Od dziś tylko e-recepty. Możesz je trzymać w telefonie

Od dziś przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko elektroniczne e-recepty. Możesz mieć je przy sobie dzięki aplikacji mObywatel, Z kolei dzięki aplikacji IKP masz dostęp do dokumentacji medycznej, świadczeń i zaleceń lekarza.


Czytelność, mniej błędów, większe bezpieczeństwo – tak o e-receptach pisze wprowadzające je Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Cyfryzacji natomiast zadbało o wygodę pacjentów. Wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację mObywatel i będziemy mieli swoje recepty zawsze przy sobie.

mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski – Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich.

Co zrobić, aby w swoim telefonie mieć e-receptę?
1. Przede wszystkim ściągnij i zainstaluj aplikację mObywatel. Znajdziesz ją – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz - w sklepach Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna. Aby uruchomić aplikację potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Pod koniec stycznia ma być dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.
2: Jeśli masz już ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, wybierz w niej kartę eRecepta.
3: Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Jak utworzyć profil zaufany (PZ)? Masz dwie możliwości:

1. Jeśli masz konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:
- w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.
- operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
2. Załóż PZ online i potwierdź go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.
- wejdź na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.
- po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Profil zaufany ma już prawie pięć milionów Polaków. To jedyny sposób, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). IKP to aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której znajdziesz:
- swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),
- informacje o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania),
- informacje o zaleconej dawce leków,
- informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.
9 komentarzy

gość-92389

Manipulacja - nadal są wystawiane recepty papierowe - nie wszyscy muszą mieć smartfony i komputery !!!!

1 1
ID:82361

gość-97995

@~gość-92389: są wystawiane, bo padł system, bo wszystko siadło i jest lipa. Żadna manipulacja. Za to Twój wpis to manipulacja, ponieważ papierowe recepty są jeszcze tylko i wyłącznie dlatego, bo sobie państwo z nowym systemem nie dało rady.Gdyby wszystko działało tak jak miało działać, papierowych już by nie było od dzisiaj.

1 0
ID:82365

gość-79009

A co maja zrobic osoby starsze, mieszkajace na wsiach, nie majace smartfonow i komputerow ? Znow jakis wymysl niedoswiadczonego gowniarza z ministerstwa, nie znajacego zycia codziennego, ktory bedzie kosztowal bardzo drogo i stworzy balagan.

0 0
ID:82366

gość-99354

@~gość-97995: Uważasz że wszyscy seniorzy mają smartfony i są w stanie z nich korzystać ?

0 0
ID:82367

gość-97995

@~gość-99354: ja nic nie uważam. Taka jest opinia i wola rządu. Pogrzeb na ich stronach, to się przekonasz,

1 1
ID:82368

gość-36623

To samo z rejestracją przez internet do MZOZ gdzie też ten system nie przyjmuje poprawnego logowania robiac ze zdenerwowwanego chorego człowieka ofiarę , Staremu człowiekowi łatwiej jest zadzwonić ze zwykłego stacjonarnego telefonu nawet ale nie trzeba utrudniać.

0 0
ID:82369

gość-36623

Zgubisz telefonalbo ci go ukradną i tracisz tożsamość, twój PESEL i reszta danych posłużą złodziejowi do wziecia kredytu.

0 0
ID:82370

gość-39481

@~gość-97995: Właśnie na stronach rządowych jest informacja powtarzana w mediach że papierowe recepty będą nadal wystawiane ...zgodnie z życzeniem pacjenta .

0 2
ID:82372

gość-53456

@~gość-39481: no tak, bo nie wyszło. rany, jacy wy jesteście ciężcy... szkoda, że nie oglądaliście tv i nie czytaliście nic w dniach 6-8 stycznia. Wyraźnie było mówione że papierów nie będzie. Poszukaj sobie jeden z drugim w sieci.

cytat ze strony Ministerstwa:"Koniec z papierowymi receptami. Od dziś przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel."

https://gazetalubuska.pl/erecepty-2020-8-stycznia-znikna-papierowe-recepty-jak-bedziemy-kupowac-leki-co-maja-zrobic-seniorzy/ar/c14-14610265

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/e-recepty-obowiazkowe-od-8-stycznia-moga-byc-problemy-na-poczatku,989791.html

Coś jeszcze? Nie chce mi się gadać z kimś, kto nie myśli, szkoda czasu. Żegnam.

2 1
ID:82373


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..