Ponad 48,7 tys. osób korzysta ze świadczenia „Mama 4+”

Ponad 56,2 tys. wniosków o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego „Mama 4 +” wpłynęło dotychczas do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród ubiegających się o wsparcie większość stanowią kobiety. Do tej pory przyznano ponad 48,7 tys. świadczeń.


Wśród ubiegających się o świadczenie „Mama 4+” największą grupę wiekową, liczącą ponad 41,9 tys., stanowią osoby między 60. a 69. rokiem – poinformowała Minister Rodziny. Dwa wnioski o dodatek złożyły również osoby, które skończyły 99 lat.  Od początku obowiązywania programu przyznanych zostało ok. 48,7 tys. świadczeń. Jak wskazała minister Borys-Szopa – 17,6 tys. osób otrzymuje wsparcie w pełnej wysokości tysiąca stu złotych brutto, a do ponad 31,1 tys. osób trafia świadczenie dopełniające.

Największą liczbę wniosków zarejestrowano w Gdańsku (3,6 tys.). Na drugim miejscu uplasował się Rzeszów (2,7 tys. złożonych wniosków), a na trzecim Rybnik, w którym złożono 2,4 tys. podań. W stolicy kraju łącznie przyjęto ponad 1,2 tys. zgłoszeń.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+” to program dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy na rzecz wychowywania co najmniej czwórki dzieci, a dzisiaj nie mają prawa nawet do najniższego świadczenia emerytalnego lub otrzymują je w niższej wysokości. Na świadczenie uzupełniające w budżecie państwa zarezerwowano w tym roku ponad 801 mln zł.

Dla kogo świadczenie?

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające  mogą złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn – 65 lat) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci. Świadczenie  przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat.

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski. Uzyskanie prawa do świadczenia jest będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
1 komentarz

gość-55001

Czyli, matki , które chowały dzieci i do tego pracowały dostaną g.... , a te , które siedziały w domu dostaną kasę . Sprawiedliwość społeczna " dobrej zmiany " łączy wszystkie matki ! No ,może nie wszystkie ale głosów wyborczych przybywa a to o to tylko chodzi.

5 0
ID:81627


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..