Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego wyznaczy kierunki

Wyznaczanie kierunków rozwoju gospodarczego regionu i poprawa otoczenia biznesu – to główne cele powołanej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. W jej skład weszli przedstawiciele przedsiębiorców, samorządu oraz rad dialogu społecznego z województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.


Jest jak dotąd najbardziej reprezentatywna Rada w kraju, licząca aż 62 członków oraz dwóch członków honorowych (wojewoda pomorski i wojewoda kujawsko-pomorski). PSSE zdecydowała, że do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego zaprosi przedstawiciela każdego powiatu z obszaru, na którym działa. Tym samym każdy powiat będzie miał wpływ na kształtowanie rozwoju gospodarczego regionu.

Zależy nam, aby głos każdego powiatu był słyszalny. Dobra współpraca między przedsiębiorcami i samorządami to podstawowy warunek budowania sprzyjającego otoczenia dla biznesu, a co za tym rozwoju regionu.  Ta współpraca u nas już jest, ale Rada pozwoli usystematyzować działania tych środowisk, ułatwi wymianę informacji, sugestii, uwag, co z pewnością przełoży się na jeszcze sprawniejsze wprowadzanie koniecznych zmian czy usprawnień – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes PSSE. 

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji z 2018 r. zobowiązuje strefy ekonomiczne jako ośrodki stymulowania rozwoju przedsiębiorczości do powołania rad – szerokiego przedstawicielstwa, które będzie przedstawia opinie i wnioski w sprawach dotyczących prowadzenia działalności na terenie danego obszaru. Jej zadaniem będzie również proponowanie kierunków działań w celu poprawy otoczenia przedsiębiorstw i rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru. Rada może przedstawić władzom gmin lub powiatów rekomendacje działań, które mogą się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej danej gminy lub  powiatu.

Reprezentowanie powiatu włocławskiego w Radzie to dla mnie duże wyróżnienie. Będę aktywnie uczestniczył w jej pracach, zwracając uwagę na problemy małych samorządów w zakresie rozwoju gospodarczego. Rada to świetny instrument, który pozwoli na lepszą współpracę samorządów z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, którą już dziś oceniam bardzo dobrze – mówi Tomasz Chymkowski, burmistrz Brześcia Kujawskiego

Rada będzie narzędziem komunikacji między strefą a gminami. To od członków Rady będzie zależał przedmiot spraw, którymi się zajmie, dzięki temu będziemy mieli solidny mandat, żeby zgłaszać wnioski, propozycje do właściwych urzędów czy agend rządowych po to, aby – zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju kraju – działać na rzecz rozwoju gospodarczego regionów – zaznacza Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE. 

Rada łączy mikro, małe i średnie oraz duże przedsiębiorstwa i przedstawicieli władz samorządowych. 

Forum, na którym słyszany będzie głos przedsiębiorcy jest bardzo potrzebne. Będziemy chcieli przekazać kilka drobnych, ale praktycznych pomysłów na wsparcie rozwoju przedsiębiorstw działających na naszym rynku. Jednym z nich jest stworzenie mechanizmów ułatwiających nam nawiązywanie współpracy z dużymi podmiotami w regionie czy wsparcie działań proeksportowych, poprzez ich dofinansowanie czy dostęp do platform IT podwykonawców – mówi Mariusz Kołtun, prezes zarządu mikroprzedsiębiorstwa Hanzatec z Gdańska.

Na pierwszym spotkaniu członkowie Rady wybrali ze swojego grona przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza. Zostali nimi kolejno: Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza, Marek Łangowski, prezes zarządu firmy TMA Automation i Anna Prejs, radca prawny w firmie B.A.U.S.A.T.
2 komentarze

LALA20


My Włocławianie, - { czyt., Indianie Amazonii }, nie chcemy '' Coca - Coli '' i radia tranzystorowego, My chcemy konkretów!!!!!!!!!!!!
P.S.
Strzałki są gotowe - currara się gotuje.

0 0
ID:81302

LALA20


Panie Prezydencie, miasta Włocławek - Indianie Amazonii - '' Yanomami '', zostali odkryci w 1965 roku.
' Obiecanki, cacanki '', zgubiły ten Naród.

P.S.
Na dzień dzisiejszy, z tego narodu, pozostała, niecała setka ludzi.
Dżungla - Natura, wyżywiła i utrzymała, kilka tysięcy, przedstawicieli tego narodu.
'' Yanomani '', to Włocławianie, którzy opuścili to miasto, ten kraj.
P.S.
Panie Prezydencie, pisarz, podróżnik, Arkady Fiedler, napisał książkę p.t.- '' Ryby śpiewają w Yukajali '',
Pan w tej chwili, śpiewa na puszczy, taka jest prawda.
Niech Pan się zepnie, Pan musi być lepszy od P.i S.- uarów - od spania, jest noc, w dzień trzeba pracować - myśleć!!!

0 0
ID:81310


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..