Porozumienie w sprawie budowy stopnia wodnego Siarzewo

Dziś w Ministerstwie Środowiska ministrowie: środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii podpisali porozumienie w sprawie realizacji tej inwestycji. Pozwoli ona na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku. 


Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zarekomendował dalsze prace dotyczące budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – Stopnia Wodnego Siarzewo. Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownię wodną o mocy ok. 80 MW, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornika wodnego oraz elementy towarzyszące.

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez resort środowiska, w latach 2017-2019, planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku rozpoczęcie prac budowlanych. Planowane przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

Budowa Stopnia Wodnego Siarzewo to ważna inwestycja, która zapewni Polakom bezpieczeństwo powodziowe. Umożliwi też rozwój transportu śródlądowego i produkcję czystej energii elektrycznej – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska - Ta inwestycja pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się także do rozwoju regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego.


Celem przedsięwzięcia jest ponadto zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Stopień Wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy około 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u – zaznaczył Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Realizacja inwestycji umożliwi także zmniejszenie ryzyka powodziowego poprzez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Dodatkowo przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarach o  najmniejszych opadach w Polsce – na terenie Kujaw. Pozwoli ponadto na zapewnienie drogi wodnej żeglownej o znaczeniu międzynarodowym (minimum IV klasa). Z kolei zwiększenie retencji wody i przywrócenie odpowiednich stosunków wodnych zapobiegnie zanikaniu unikatowych siedlisk. Powstały zbiornik wodny wzbogaci też lokalną ornitofaunę, jako potencjalne miejsce do gniazdowania i żerowania dla ptaków.

Od ponad 40 lat nie było w Polsce realizacji tak wielkiej inwestycji wodnej - mówił prezes Zarządu Energa SA, Daniel Obajtek - To porozumienie  wreszcie przełamuje stagnację. Grupa Energa wspiera ekspercko działania trzech ministerstw. Między innymi dzięki naszym działaniom doszło do dynamizacji procesu,  a tym samym do zawarcia tego porozumienia. Inwestorem stopnia wodnego w Siarzewie będą Wody Polskie a Energa stara się  o możliwość  operowania części energetycznej w tym przedsięwzięciu. Analogicznie jak przy zaporze we Włocławku

Na mocy Porozumienia zostanie powołany Komitet Sterujący. Do jego zadań należeć będzie m.in. koordynacja realizacji przedsięwzięcia, wsparcie podmiotów zaangażowanych w jego wykonanie oraz sprawowanie nadzoru nad tą inwestycją.
4 komentarze

gość-99806

A w Wódach Polskich już sobie moszczą gniazdka uczestnicy słynnej POpijawy z Urzędu Marszałkowskiego ! Wyborcy powinni o tym wiedzieć .

4 4
ID:75847

gość-67589

Chyba coś ci się pomyliło Ciołku.

3 2
ID:75849

LALA20


Zapora Hoovera na rzece Kolorado - rok 1935.

P.S.
Małe umysły idą z motyką na Słońce.

1 1
ID:75856

LALA20

Zapora.
A cement pójdzie się '' kochać '' na prawo i lewo.
'' Ukochany kraj, umiłowany kraj.................................................... ''
Fragment - zespół '' Mazowsze ''

3 0
ID:75857


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Zapomniana Łuba może stać się miejskim kąpieliskiem

Jarosław Chmielewski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Włocławka,..

Nowe okręgi wyborcze – sejmik przyjął dziś nowelizację

Zarząd województwa zmienił uchwałę o podziale regionu na okręgi wyborcze...

Posłowie PO o kandydaturze Jarosława Chmielewskiego

Dzisiaj posłowie Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz i Arkadiusz Myrcha, zorganizowali..

Rada oceni pracę prezydenta. Obniżą pensję włodarzowi?

Od 1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów, zmniejszające o..

Impas w sprawie mieszkań. Radni SLD chcą porozumienia

Dzisiaj odbyła się konferencja Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..