Powstaje program rozwoju gospodarczego regionu 2021-27

Renomowana firma doradcza PwC przygotuje dla naszego województwa program rozwoju gospodarczego regionu 2021-2027, który wykorzystany będzie w budowaniu nowej strategii rozwoju województwa i dedykowanych gospodarce segmentów nowego RPO.


Program określi przede wszystkim rolę małych i średnich przedsiębiorstw na rzecz wzrostu inwestycji, eksportu i innowacyjności. Uważa się bowiem, że to małe i średnie przedsiębiorstwa są trzonem rozwoju gospodarczego, szczególnie na poziomie lokalnym. Dokument uwzględniać będzie powiązania tych przedsiębiorstw z kluczowymi firmami regionu oraz regionalne endogeniczne potencjały rozwojowe. Powstanie w ramach finansowanego przez rządowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju szerszego projektu o nazwie Regiogmina, którego efektem będzie wypracowanie skrojonych na miarę instrumentów wsparcia dla działających w Kujawsko-Pomorskiem małych przedsiębiorstw. Regiogmina, z budżetem 10,5 miliona złotych, realizowana jest przez konsorcjum, którego liderem jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a partnerami warszawska Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

By efektywnie wspierać firmy i kreować rozwój gospodarczy województwa w ramach projektu Regiogmina tworzymy mapę przedsiębiorstw, ich branż, powiązań i potrzeb. Przystąpiliśmy też do porządkowania i weryfikacji istniejących instrumentów wsparcia. Wierzę, że wypracowane w projekcie rozwiązania, czerpiące z dobrych wzorców największych gospodarek świata, ale dostosowane do specyfiki i uwarunkowań naszego regionu, będą nowym, skutecznym impulsem wzrostu. Wzrostu, którego beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Pierwsza faza Regiogminy już trwa. Naukowcy prowadzą prace w wyniku których powstaną m.in. kompleksowa baza danych o wszystkich firmach regionu, całościowa ocena istniejących instrumentów wsparcia (oczekiwania środowiska, efekty gospodarcze) i założenia regionalnego obserwatorium gospodarczego (nowa wojewódzka instytucja monitorująca i analityczna, rekomendująca rozwiązania samorządom wszystkich szczebli).

Kolejnym krokiem będzie opracowanie programu rozwoju gospodarczego, którego wykonanie zleciliśmy właśnie wybranej w przetargu firmie doradczej PwC Advisory, będącej częścią PwC, globalnego giganta w branży usług doradczych, audytorskich i księgowych. PwC uruchomi też dla nas regionalne obserwatorium gospodarcze i przeprowadzi pilotaż rekomendowanych w programie narzędzi pobudzających gospodarkę. Wartość kontraktu wynosi 3,3 mln złotych.  
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..