Wszedł zakaz. W tym roku co druga niedziela handlowa

1 marca weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią w roku bieżącym w każdym miesiącu będą po dwie niedziele handlowe, w 2019 r. po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie można siedem niedziel w roku.


Ograniczenie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem obejmuje również 24 grudnia (Wigilia) oraz sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W tych dniach, w placówkach handlowych, po godzinie 14:00, zakazany jest handel oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania czynności związanych z handlem.

Rozwiązania przyjęte w ustawie są efektem prac parlamentarnych nad obywatelskim projektem, który 22 września 2016 roku wpłynął do Sejmu RP. W trakcie prac nad projektem wprowadzono istotne zmiany, dotyczące m.in.: etapowego wprowadzania liczby niedziel z zakazem handlu, regulacji dotyczących zakazu handlu i pracy w placówkach handlowych w święta, rezygnacji z objęcia przepisami ustawy takich podmiotów jak: centra logistyczne, centra magazynowe, terminale kontenerowe, czy centra dystrybucyjne.

Nowe przepisy nie powinny negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, mamy rynek pracownika.  W samym tylko handlu brakuje 150 tysięcy pracowników. Pracodawcy zgłosili w styczniu 144,5 tys.wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, czyli aż o 47,3 tysiąca więcej w stosunku do poziomu z roku wcześniej. Wzrost ten odnotowano we wszystkich województwach.

Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy powierzono Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy. Osoby, które naruszą przepisy ustawy, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 000 do 100 000 zł. Dodatkowo do Kodeksu karnego dodano nowy art. 218a, który mówi o tym, że za złośliwe lub uporczywe działania naruszające przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.
Źródło: MRPiPS
9 komentarzy

gość-51972

Co z tego że jest zaraz jak sklepy i tak zrobią swoje.np.wzorcownia w piątki i soboty trzeba teraz pracować do 22.a co druga peacujaca niedzielę do 20. Jest ustawa Ale niedopracowana. I tak duże sieci handlowe robią swoje

4 0
ID:76698

gość-59030

Ciekawostka - w niemczech ta ustawa obowiązuje od lat i jakoś nie słychać wyjcow handlowych wyzyskiwaczy i oszustów . A tu w Polsce kwiki i ajwaje jakby im ktoś gacie z d...y zdzierał . Feudalizm i niewolnictwo tak im pasuje ?

4 2
ID:76703

LALA20

@~gość-59030:

W Bundes, w nidzielę są otwarte tylko, co niektóre małe tureckie sklepiki.

0 0
ID:76706

gość-61878

bardzo dobrze. Niech rodacy wypoczywają, zamiast siedzieć na kasach i zamiatać w zachodnich sieciach. Brawo rząd! Świetna decyzja, na zachodzie to normalka. To u nas jest wyzysk i dziadostwo. Jeszce ze 2 kadencje pisu i moze bedzie tu normalnie, przynajmniej pod względem podejścia do pracowników. Sobie z nas niewolników zrobili. Dosyć tego!

2 0
ID:76711

gość-52808

@~gość-61878: A najgłosciej protestują starozakonni wyzyskiwacze z BCC i z Lewiatana . To ci sami którzy lobbowali u PO i Tuska za sprostytuowaniem Ustawy Kodeks Pracy i wprowadzili umowy śmieciowe !

1 0
ID:76713

jarek.

Za komunistów moi rodzice walczyli o wolne soboty i wywalczyli, a teraz trzeba walczyć o wolne niedziele. Przykre.

1 0
ID:76720

gość-11019

@~jarek.: zastanów się czyja to zasługa ? Kto namówił Tuska na umowy śmieciowe ? Kto z ustawy Kodeks Pracy zrobił prostytutkę ? Kto uznał że Polak to niewolnik Europy ? Tak , to ci sami ludzie którzy sprzedali polski przemysł a Polaków skazali na kolejne saksy ,,za chlebem'' pod pretekstem ,,wolnego wyboru'' !!!

1 0
ID:76731

gość-34395

@~gość-11019: czyli ci sami, którzy twierdza że my stoimy za holokaustem :)

1 0
ID:76732

gość-27085

To decyzja Pana Dudy i innych że Związków Zawodowych. Tak na szybko około 2tysiecy ochroniarzy straci pracę plus studenci którzy dorabiają w niedzielę. Tak działa socjalizm komuna i demokracja w Polsce. Tak ma wyglądać Wolny Rynek w/g lewej strony politycznej Kleru i tych co tak dbają o górnictwo że pozamykali połowę kopalń a teraz sprowadzają węgiel z Mozambiku i Ukrainy banda socjalistów.

1 1
ID:76764


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o ekspertyzie dotyczącej remontu hali OSiR

Remont hali sportowej kosztował prawie 10 milionów złotych. Kilka miesięcy po..

Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął kampanię „Nowej Piątki”

O inauguracji trasy Nowej Piątki Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim..

Nowa „piątka", czyli propozycje rządu PiS dla Polaków

W sobotę na konwencji Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło nowe punkty programowe dla..

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..