Pół tysiąca ratowników dba o bezpieczeństwo nad wodą

fot. Mikołaj Kuras

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kujawsko-Pomorskiem zrzesza pół tysiąca ratowników czuwających nad bezpieczeństwem wypoczywających w czasie wakacji nad jeziorami i rzekami.


By wesprzeć wodne służby ratownicze w angażowaniu młodych ludzi do pracy w tym odpowiedzialnym zawodzie, Urząd Marszałkowski zorganizował w czwartek spotkanie z przedstawicielami WOPR-u Województwa Kujawsko-Pomorskiego, regionalnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku i organizacji harcerskich. W rozmowach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Praca w ratownictwie wodnym to zadanie odpowiedzialne, wymagające poświęcenia, ale też przynoszące wiele satysfakcji. Wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na ratowników wodnych, dlatego zachęcamy młodych do uczestnictwa w kursach i szkoleniach zawodowych i podjęcia pracy w służbach ratowniczych – mówi marszałek Piotr Całbecki

Zawodowym ratownikiem wodnym może zostać osoba pełnoletnia, która ukończy 63-godzinne szkolenie ratownika wodnego i 66-godzinny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kandydat  powinien także posiadać dodatkowe uprawnienie związane z ratownictwem wodnym, którym może być np. kurs płetwonurka, sternika motorowodnego lub patent żeglarski.

Rekrutacja ratowników wodnych prowadzona jest w trybie ciągłym. Informacje o naborze i szkoleniach zamieszczane są na bieżąco na stronach internetowych poszczególnych jednostek WOPR. Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego w Kujawsko-Pomorskiem to:

WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, tel. 663 731 737,
Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski),
Rejonowe WOPR w Bydgoszczy,
Rejonowe WOPR w Toruniu,
Włocławskie WOPR we Włocławku,
Lipnowskie WOPR w Lipnie,
Wdeckie WOPR w Tleniu (powiat świecki),
Pałuckie WOPR w Żninie.

Osoby zainteresowane pracą w zawodzie ratownika wodnego muszą zgłosić się bezpośrednio do jednostek uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, zarządzających danym obszarem wodnym (lista podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji) lub organów administrujących kąpieliskami, pływalniami i basenami.

By zachęcić młode osoby do pracy w zespołach ratownictwa wodnego, terenowe organizacje WOPR prowadzą bezpłatne szkolenia dla ratowników i kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jest to możliwe między innymi dzięki projektowi dotowanemu przez Urząd Marszałkowski ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy aktywizacje osoby wykluczone społecznie i zawodowo, prowadząc od kwietnia tego roku szkolenia dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków (więcej o grantach na aktywizację społeczno-zawodową). Obecnie w szkoleniach uczestniczy 15 osób. Nadgoplańskie i Włocławskie Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe zakończyły także bezpłatne szkolenia dla ratowników wodnych organizowane przy wsparciu Ochotniczych Hufców Pracy. Ze szkoleń skorzystało łącznie 30 osób.

Dodatkowo samorząd województwa corocznie wspiera finansowo działalność Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku na patrolowanie rzek i jezior oraz pełnienie dyżurów ratowników w okresie letnim przekazaliśmy 100 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu zespoły ratownicze wyposażone w łodzie motorowe pełnią służbę nad Zalewem Włocławskim, Zalewem Żur (powiat świecki), jeziorami Pojezierza Bronickiego i Pojezierza Pałuckiego, jeziorem Gopło (powiat inowrocławski) oraz rzekami: Wisłą. Brdą i Wdą. Ratownicy prowadzą także akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, zabezpieczają imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane przez samorządy gminne nad wodami województwa, a także organizują pokazy ratownictwa związane z nauką bezpiecznego korzystania z wody.

Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy przyjmuje zgłoszenia z terenu województwa kujawsko–pomorskiego przychodzące na ogólnopolski numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. Połączenia odbierane są przez całą dobę, przez cały rok. WOPR obsługuje także aplikację „Ratunek” działającą w systemie Android i iOS, która po pobraniu na urządzenie mobile (np. smartfon) umożliwia kontakt ze służbami ratowniczymi i zlokalizowanie osoby poszkodowanej nad wodą z dokładnością do 3 metrów.

Prezentacja z podsumowaniem działań w roku 2019 przygotowana przez WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sezon letni w liczbach (od 1 czerwca do 5 sierpnia 2019 r.):

- Ponad 400 partoli WOPR,
- 500 ratowników wodnych pracujących w oddziałach terenowych WOPR,
- Ponad 2 tys. połączeń z numerami alarmowymi,
- 55 zgłoszeń o wypadku lub zagrożeniu życia,
- 33 akcje ratownicze WOPR, w tym:24 akcje techniczne, 9 akcji poszukiwawczych.
1 komentarz

LALA20


Piotr Szczepanik śpiewał - '' Wróćmy nad jeziora............................... '' ja wróciłem z nad jezior, obecnie, jestem w Bundes, po
urlopie.
Ratowników jest dużo, ale, jeszcze więcej jest nad wodami głupców po kielichu, i tu jest problem.

P.S.
Włocławianie, nie planujcie urlopów nad Bałtykiem, - za niewielkie pieniądze, czeka na Was Chorwacja, wyspy greckie i
tureckie lazurowe wybrzeże, [ za troszkę większe pieniądze ].

P.S.
Znam Niemców, którzy na urlopy latają do Turcji, - mówią jedno, - '' W Turcji są wyselekcjonowane hotele i plaże, my, ludzie
Zachodu, nie chcemy mieć nic wspólnego z Polakami '' - smutna prawda, - Egipt już to przerabiał.

0 0
ID:81766


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Joanna Borowiak członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej

W czwartek w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..