Uczniowie w marszałkowskim programie Szkoła Zawodowców

fot. Zespół Szkół Elektrycznych

Trwa realizacja marszałkowskiego projektu „Szkoła Zawodowców”, skierowanego do uczniów siedemnastu techników z regionu. Młodzież uczestniczy w zajęciach na uniwersytecie, specjalistycznych kursach zawodowych i płatnych stażach u pracodawców.


Ze wsparcia w ramach projektu „Szkoła Zawodowców” korzysta 700 uczniów i 24 nauczycieli z 17 techników, kształcących w zawodach zgodnych z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, czyli tymi dziedzinami, na które stawiamy w gospodarce i współdziałającej z nią nauce: zawodach związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem żywności, motoryzacją i automatyką przemysłową, informatyką, energetyką odnawialną oraz transportem i logistyką.

Częścią przedsięwzięcia są zajęcia dla 400 uczniów prowadzone przez nauczycieli akademickich w laboratoriach Studium Politechnicznego oraz Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Realizowane od września zajęcia poświęcone były dotąd między innymi układom programowalnym, drukowi 3D, sterownikom przemysłowym, maszynom CNC oraz wirtualnym przyrządom pomiarowym. Harmonogram zajęć w załączniku

Uczniowie uczestniczą też w szkoleniach pozwalających zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Chodzi między innymi o kursy z zakresu specjalistycznych metod spawania, obsługi wózków widłowych, grafiki komputerowej, obsługi suwnic, podestów ruchomych i wózków jezdniowych oraz programowania JAVA. Dotychczas tego rodzaju szkolenia ukończyło 90 uczniów. Młodzież uczestniczy też w pozalekcyjnych zajęciach z branżowego języka obcego, którego opanowanie umożliwi zaawansowaną komunikację w wybranych zawodach.

Ćwierć tysiąca uczestników projektu wzięło też udział w dodatkowych stażach zawodowych (150 h) u pracodawców. Każdy uczeń otrzymał stypendium w wysokości 1 500 złotych. W ramach projektu do szkolnych pracowni zawodowych oraz branżowego języka obcego trafił też nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Wśród zakupionych urządzeń jest między innymi 100 zestawów komputerowych. a także projektory, drukarki i systemy do nauczania języków obcych. Wkrótce planowane są kolejne zakupy. Ze wsparcia korzystają też nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy uczestniczą w szkoleniach oraz specjalistycznych kursach doskonalących umiejętności i kompetencje zawodowe.

1 komentarz

gość-38635

1500 złotych rocznie na ucznia ... to.... 1/20 miesięcznej pensji pana marszałka !!! Pan marszałek dobry pan..... dba o własną kieszeń .

1 1
ID:76691


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA