7,5 mln zł dla szpitali i instytucji pomocy społecznej

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w czasie epidemii, wspiera samorządy w opanowaniu sytuacji w domach pomocy społecznej, schroniskach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie szpitali, ratownictwa medycznego i stacji sanitarno-epidemiologicznych.


Dzięki staraniom Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza szpitale oraz instytucje ochrony zdrowia i opieki społecznej otrzymały pomoc rządową o łącznej wartości 7,5 miliona złotych.

Jako administracja rządowa wspieramy jednostki, które walczą z koronawirusem. Przede wszystkim są to szpitale, do których za pośrednictwem wojewody płyną z budżetu państwa największe środki. Nie zapominamy także o domach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, schroniskach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, którymi zarządzają samorządy. Tam też przekazywana jest bardzo duża ilość środków ochrony bezpośredniej - mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Przekazałem także przeszło pół miliona złotych na konta wszystkich domów pomocy społecznej, aby wzmocnić funkcjonowanie tych jednostek.

Domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej, schroniska i placówki opiekuńczo-wychowawcze  są miejscami wyjątkowymi, których podopieczni i pracownicy są szczególnie narażeni na działanie koronawirusa. Dlatego Urząd Wojewódzki przekazał im do tej pory w sumie: 91 064 sztuk maseczek, 78 000 sztuk rękawiczek, 14 500 sztuk przyłbic, 2 712 sztuk kombinezonów oraz 5 265 litrów płynu do dezynfekcji.

Do szpitali w regionie popłynęło wsparcie na zakup niezbędnego sprzętu do ratowania zdrowia i życia ludzi: karetka, ECMO, respiratory, defibrylatory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz sprzęt dla laboratorium. W sumie ze środków rządowych dla pięciu zakaźnych szpitali w województwie kujawsko-pomorskim przekazano 6 milionów złotych.

Z rządowych środków dofinansowana została również inwestycja, w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, pełniącym obecnie rolę szpitala jednoimiennego zakaźnego, związana z rozbudową infrastruktury zasilającej szpital w tlen medyczny. Wysokość dofinansowania w tym przypadku to 256 263 zł.

Oprócz tego do szpitali i instytucji w województwie kujawsko-pomorskim przekazano zakupione ze środków rządowych m.in.: maski i półmaski – 374 373 sztuk, rękawiczki – 177 802 sztuki, płyn do dezynfekcji – 52 275 litrów oraz kombinezony, fartuchy, gogle i przyłbice – 29 114 sztuk.

Pomoc popłynęła także do 19 Zespołów Ratownictwa Medycznego, które na sprzęt do odkażania  ambulansów otrzymały 308 218 zł. oraz sanepidu, który na bieżące zakupy środków ochrony bezpośredniej otrzymał 307 680 złotych. Na zabezpieczenie funkcjonowania na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zespołów transportowych i wymazowych przeznaczono kwotę 510 083 zł.Ponadto, Spółki Skarbu Państwa przekazały dla działających w województwie kujawsko-pomorskim placówek służby zdrowia zaangażowanych w walkę z koronawirusem: 3 mln 240 tys. zł (darowizna), 4 samochody (darowizna rzeczowa), 27 samochodów (użyczenia wspólnie z Toyota Motor Poland) oraz środki ochrony zdrowia dla szpitali, instytucji itp.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA