W województwie kujawsko-pomorskim nie stwierdzono GMO

Kontrole upraw pod kątem obecności GMO wykonywane były u nas prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Realizowano je poprzez kontrolę materiału siewnego, plantacji nasiennych i plantacji produkcyjnych.


Materiał siewny sprawdzany był przez kontrole dokumentacji towarzyszącej jego obrotowi oraz badania laboratoryjne prób pobranych z poszczególnych partii.  Próby pobrane zostały dla gatunków: kukurydza, rzepak jary i ozimy oraz soja. W woj. kujawsko-pomorskim pobrano 12 prób kukurydzy, 13 prób rzepaku oraz 1 próbę soi. Badania w Centralnym Laboratorium GIORIN w Toruniu nie wykazały modyfikacji genetycznych w badanym materiale siewnym.

Materiał roślinny pochodzący z upraw sprawdzany był u podmiotów prowadzących plantacje produkcyjne/ towarowe.  W 2018 r. pracownicy Inspektoratu przeprowadzili 414 kontroli stosowania materiału siewnego kukurydzy. Podczas kontroli pobrano i przesłano do Centralnego Laboratorium w Toruniu 40 próbek materiału roślinnego. Próbki były pobierane w przypadkach stwierdzenia niekompletnych dokumentów zakupu materiału siewnego lub ich braku. W wyniku badań laboratoryjnych nie stwierdzono modyfikacji genetycznych. Inspektorzy wyposażeni w polowe paski testowe ELISA, wykonali 234 testy. Wszystkie dały wynik negatywny. W wyniku kontroli i badań laboratoryjnych nie stwierdzono na terenie wojiwództwa kujawsko-pomorskiego stosowania  materiału  siewnego zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy MON810.

Jesienią 2018 roku prowadzono kontrolę upraw rzepaku ozimego.  Na plantacjach pobierane były próby materiału roślinnego, które zostały przekazane do Centralnego Laboratorium i poddane badaniom laboratoryjnym. Inspektorzy WIORIN w Bydgoszczy dokonali 31 kontroli. W żadnej nie stwierdzono modyfikacji genetycznych.

Z uwagi na brak zgłoszeń upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych do Rejestru Upraw GMO prowadzonego przez Ministra Środowiska w roku 2018 nie były przeprowadzane kontrole zgodności prowadzenia uprawy GMO z warunkami, sposobem i terminem prowadzenia danej uprawy GMO określonymi we wpisie do Rejestru Upraw GMO.
3 komentarze

Kris 2

Bzdura,rzepak pozbawiono kwasu erukowego na drodze modyfikacji genetycznej.Kaźdy jest modyfikowany. Podobnie jak źyto, pszenica czy jęczmień.

1 1
ID:80040

Kris 2

Co ci nie pasowało cenzorku?Prawda?

1 1
ID:80042

gość-26059

Ciekawa informacja , tylko w jaki sposób sprawdzono wszystkie zasiewy i te wielkopowierzchniowe i te drobne ? Roznoszenie materialu genetycznego przez owady odbywa się selektywne ? Czy tak jak mówią pszczelarze o niszczeniu czystych gatunków roślin przez zapaskudzanie ich materialem GMO ?

1 1
ID:80043


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA