Nietrzeźwi na SOR. Jest plan na rozwiązanie problemu

W 2013 roku, decyzją radnych, została zlikwidowana izba wytrzeźwień. Od tej pory pijani, którzy swoim zachowaniem dają powody do zgorszenia w miejscu publicznym, zagrażają swojemu zdrowiu są przewożeni do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.


Sytuacji w których osoby pod wpływem alkoholu trafiają na SOR, uprzykrzają prace lekarzom i pielęgniarkom, oraz stwarzają zagrożenie dla chorych jest bardzo dużo. W ubiegłym roku na Szpitalny Oddział Ratunkowy policja dowiozła 1429 nietrzeźwych pacjentów. Władze Włocławka znalazły rozwiązanie problemu nietrzeźwych na SOR.

Osoby uzależnione od narkotyków, dopalaczy, alkoholu też są pacjentami w zawiązku z tym musimy stworzyć im warunki do dbania o interwencje i zdrowie, ale oczywiście takie, aby pacjenci, którzy z powodu innych chorób trafiają na SOR nie musieli przebywać w warunkach, które czasami urągają dobrym warunkom pacjenta - mówiła zastępczyni prezydenta Domicela Kopaczewska

Na ten moment władze miasta mają dwa rozwiązania tej sytuacji. Jednym z nich jest projekt złożony przez Caritas do Urzędu Marszałkowskiego dotyczący modernizacji i rozbudowy domu dla osób bezdomnych przy ulicy Płockiej, gdzie miałyby by powstać pomieszczenia dla osób z uzależnieniami. Dofinansowanie ze środków unijnych to prawie 1 mln zł. Jeśli projekt się powiedzie, wówczas Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe i Caritas będą wspólnie finansować i utrzymywać budynek przy Płockiej.

Drugi projekt, który się pojawił równolegle to dostosowanie pomieszczeń, które są w zarządzie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ulicy Szpitalnej i prowadzenie ich wspólnie ze Starostwem Powiatowym, czy sąsiednimi gminami. Ten projekt jest daleko idący, jednak wymagający więcej środków. W połowie maja ma nastąpić rozstrzygnięcie konkursów.

Zastępca prezydenta podkreśla, że ten ruch, nie zwalnia szpitala z obowiązku leczenia osób z uzależnieniami i stworzenia warunków pacjentom z innego rodzaju problemami chorobowymi, do tego by nie byli świadkami nieprzyjemnych zdarzeń, które niestety we włocławskiej izbie przyjęć mają miejsce.


2 komentarze

gość-29029

Czy jeszcze gdzieś w Polsce jest izba wytrzeźwień w strefie SOR(w kontakcie z chorymi ) na terenie szpitala ?

Kto wpadł na ten chory pomysł niech za jego rozwiązanie zapłaci . Niech zapłaci rownież trzeźwym uczestnikom NFZ za stres spowodowany kontaktem z pijanymi degeneratami . Co dotychczas robiła Społeczna Rada Szpitala w tej sprawie ?

5 0
ID:80931

gość-66589

Osoby uzależnione od alkoholu, dopalaczy i narkotyków nie powinni być traktowane jak typowi pacjenci bo uzależnienie zafundowali sobie świadomie i na własne życzenie, a nie na skutek np. nieszczęśliwego wypadku.

3 0
ID:80944


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..