Od nowego roku podwyżka płacy minimalnej o sto złotych

Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie czeka podwyżka - płaca minimalna wyniesie 2100 złotych. Wzrośnie także minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł dla określonych umów cywilnoprawnych.


W czerwcu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 80 złotych – do 2080 zł, a  minimalna stawka godzinowa została podniesiona z 13 do 13,50 zł. Uwzględniając przebieg negocjacji, resort pracy ostatecznie zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia z 2000 do 2100 zł. Związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych proponowali wzrost do 2220 zł. Przedstawiciele pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego chcieli, aby płaca minimalna wzrosła jedynie o wskaźnik ustawowy i wynosiła 2050 zł.

Przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej wzięliśmy pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju – mówi minister Elżbieta Rafalska - Wzrost minimalnego wynagrodzenia w obecnej sytuacji przy niskim bezrobociu, przybywających miejscach pracy i wzroście płac jest uzasadniony.

Według szacunków resortu pracy podniesienie minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł przełoży się na wzrost wydatków budżetu państwa o ok. 164,2 mln zł w skali roku, z tytułu finansowania wynagrodzeń, składek i świadczeń, których wysokość relacjonowana jest do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej wynosi około 1,4 mln osób.

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych. Jej wysokość jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W bieżącym roku minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto. Od stycznia 2018 roku wzrośnie do poziomu 13,70 zł.

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, niezależnie od posiadanych kwalifikacji, zaszeregowania osobistego, składników wynagrodzenia, systemu i rozkładu czasu pracy stosowanych u danego pracodawcy, jak również szczególnych właściwości i warunków pracy. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, takie jak: odprawa przy zwolnieniu grupowym, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

18 komentarzy

gość-64428

jak już ktoś gdzieś pisał - brawo rząd, brawo pis, jedyni, którzy od 89 roku dbają o najbiedniejszych, jedyni. Teraz możecie mnie hejtować i wywoływać te wasze wojenbki polityczne, ale fakt jest faktem. żadna partia po 89 roku nie zrobbiła tyle dla zwykłego człowieka co pis. po robiło swoim dobrze - pracodawcom, kombinatorom wszelkiej maści i innym cwaniaczkom. pis dba o tych popychanych, o tych którzy nie mają rodziny w sejmie czy prokuraturze. Tak tak, zaraz mi z rydzykiem wyjedziecie - nie obchodzi mnie to. Jakby rzadziła po to minimalna placa pewnie byłaby sukcesywnie zmniejszana - aby ulżyć tak prześladowanym pracodawcom. bo oni tacy biedni nie mogą trzeciego q7 kupić w tym roku i nie zarobia 100 tysięcy za miesiąc tylko 80...

6 4
ID:76073

LALA20


Jakby nie patrzył, kiecole żyją jak pączki w maśle, coraz lepiej, i nie płacą podatków.

Sasin przy żłobie zatrudnił bliską i dalszą rodzinę.
Karaluch jest radosny - insekty czują się dobrze we wszystkich ministerstwach i w TV też.

P.S.
P.iS.- uary!!!!!!!!!!!!!!!, do Hagi jest bliżej niż do Brukseli, i tam traficie.

P.S.
Katole w ubiegłych wiekach wywołali w Europie wojnę XXX - to letnią na tle religijnym i politycznym.
Wy oszołomy, nie skłócicie Europy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 6
ID:76074

gość-52310

ten jak zwykle nie na temat sączy ten swój polityczny bełkot.... CZŁOWIEKU BREDZISZ NIE NA TEMAT, TO OFFTOP, JEST!. czekam kiedy wytrzezwiejesz w koncu i zaczniesz pisac na temat, nie czytam, nie interesuje mnie opinia tego kogoś, kto ma zdanie na kazdy temat i w kazdym temacie jest najmadrzejszy i zakrzycza wszystkich. co ma piernik do wiatraka? tamten pisze o płacy, a ten o katolach znowu, zydek natretny.... odczep sie i spieprzaj do ziomków swoich do izraela jak ci katole nie pasuj, słąbo cie zaprogramowali hehe, nawet zgrabnej propagandy nie potrafisz sączyć... cienki jestes jak sik węża...

3 4
ID:76075

gość-40327

@~gość-64428: racja , ale nie nalezy nigdy -powtarzam NIGDY zapominać że to PO sprostytuowało ustawę KODEKS PRACY za namową żydowstwa z BCC . PO tej prostytucji pracownik stał się dla pracodawcy PRZEDMIOTEM , RZECZĄ , NIEWOLNIKIEM !!!
I wtedy nie słychać było protestów unijnych darmozjadów z Brukseli ! Polska do czasów ,,prostytucji PO'' miała najlepszy Kodeks Pracy w Europie . Najlepszy , ponieważ w tym kodeksie pracownik był PODMIOTEM a nie jak za Tuska -przedmiotem !
To właśnie za czasów PO usankcjonowano FEUDALNY wyzysk i niewolnictwo pracowników i nazwano je DLA ZMYLENIA WYBORCÓW ,,LIBERALIZMEM ZATRUDNIENIA '' .

5 2
ID:76076

gość-80683

@~gość-40327:

Niech pomyślę, PO objęła rządy w roku 2007 i wtedy płaca minimalna wynosiła 936 zł. Kiedy przegrali wybory w 2015 płaca minimalna wynosiła 1.750 złotych. Czyli ta wredna PO w czasie swoich rządów niemal podwoiła płacę minimalną.

Miejmy nadzieję, że PIS będzie lepszy i potroi płacę minimalną.

