Chusteczki trafiają do kanalizacji i niszczą urządzenia

Na pewno nie raz korzystaliście z nawilżonych chusteczek z wiskozy. Niestety w ostatnim czasie takie chusteczki w dużej ilości trafiają do kanalizacji, a tym samym do przepompowni ścieków i do oczyszczalni. Powodują duże problemy w całym procesie oczyszczania, blokują urządzenia, co może doprowadzić do ich uszkodzenia.


Chusteczki nawilżone są bardzo popularne w codziennym użytkowaniu do wszelkich prac, do higieny osobistej oraz do pielęgnacji małych dzieci. Są one wykonane z tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie, ani nie ulega rozdrobnieniu. Stąd pojawia się duży problem z nawilżonymi chusteczkami na etapie procesu technologicznego w przepompowniach i w oczyszczalni ścieków.

Problem nie tylko u nas

Problem wrzucania nawilżonych chusteczek do kanalizacji sanitarnej nie jest tylko naszym problemem, ale problemem ogólnopolskim, a nawet Europy Zachodniej o czym świadczą artykuły i apele innych branżowych przedsiębiorstw do mieszkańców o nie wrzucanie ich do toalet. Temat ten poruszony został również na forum dyskusyjnym wodociągów polskich. Sieć kanalizacyjna jest zaprojektowana tak, by przyjmować ścieki z naszych domów, nieczystości sanitarne i papier toaletowy. Śmieci wrzucone do toalety, mogą zapchać nie tylko sedes, ale również wewnętrzną kanalizację budynku i stać się przyczyną poważnej awarii.

Apelujemy do mieszkańców, aby nie wrzucali chusteczek nawilżanych, ani innych odpadów (jednorazowych pieluch niemowlęcych, podpasek higienicznych, patyczków do uszu, prezerwatyw, ręczników papierowych) do toalet i kanalizacji - MPWiK 

Toaleta to nie śmietnik! MPWiK przypomina, że do toalety nie należy wrzucać:

• odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien itp., nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym.
• materiałów budowlanych takich jak: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp.
• części stałych nie rozpuszczalnych w wodzie takich jak: rękawice gumowe, prezerwatywy, włosy, torebki foliowe, korki, butelki, zabawki, itp.
• środków higieny osobistej takich jak: waciki, podpaski, tampony, nawilżane chusteczki, wata, pieluchy, patyczki do uszu itp.
• włosów, bandaży, materiałów opatrunkowych, szmat, rajstop – zawierających włókna naturalne i syntetyczne, nierozpuszczające się w wodzie, które zbijają się w zwartą masę, łączą się w sploty, uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków.
• ręczników papierowych, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, które zbijają się w rurach w zwartą masę.
• igieł, które zalegają w kanałach stanowiąc niewidoczne niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia np. wirusem HIV czy żółtaczką.
• lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości, zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
• kości, odpadów kuchennych, obierek, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach, i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi śmieciami tworząc nieprzepuszczalną bryłę. Co powoduje konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.
• odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych.
• substancji palnych i wybuchowych, a w szczególności benzyn, nafty, oleju opałowego, karbidu oraz substancji żrących i toksycznych.
• odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek.

Wrzucanie do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć może doprowadzić do poważnych awarii. Może dojść do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, piwnic, ogrodu lub ulicy. Takie zjawisko powoduje duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.







Źródło: MPWiK
1 komentarz

gość-22396

Ludzie nie myślą co wrzucają do kanalizacji. Ja mieszkam w domu, więc wiem, że trzeba dbać o to co się wyrzuca do wc, bo można go zapchać i wtedy to kłopot jest. Jeszcze nigdy nie miałam takiej sytuacji. Ja to raczej jestem z osób przezornych i dbam o to, by nic się w rurach nie działo. Raz albo nawet 2 razy w miesiącu wsypuję do sedesu enzymix żeby wszystkie zanieczyszczenia co się w odpływach znajdują zostały przepchnięte i woda mogła swobodnie przepływać.

1 1
ID:80909


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA