Fajerwerki i petardy, była już pierwsza interwencja

W okresie świątecznym, następnie zabaw sylwestrowych i noworocznych Straż Miejska przypomina o przepisach regulujących używanie fajerwerków oraz petard. Municypalni dostali już pierwsze zgłoszenie związane z odpalaniem petard.


Zgodnie z zapisem Uchwały Nr 46/VII/1994 na terenie miasta Włocławek w sposób legalny możemy używać petard i fajerwerków jedynie w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. W pozostałe dni roku obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych.

 4 grudnia około godz. 19:40 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęła pierwsza w tym okresie interwencja związana z odpalaniem petard - informuje Dariusz Rębiałkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Włocławku. Ten temat niezmiennie w okresie przedświątecznym o około noworocznym powraca, jak bumerang przypominamy o przepisach regulujących używanie fajerwerków oraz petard - dodaje

Zakaz używania materiałów pirotechnicznych nie obowiązuje tylko po uzyskaniu zezwolenia prezydenta miasta. Za nieprzestrzeganie zakazu i zabronione używanie petard  strażnicy miejscy mogą zastosować odpowiednie środki prawne, w tym nakładać mandaty karne oraz kierować wnioski o ukaranie do sądu, na podstawie przepisu art. 54 Kodeksu Wykroczeń w związku z wyżej wymienioną Uchwałą, ale również na podstawie np. art. 51 § i 2 Kodeksu Wykroczeń w przypadku gdyby sprawca czynu doprowadził do zakłócenia ładu, porządku publicznego.

Za tego rodzaju wykroczenia wobec sprawcy, który ma ukończone 17 lat można zastosować mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierować wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego we Włocławku. Niestety zdarza się, że strażnicy miejscy ujawniają używanie środków pirotechnicznych przez małoletnich poniżej 17 roku, wręcz przez kilkuletnie dzieci, wówczas najczęściej przeprowadzają rozmowy z rodzicami, w drastycznych przypadkach można skierować sprawę do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.  

Zakupu petard i fajerwerków może dokonać tylko pełnoletni, bezwzględnie należy zapoznać się z informacją umieszczoną na towarze lub w ulotce, używanie i odpalanie tylko pod nadzorem osoby dorosłej i trzeźwej, unikać odpalania z tzw. „ręki" z balkonów i dachów oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Najlepiej używać środków pirotechnicznych na otwartej przestrzeni, absolutnie nie wolno odpalać petard w kierunku ludzi, zwierząt, pojazdów i zbyt blisko zabudowań.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..