RPO: 44 miliony na opiekę, ścieżki rowerowe i świetlice

fot. Łukasz Piecyk

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia umów o dofinansowanie 71 projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


Samorząd województwa zakontraktował dotąd ponad połowę środków z puli, którą dysponujemy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od początku jego realizacji podpisano już ponad 1320 umów o dofinansowanie projektów (702 z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 619 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego trafiło też na realizację ponad 600 przedsięwzięć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jedenaście przekazywanych dziś umów dotyczy termomodernizacji budynków: szkół, przedszkoli, remiz strażackich, szpitali i innych gmachów użyteczności publicznej. Blisko 4,5 miliona złotych wsparcia trafi na projekt realizowany przez miasto Grudziądz, w którym zaplanowano kompleksową modernizację energetyczną dwóch szkół licealnych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Duże, warte prawie 7 milionów złotych przedsięwzięcie przygotowała też gmina Świecie nad Osą, w której termomodernizację przejdą budynki Urzędu Gminy, Zespołu Szkół i Placówek nr 1, OSP i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Projekty dotyczące modernizacji gminnej infrastruktury wodno-ściekowej zrealizują gminy Kowalewo Pomorskie, Łabiszyn oraz Lubicz. Ten ostatni samorząd przygotował wartą 12 miliony złotych inwestycję, która pozwoli uporządkować gospodarkę wodno-ściekową na terenie lubickiej aglomeracji. Dofinansowanie trafi też na budowę ścieżek rowerowych w Grudziądzu oraz wzdłuż dróg gminnych i wojewódzkich w gminach Brodnica, Kęsowo i Waganiec. Wsparcie w wysokości 1,2 miliona złotych trafi też na modernizację i doposażenie Nowego Szpitala w Świeciu. Chodzi o prace modernizacyjne na oddziale położniczo-ginekologicznym, bloku porodowym, pododdziale nefrologicznym a także zakup sprzętu dla oddziałów chorób płuc, chirurgicznego i chorób wewnętrznych. Kolejne 1,3 miliona złotych dotacji otrzyma firma APM System ze Świecia na rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego.

Kolejnych siedem projektów dotyczy oferty usług opiekuńczych dla osób starszych i niesamodzielnych. Gminy Zławieś Wielka, Solec Kujawski i Dąbrowa Chełmińska zorganizują opiekę nad osobami niesamodzielnymi w ich miejscu zamieszkania, a gminy Nowa Wieś Wielka, Szubin, Osielsko i Sicienko przygotowały szeroką ofertę aktywizacji seniorów i opieki nad osobami niesamodzielnymi w klubach seniora. Warty 400 tysięcy złotych projekt edukacyjny skierowany do uczniów o specjalnych potrzebach zrealizuje gmina Sicienko.

Najwięcej, bo 41 umów dotyczy inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne na terenach wiejskich. Chodzi o budowę, przebudowę lub wyposażenie świetlic i domów kultury. Suma wsparcia na realizację tych przedsięwzięć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to 9,7 miliona złotych.
2 komentarze

gość-13012

Brakuje autobusow dla ludzi bez samochodow spoza Wloclawka. To jest gorsza kategoria mieszkancow ?

2 0
ID:78836

gość-41981

Pan marszałek z PO sypie pożyczonym groszem na lewo i na prawo , pochwała od starozakonnych z Banku Światowego jak w banku . Tylko że kolejki do lekarzy specjalisów nadal roczne a pan marszałek tematu nie dostrzega .... nie dostał wytycznych od icków z BŚ?

0 0
ID:78839


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Stanisław Wawrzonkoski nowym przewodniczącym radnych

Wczoraj odbyła się V Sesja Rady Miasta, podczas której radni wybrali nowego..

Włocławski ratusz będzie konsekwentnie walczył z hejtem

Po tragicznych wydarzenia w Gdańsku w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej..

Marszałek w rządowo-samorządowej Komisji Wspólnej

Marszałek Piotr Całbecki został przedstawicielem Związku Województw RP w Komisji..

Krzysztof Kukucki trzecim zastępcą prezydenta miasta

Krzysztof Kukucki w grudniu otrzymał rekomendację zarządu partii na stanowisko..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..