Dobry Start, czyli po 300 zł dla każdego ucznia w kraju

300 złotych – tyle wynosi świadczenie "Dobry Start" dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku trzysta złotych na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. 


Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu. Wyprawka szkolna trafi do 4 mln 600 tys. dzieci, a koszt realizacji świadczenia szacuje się na około 1,4 mld zł rocznie.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń)  właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia droga tradycyjną (papierową). W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę.

Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
5 komentarzy

gość-90646

o, i to jest konkretne działanie wpływające na poprawę warunków uczniów. brawo. w końcu ktoś myśli o tych, których jest najwięcej, o zwykłych szarych ludziach. dzieki.

2 4
ID:77818

gość-94404

10 miliardów zadłużenia kraju miesięcznie to tez konkretne działanie dla szarych ludzi ? Czy może za nich będą spłacać ci złoci z PISu ? Tani jesteś jak tak łatwo Cię kupić !!

0 0
ID:77823

gość-91153

@~gość-94404: 300zł na dziecko - to zaledwie dniówka marszałka Całbeckiego ?

1 0
ID:77826

gość-16530

@~gość-91153: baranom i owcom nie wytłumaczysz. oni mysla ze ceny paliwa rosną przez 500 plus... zostawmy bezmózgich baranów i ich barani sposób myślenia. Nie warto, szkoda czasu. Do nich nie dociera, że to nie w 500 plus ginie kasa, oni są za głupi, żeby pojąc np ile miesiecznie zarabiają nieroby w urzedach miasta, gmin, powiatach, ile sie wydaje kasy na paliwo dra prezydentów itp baranom dano argument 500 plus po to, żeby barany nie pruły się do klasy politycznej która na potege przezera miesieczniw 10 razy tyle co 500+. Baran ma się żreć z drugim baranem, mają się kłócić o kase, od której więcej sa prezyedent dziennie wydaje na samolot. Tak więc reasumująć - barany dostały do ręki argument w postaci 500 plus, teraz jakiej ceny by nie podniesiono to bedzie na 500pluds. barany sie żrą, rząd się cieszy a kasa się zgadza. widzisz, baranie?

2 0
ID:77839

gość-59995

Skoro totalna opozycja nie ma żadnego programu lepszego od programu PiS(a nie ma ) to wyciąga takie ,,antyasy '' programowe jak szkodliwość 500+ . Tylko odpowiedz sobie na pytanie - kto z beneficjentów 500+ zagłosuje na kłamców z PO-PZPR-ZSL którzy co innego mówią przed wyborami a co innego robią po wyborach ? Kto rozsądny zaryzykuje utratę 1000 lub 2000 złotych miesięcznie tylko dla poparcia tej zakłamanej koalicji z PO w roli głownej ?

0 0
ID:77841


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..