15 milionów na instalację odazotowania spalin w MPEC

W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej zostanie wybudowana instalacja odazotowania spalin. Dzięki tej inwestycji MPEC spełni wymogi unijne, a mieszkańcy Włocławka będą oddychać bardziej ekologicznym powietrzem.


W 2017 roku Komisja Europejska opublikowała wytyczne w zakresie standardów emisyjnych dla tzw. dużych obiektów energetycznego spalania, w tym włocławskiej ciepłowni. Precyzyjne wskazania dotyczą wielu szczegółowych parametrów, w tym emisji azotu do atmosfery.

Ciepłownia MPEC dotąd nie spełniała tych wytycznych, ale dzięki inwestycji, na którą umowa została podpisana w poniedziałek, we wrześniu 2021 roku ten stan rzeczy się zmieni. Wykonawcą inwestycji wyłonionym w przetargu jest firma ENERGIKA,  jeden z liderów w modernizacji gospodarki energetycznej i ochrony środowiska. We Włocławku za ponad 15,7 mln dostosuje źródła ciepła MPEC do standardów emisyjnych wykraczających poza wymagania unijnej Dyrektywy IED. W efekcie powstanie zespół instalacji  pozwalający odazotować spaliny nowoczesną  metodą selektywnej, niekatalitycznej redukcji tlenków azotu (SNCR). Dzięki temu emisja tlenków azotu zostanie ograniczona o 45,70 ton rocznie. Inwestycja realizowana będzie przy udziale pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy o dofinansowanie w formie pożyczki.

Wysokość dofinansowania wynosi 75 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Warto przypomnieć, że w marcu br. Andrzej Walczak, prezes zarządu MPEC Włocławek podpisał z przedstawicielami firmy Instal Filter Przemysłowe Systemy Ochrony Powietrza umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowej instalacji odsiarczania i odpylania spalin wraz z modernizacją kanałów spalin dla czterech kotłów węglowych WR-25 ( K3 i K4) oraz WR-10 (K1 i K2). Wartość umowy brutto wynosi 41 801 550,00 złotych. Dzięki nowej instalacji uda się zdecydowanie ograniczyć emisję szkodliwych pyłów oraz dwutlenku siarki, jednego  z najbardziej szkodliwych dla zdrowia związków obecnych w zanieczyszczonym powietrzu.
1 komentarz

gość-19214

mpec, czyli worek bez dna. ładują w to i lądują co rok grube miliony, a nie przekłada się wcale na ceny. Znaczy przekłada się - jest coraz drożej.

0 0
ID:82249


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Joanna Borowiak członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej

W czwartek w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..