, komunikację w organizacji, inicjowanie wspólnych działań partnerów oraz przygotowywanie seminariów i warsztatów tematycznych.

Michał Wendołowski ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku stosunki międzynarodowe, specjalizacja euromarketing. Pracował w ANWILU w Dziale Marketingu i Sprzedaży Kompleksu Nawozowego. Po 1,5 roku pracy we włocławskiej firmie oraz ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu handlu zagranicznego, został analitykiem w Dziale Ekonomiczno-Handlowym Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Nawozów (EFMA) z siedzibą w Brukseli. EFMA to organizacja reprezentująca interesy producentów nawozów sztucznych w UE. W Brukseli określa się to krótko jako lobbing, co nie ma, w odróżnieniu do świata polskiej polityki i biznesu, negatywnych skojarzeń. Dobra znajomość języka angielskiego, doświadczenie nabyte w ANWILU, który od kilku lat jest członkiem EFMA oraz charakter studiów to – jego zdaniem - największe atuty, które pomogły mu w zdobyciu pracy.

Włocławianom, którzy chcieliby znaleźć zatrudnienie w Brukseli, radzi:
- opanować język angielski (francuski lub niderlandzki również byłby pomocny);
- znaleźć „niszę” w postaci branży (w jego przypadku jest to przemysł chemiczny – nawozowy), śledzić jak się rozwija, interesować się nią na bieżąco, a następnie próbować skontaktować się z organizacjami branżowymi, stowarzyszeniami, firmami lobbingowymi reprezentującymi ową branżę, w celu odbycia stażu lub zatrudnienia.
Praca w instytucjach UE, takich jak np. Komisja Europejska, wymaga bardzo dobrego przygotowania i szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania UE. Proces rekrutacji jest w związku z tym bardzo trudny i wymagający. Dlatego włocławianin uważa, iż warto spróbować zdobyć staż lub pracę w charakterze asystenta jednego z polskich euro-deputowanych.

Oboje przyznają, iż brukselskie doświadczenia pozwoliły im szerzej spojrzeć na świat, w tym także na to, co dzieje się w Polsce. Z pewnością praca w centrum Unii, będzie miała również olbrzymi wpływ na ich dalsze plany zawodowe i życiowe.

(sta)
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..