Zgodnie z nowelizacją o ustawy o samorządzie gminnym, zmieniła się formuła Budżetu Obywatelskiego Włocławka. Przed wprowadzeniem zmian, to samorząd decydował czy wydzielić z miejskiej kasy pulę środków na projekty obywatelskie i w jaki sposób opracowywać zasady podziału.
Zmiany w przepisach obligują miasta do tego, aby Budżet Obywatelski był obowiązkowy, samorząd musi, także dostosować się do nowych zasad jakie określa ustawa. Od 2020 roku Budżet Obywatelski będzie wprowadzony uchwałą Rady Miasta, a nie jak wcześniej zarządzeniem prezydenta. Musi on również wynosić 0,5% wydatków z ostatniego sprawozdania z wykonania budżetu.
W budżecie Obywatelskim na 2020 rok nie będzie już podziału na okręgi, czyli poszczególne osiedla nie będą mogły głosować na zadania, które będą dedykowane dla ich osiedla, tylko będzie to pula ogólnomiejska. Zakładamy, że kwota na Budżet Obywatelski na 2020 nie będzie niższa niż dotychczas, czyli, że będą to 4 miliony, bądź więcej. Planujemy, tak ułożyć zasady dla tego Budżetu Obywatelskiego, aby nie doszło do sytuacji w której będzie można zrealizować tylko jeden projekt – mówiła dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Angelika Żychlewicz
W uchwale przyjętej wczoraj przez Radę Miasta wprowadzona została nowość w postaci procedury odwoławczej, bowiem będzie możliwość odwołania się od negatywnej decyzji komisji weryfikującej wnioski. Do realizacji projektu konieczne będzie przekroczenie minimalnego progu poparcia, zwycięski projekt będzie musiał zdobyć 100 głosów mieszkańców.