Trwa kompleksowa modernizacja włocławskiego szpitala

fot. Andrzej Goiński

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku przechodzi systematyczny proces kompleksowej modernizacji. Kończą się kapitalne remonty modernizacyjno-adaptacyjne kolejnych pawilonów i trwają zakupy nowego wyposażenia. Prowadzone są też prace projektowe przygotowujące budowę nowego gmachu głównego.


W tym roku, po kapitalnym remoncie, oddano już do użytku dwa budynki lecznicy, które pomieszczą przyszły oddział geriatryczny i szpitalne biura. W trzecim, w którym prace remontowo-modernizacyjne właśnie finiszują, zostaną ulokowane łóżkowe oddziały rehabilitacyjne i poradnia rehabilitacyjna.

Zakładamy, że modernizacja i rozbudowa Szpitala Popiełuszki będzie kosztować na tym etapie ponad 300 milionów złotych. Źródłem finansowania są przede wszystkim nasz Regionalny Program Operacyjny oraz kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W planach jest m. in.  stworzenie nowych oddziałów, hematologii i psychiatrii. W nowych murach oraz obiektach po kapitalnych remontach znajdą się nowe wyposażenie i nowoczesna aparatura medyczna – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Pawilon dla dwudziestołóżkowego oddziału geriatrycznego jest obecnie wyposażany. Inwestor, którym w imieniu samorządu województwa jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, podpisuje umowy z wyłonionymi w przetargu dostawcami, którzy dostarczą meble i sprzęt medyczny, w tym wysokiej klasy aparat EKG, przenośny kardiomonitor, defibrylator, a także urządzenie do opróżniania, mycia i dezynfekcji szpitalnych naczyń sanitarnych. Wartość zakupów to 130 tysięcy złotych. 

W ramach odbywającej się etapami modernizacji i rozbudowy kompleksu lecznicy wcześniej przeprowadzono już gruntowane remonty oddziałów urologicznego i kardiologicznego oraz pawilonu, w którym funkcjonują oddziały neurologiczny i okulistyczny, a także sale operacyjne na ich potrzeby. W tym roku na okulistykę i neurologię trafił nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. wysokiej klasy aparatura do skomplikowanych operacji mikrochirurgicznych wewnątrz gałki ocznej, w tym zabiegów chirurgicznego usuwania zaćmy.

Nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, serce lecznicy, stanie w miejscu wyburzonego starego obiektu. Zgodnie z założeniami funkcjonalno-użytkowymi, na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. 

Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Dokumentacja projektowa będzie gotowa jeszcze w tym roku. Najpóźniej na początku przyszłego zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.

1 komentarz

gość-89251

Może dla porównania ile ten agent Banku Światowego przeznaczył pieniędzy dla Torunia i Bydgoszczy ?

0 0
ID:81741


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..