Wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dla pracowników swoich domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i schronisk dla bezdomnych prowadzą już wszystkie miasta na prawach powiatu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz) oraz 11 powiatów ziemskich (aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, inowrocławski, mogileński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski i włocławski). Otrzymało je już ponad 1 600 osób. W powiatach lipnowskim, nakielskim, radziejowskim, rypińskim, sępoleńskim i żnińskim dodatkowe wynagrodzenia za maj i czerwiec trafią na konta personelu jeszcze w tym miesiącu.
Tysiąc złotych brutto przyznane zostanie personelowi, których obowiązki wymagają stałych kontaktów z podopiecznymi, połowę tej sumy pozostałym zatrudnionym w tych placówkach. Takie same dodatki do pensji otrzymają wkrótce także osoby zatrudnione w podobnych ośrodkach prowadzonych przez gminy, organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa społeczne, a także opiekunki środowiskowe. Wnioski aplikacyjne o granty na ten cel złożyło 47 instytucji – trwają procedury związane z weryfikacją i oceną wniosków oraz podpisywaniem umów.
Trwają także zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych – krok po kroku realizujemy wart 130 milionów złotych medyczny segment pakietu antykryzysowego. Placówki otrzymały już kwalifikowane medyczne środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne wartości 10 milionów złotych oraz karetki, sprzęt i aparaturę za łącznie 8 milionów złotych.
Wielkim zainteresowaniem cieszą się mikrogranty inwestycyjne oferowane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR). To dotacje inwestycyjne w wysokości 30 lub 60 tys. złotych, adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. W ramach tego narzędzia wspieramy też małe sklepy, piekarnie, punkty apteczne - za pomocą mikrodotacji w wysokości do 2 tys. złotych na
zakup urządzeń filtrujących powietrze.
Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu jest zaangażowany w dotyczące ochrony miejsc pracy działania rządowej Tarczy Antykryzysowej (wspierane w naszym regionie finansowo przez samorząd województwa). Pracownicy WUP udzielili już blisko 7 tysięcy porad telefonicznych i 1,5 tysiąca e-mailowych. WUP zamieszcza przydatne przedsiębiorcom w kryzysie informacje na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Wnioski przedsiębiorców rozpatruje na bieżąco 30 pracowników. Dotąd wpłynęło prawie 3 tysiące wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń na łącznie blisko pół miliarda złotych; 1 291 pracodawcom wypłacono łącznie 111 milionów złotych, co pozwoliło objąć wsparciem 44 200 pracowników.