500 żołnierzy w naszej Brygadzie Obrony Terytorialnej

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje od 15 stycznia 2018 roku. W swoich strukturach posiada już ponad stu żołnierzy zawodowej służby wojskowej oraz ponad czterystu żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.


W skład 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 81 blp w Toruniu, 82 blp w Inowrocławiu, 83 blp w Grudziądzu. Dowódcą Brygady jest pułkownik Krzysztof Stańczyk, doświadczony żołnierz, wielokrotny uczestnik misji zagranicznych. Zadania brygady w czasie wojny to ścisłe współdziałanie z wojskami operacyjnymi, które w wypadku konfliktu będą działać na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W czasie pokoju skupiają się na ochronie i obronie cywilnej ludności przed skutkami klęsk żywiołowych. Są po to, aby służyć społeczeństwu w całym województwie kujawsko-pomorskim. 

We wrześniu rozpoczęły się pierwsze szkolenia żołnierzy-ochotników. Szkolenia wstępne podzielone zostało na dwa moduły: podstawowy - dla kandydatów bez przeszkolenia wojskowego i wyrównawczy - dla żołnierzy rezerwy. W grudniu przeprowadzone zostało kolejne szkolenie ochotników, którzy zakończyli je uroczystą przysięgą wojskową. Ukoronowaniem szkoleń podstawowych były uroczyste przysięgi wojskowe. 30 września żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na Rynku Staromiejskim w Toruniu, natomiast 2 grudnia na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

Główne plany na 2019 rok to drugi etap ćwiczeń rotacyjnych, czyli szkolenie specjalistyczne. Podczas niego Terytorialsi będą przechodzić kursy specjalistyczne m.in. z zakresu łączności, czy ratownictwa pola walki. Od 11 stycznia do 21 września w województwie kujawsko-pomorskim będzie trwać kwalifikacja wojskowa. To ważna informacja dla ochotników, którzy myślą o służbie w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Najbliższe szkolenie podstawowe dla kandydatów zaplanowane jest już w styczniu 2019 roku, kolejne odbędzie się już w marcu!
10 komentarzy

gość-92848

i bardzo dobrze. Obrona Cywilna nie istnieje tak naprawdę, więc chociaż to niech będzie. Zawsze jakieś dodatkowe ręce do pracy przy skutkach powodzi wichur śnieżyc itp. Brawo, świetna inicjatywa

3 2
ID:80041

gość-26059

@~gość-92848: Nie należy zapomiać że system Obrony Cywilnej w Polsce został zniszczony przez decyzje PO pod dowództwem naczelnego kłamcy !

4 2
ID:80044

gość-50574

We Włocławku nie powstała jednostka OT , choć były takie zapewnienia ze strony Pani posłanki Joanny Borowiak.

2 1
ID:80046

gość-26906

@~gość-50574: u nas to nie potrzeba. u nas nic nie trzeba. nie trzeba pracy, nie trzeba godziwych zarobków, nie trzeba oszczędzać miejskiej kasy (można rozdawać na lewo i prawo), nie trzeba dbać o miasto (żaden z nich nie dba, to żenujące pozory działania tych samych osób od 20 lat - co zrobili? NIC!), nie trzeba nawet OT, ani Obrony Cywilnej. Nic nie trzeba w tym chorym upodlonym i okradanym od zawsze mieście. Ważne że są stołki i kasa się zgadza. Nieudaczniki same rządzą tym grajdołkiem od 89 roku. Mamy pecha strasznego. Co jeden to lepszy. Przypomnę tylko, że na naszym terenie jest obiekt strategiczny o dużym zagrożeniu zarówno w czasie pokoju jak i wojny (zapora na Wiśle). W razie nie daj boże tragedii będa te głąby biegać w kółko i krzyczeć zamiast działąć. Nic tu nie ma. Nic.

5 2
ID:80047

gość-56273

@~gość-26906: i do tego jeszcze zakłady chemiczne chyba prędzej padłyby ofiarą niż tama bo jednak w czasie wojny potrzebne są suche przeprawy przez rzeki.

2 1
ID:80048

gość-79408

Kogo mają obronić...czy to już wojna ??buaaha ha ah ahahha !! OTK !! ha hahaaa Maciorawicz kogo będziesz bronił i przed kim ha haha Przed twoimi przyjaciółmi ze wschodu ??Czy wrogiem z zachodu !! ha hahah

1 3
ID:80050

gość-43315

@~gość-56273: chemiczne w czasie wojny, a tama w czasie pokoju

1 0
ID:80054

LALA20


@~gość-50574:

Pani Joanna Borowiak, o wojsku, wie tyle, co płeć nieodgadniona z Torunia - dajmy sobie spokój.

P.S.
P.i S.- O.N.Z.nie zgodzi się na interwencję - w Polsce, nie ma już husarii, jest śmieszność - czyli
Obrona Terytorialna, - { śmiech } - a '' Wróg u bram '' - film na faktach, - '' Specnaz '' jest gotowy.

P.S.
Niech Miriam, ma Polskę w opiece.
0 0
ID:80075

gość-10293

Witam. Jestem mieszkańcem Włocławka, również żołnierzem 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Mam nieodparte wrażenie że część z Państwa nie do końca rozumie istotę WOT-u i jego rolę. Prawdą jest że byłem pewien obaw i sceptycyzmu kiedy się zgłaszałem, ale naprawdę miło się zaskoczyłem. Jestem po odbytej rocznej służbie zasadniczej (czyli jak można się domyśleć nie jestem, młokosem :)), i muszę przyznać że przez krótki czas szkolenia w Toruniu, nauczyłem się o wiele więcej. W zasadniczym wojsku, które było poniekąd przymuszone, nie śniło mi się nawet taka ilość ćwiczeń, strzelania, wykładów itp. Zapraszam wszystkich "specjalistów", którzy po roku na kompanii myślą że wiedzą wszystko o wojsku, żeby poświęcili jeden wekennd. To nie boli tak strasznie. A za rok, dwa, kiedy powtórzy się , nie daj Boże sytuacja jak na przykład w Rytlu , dwa lata temu, to ludzie będą witali z uśmiechem żołnierzy z naszywkami "ZAWSZE BLISKO, ZAWSZE GOTOWI"

2 0
ID:80123

gość-39971

@~gość-79408: tępy jesteś strasznie. myśłisz że wojsko jest potrzebne tylko przy konflikcie zbrojnym? żałosny hejt jak ulą w płot. zniknij pajacyku.

1 0
ID:80173


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..