A tak przy okazji o jakiej konkretnie zmianie do kodeksu pracy piszesz? Czy została ona już anulowana przez PIS czy też dalej obowiązuje?

2 2
ID:76079

gość-14433

Hmmm przez 8 lat rzadów POmagdalenkowej koalicji to wcale nie taki POwalajacy sukces te 100zł brutto rocznie . Jak Porównać ten ,,sukces '' z aferami rozkradzionym majątkiem narodowym i klęską wyborczą to raczej jest to zasłużona POrażka .
A jeśli porównać to jeszcze z 500+ to z POrażki robi się kompromitacja . Widać tą kompromitację od poziomu gminy aż do naczelnika Schetyny . Zresztą nerwowe wywiady POwiatowych farbowanych aktywistów tańczących na tonącym POntonie też POkazują zbliżającą się dużymi krokami 3 klęskę wyborczą . Elektorat już nie wierzy w ich cuda na kijku .

0 5
ID:76080

gość-63351

L@~gość-14433:

No popatrz a PIS też podniósł płace brutto o równo 100 złotych. Najwyraźniej kontynuluje to co robili poprzednicy.

A byłbym zapomniał jest jeszcze 500+.
Tylko czemu samontna matka z 1 dzieckiem zarabiająca płace minimalną nie ma prawa do pieniędzy z tego systemu?
Pewnie przez to wredne PO.

2 1
ID:76081

gość-73153

Zaniki pamięci to niestety cecha totalnej opozycji . Ta choroba pojawiła sie po wygraniu wyborów u ówczwsnego szefa zaraz po wygłoszeniu exPOse i jako epidemia partyjna trwa do dziś .

0 2
ID:76082

gość-84994

@~gość-73153:
ten jak zwykle nie na temat sączy ten swój polityczny bełkot.... CZŁOWIEKU BREDZISZ NIE NA TEMAT, TO OFFTOP, JEST!. czekam kiedy wytrzezwiejesz w koncu i zaczniesz pisac na temat, nie czytam, nie interesuje mnie opinia tego kogoś, kto ma zdanie na kazdy temat i w kazdym temacie jest najmadrzejszy i zakrzycza wszystkich. co ma piernik do wiatraka?

1 1
ID:76083

gość-29650

@~gość-84994: O co ci chodzi ? Ona (on ) pisze prawdę , przecież PO z koalicjantami zaraz po wyborach zaczęło podnosić podatki i zezwoliło na zatrudnianie Polaków na śmieciówach , a teraz Schetyna się tego wypiera w żywe oczy !
Jak ci to nie pasuje to nie czytaj ale nie zaprzeczaj prawdzie .

2 0
ID:76087

gość-13423

@~gość-29650:

PO podniosło podatki i zezwoliło na zatrudnienie Polaków na śmieciówkach a PIS rządzi już dwa lata i mimo, że jest najlepszym rządem w tym stuleciu a może nawet w całej historii Polski, jeszcze nie obniżył tych podatków i nie zlikwidował umów śmieciowych ?!?
Ooooo zgroza !!! No normalnie znikąd ratunku!!!
:(

2 1
ID:76099

gość-13031

Czyli jednak potwierdzasz że PO zrobiło perfidnie wyborców w balona ? I slusznie tym bardziej że teraz naczelny wyjec publicznie stwierdzil że 500+ to bardzo dobre rozwiązanie i jak wygra wybory (hahahahahahahahaha...) to 500+ nawet podniesie .

0 1
ID:76102

gość-57052

@~gość-13031:

Nie potwierdzam, powtórzyłem jedynie za tobą to co napisałeś wcześniej. Skoro wg ciebie było tak źle to czemu obecny rząd nic z tym nie robi?

1 0
ID:76104

gość-60781

@~gość-57052: Więc jestes platformerskim klamca jka Donald .

0 5
ID:76115

gość-43347

@~gość-60781:

Ojej, doprawdy? A wszystko dlatego, że obecny rząd nic nie robi?

0 2
ID:76117

gość-87412

,,rząd nic nie robi '' ? Ostatnio hrabia Bronek u resortowej Moniki tak samo narzekał . Czy macie wspólne wytyczne ?

0 3
ID:76118

gość-31276

@~gość-87412:

A to przepraszam widać jestem niedoinformowany i nie widziałem, że rząd już zreformował kodeks pracy i wprowadził zakaz stopniowania umów śmieciowych.
Ty widzę masz lepsze informację to się z nami podziel.

2 0
ID:76119

Emeryt Denuncjator

O co wy się kłócicie !! O to, że pis dał te pincet plus??? A policzyliście to, że te pincet plus poszło się w PiS du yebać poprzez podwyżki ??? Nie widać ?? nie robicie zakupów ??? Zapytajcie wasze matki, żony czy kochanki !! o ile poszły w górę ceny towarów konsumpcyjnych ! Włos wam z tych katolickich łbów spadnie !! oszołomy pisowskie !!

1 0
ID:76167


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Krzysztof Kukucki liderem sondażu wyborczego IBRiS

Przed pierwszą turą wyborów na fotel prezydenta miasta Włocławka wg przeprowadzonego..

Lewica proponuje nową formę Budżetu Obywatelskiego

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali w środę konferencję..

Krzysztof Kukucki mówi stop wyzyskowi w naszym mieście

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kukucki zorganizował we wtorek briefing..

Pakiet ekologiczny. Zielona energia i wymiana pieców

Kandydat na prezydenta z Ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kukucki..

Nietrzeźwi na SOR. Lewica proponuje dwa rozwiązania

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali wczoraj konferencję..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..