Regionalny Program Operacyjny oficjalnie zakończony

Nasze województwo jako jedno z pierwszych w kraju rozliczyło z Komisją Europejską Regionalny Program Operacyjny 2007-2013. Komisja przyjęła nasze sprawozdanie końcowe, kończąc tym samym weryfikację sposobu wydatkowania środków.


Projekty w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 były realizowane, zgodnie z przyjętą zasadą N+2, do końca 2015 roku. Sprawozdanie końcowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostało złożone w marcu 2017 roku. Wskaźnik wykorzystania środków finansowych z naszego RPO 2007-2013 wyniósł ponad 140%.

To mówi o efektywności wdrażania wsparcia – wyższy wskaźnik oznacza, że za tę samą kwotę zrealizowano więcej projektów, a wsparcie trafiło do większej liczby beneficjentów. Efekt to lepsze oddziaływanie prorozwojowe. Kujawsko-Pomorskie jest pod tym względem najlepsze w Polsce – zarządzanie naszym RPO było najbardziej efektywne nie tylko w porównaniu z programami operacyjnymi innych województw, ale także z programami operacyjnymi realizowanymi na szczeblu krajowym. Oznacza to, że w najlepszy możliwy sposób wykorzystaliśmy unijne środki pomocowe, które trafiły do naszego regionu – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
 
W RPO na lata 2007-2013 Kujawsko-Pomorskie miało do dyspozycji ok. 1 mld euro, czyli ponad 4 mld zł. Regionalny Program Operacyjny pozwolił na dofinansowanie 2,3 tys. projektów o łącznej wartości ponad 8 mld zł. Najwięcej środków wykorzystano na drogi i inne przedsięwzięcia związane z rozwojem infrastruktury transportowej - na ten cel województwo wydało ponad jedną czwartą pieniędzy z programu. Niewiele mniej zainwestowano w rozwój przedsiębiorczości i działalność badawczo-rozwojową.

W wyniku realizacji RPO powstało 4,3 tys. miejsc pracy. Najbardziej jest to dostrzegalne w powiecie aleksandrowskim, gdzie na tysiąc mieszkańców przybyło 2,14 etatu. Wysokie wskaźniki nowych miejsc pracy odnotowano też w powiatach tucholskim (1,82) oraz wąbrzeskim (1,47). Kolejne efekty realizacji RPO to wzrost produktu krajowego brutto województwa o 3,9 proc., rewitalizacja obszarów o łącznej powierzchni 1,6 tys. hektarów i ponad 3,5 tys. nowych lub ulepszonych produktów, wypuszczonych na rynek przez blisko 3 tys. firm. Powstało 98 km nowych dróg, a blisko 670 km tras zmodernizowano. RPO na lata 2007-2013 to także 286 km nowej lub odnowionej sieci kanalizacyjnej, z której korzysta ponad 30 tysięcy osób, 150 km sieci szerokopasmowego internetu oraz 68 zbudowanych od podstaw lub przebudowanych obiektów użyteczności publicznej.
1 komentarz

gość-17696

To ile taraz polskie dzieci i wnuki dzięki temu panu mają do oddania starozakonnym bankierom ?

1 1
ID:78625


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA