Komitet Monitorujący RPO zatwierdził kryteria wyboru

fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia Komitet Monitorujący nasz Regionalny Program Operacyjny obecnej perspektywy zatwierdził kryteria wyboru projektów w kolejnych planowanych na najbliższe miesiące konkursach o dofinansowanie.


Gremium pracowało nad ramowymi kryteriami udzielania wsparcia m. in. na projekty inwestycyjnie w służbie zdrowia, tworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 i przedszkolaków oraz sieci usług opiekuńczych nad osobami niesamodzielnymi, a także na przedsięwzięcia, których celem jest dobra edukacja ogólna i zawodowa.

Środki na tworzenie żłobków i klubów dziecięcych oraz finansowanie kosztów szkoleń opiekunów i niań, a także wsparcie aktywizacyjne dla matek powracających na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem uruchomione zostaną w lutym przyszłego roku. Do zagospodarowania, w dwóch konkursach, będzie łącznie ponad 29 milionów złotych. Konkursy adresowane są bardzo szeroko – z możliwości będą mogły skorzystać zarówno samorządy lokalne i organizacje pozarządowe, jak i firmy.

Ponad 11 milionów złotych wynosi alokacja w zaplanowanym na wrzesień konkursie o dofinansowanie projektów służących podniesieniu poziomu kształcenia w podstawówkach, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i szkolnictwie zawodowym. Celem jest kształtowanie ogólnych i konkretnych umiejętności przydatnych na rynku pracy, a także umiejętności krytycznego myślenia i uczenia się. Będzie można sfinansować m.in. zajęcia językowe, zajęcia wyrównawcze dla słabszych, doposażenie szkół, doradztwo na rzecz wyboru kierunków kształcenia, staże zawodowe oraz podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej.

Lepsze kształcenia zawodowe to cel dla którego uruchomione zostaną środki w trzech innych konkursach (ogłoszenia w marcu, wrześniu i listopadzie). Do wzięcia będzie łącznie blisko 50 milionów złotych z przeznaczeniem m.in. na zajęcia pozalekcyjne, programy zdobywania dodatkowych uprawnień zawodowych, staże i praktyki zawodowe oraz rozwój oferty edukacyjnej.

Między grudniem 2018 a listopadem 2019 zarząd województwa planuje też ogłoszenie konkursów, w których podzieli środki na aktywizację zawodową osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym (cztery konkursy, łączna alokacja: ponad 56 mln złotych), tworzenie nowych miejsc w przedszkolach (trzy konkursy, łączna alokacja: blisko 11 mln złotych), budowę ścieżek rowerowych na obszarze objętym ZIT (alokacja: 4,2 mln złotych) i niezbędne inwestycje w oddziałach zakaźnych szpitali wojewódzkich (alokacja 2 mln złotych).
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA