Pałac Kronenbergów w Wieńcu odzyskuje dawny blask

fot. Andrzej Goiński

Za rok wnętrza pałacu i starego dworku, tworzących zespół pałacowy w Wieńcu w powiecie włocławskim, oglądać będziemy w kształcie, jakim nadali mu architekci i budowniczowie prawie 130 lat temu. Obiekty, będące jednymi z najokazalszych tego typu zabytków w Kujawsko-Pomorskiem, przechodzą właśnie gruntowny remont.


Trwają prace rozbiórkowe wewnątrz pałacu i drugiego budynku, tak zwanego starego dworu. Wykonawca zburzył stare ściany działowe powstałe w czasie funkcjonowania w tym miejscu sanatorium i szpitala, zabezpieczył fundamenty, skuł tynki, usunął stropy. Kolejnym etapem będzie wymiana dachów.

W Wieńcu powstanie Kujawskie Centrum Muzyki. Chcemy, by ten wspaniały kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył ludziom. Odbywać się tu będą duże i ważne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy – a także warsztaty i spotkania muzyczne. Nowa instytucja będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Po przebudowie i modernizacji w pałacu powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne. Odrestaurowany zostanie także otaczający pałac park. Inwestorem jest marszałkowski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa.

Prace budowalne zakończą się latem przyszłego roku. Koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonawcą prac budowalnych jest konsorcjum grudziądzkich firm: JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort. 

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany w stylu angielskiego neogotyku stary dwór (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Właścicielem posiadłości była najbogatsza w drugiej połowie XIX wieku bankierska rodzina Kronenbergów. Po wojnie odebrano majątek jego właścicielom i utworzono w nim sanatorium, a następnie szpital przeciwgruźliczy.

Rewitalizacja historycznego parku

Gotowa jest już koncepcja rewitalizacji parku otaczającego majątek. Było to możliwe dzięki udziałowi Urzędu Marszałkowskiego w międzynarodowym projekcie HICAPS - Historyczne parki dworskie (strona projektu), który finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Europa Środkowa. Rewitalizacja zakłada odtworzenie dawnego układu alejek i układu zieleni wraz z nasadzeniami drzew i krzewów. W oparciu o dziewiętnastowieczne dokumenty, zdjęcia i wzory powstaną nowe żywopłoty, rabaty kwiatowe, ławki. Po rewitalizacji park służyć będzie jako przestrzeń, w której organizowane będą wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..