Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy za 740 milionów

1 400 tysięcy złotych – taka jest łączna wartość wypłaconych pracownikom domów pomocy społecznej w całym regionie dodatkowych wynagrodzeń w ramach wojewódzkiego program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków. Pakiet antykryzysowy obejmuje też m.in. zakupy medycznych środków ochrony osobistej i sprzętu dla szpitali, pożyczki obrotowe i mikrogranty inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Budżet wynosi 740 milionów złotych.


Wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dla pracowników swoich domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i schronisk dla bezdomnych prowadzą już wszystkie miasta na prawach powiatu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz) oraz 11 powiatów ziemskich (aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, inowrocławski, mogileński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski i włocławski). Otrzymało je już ponad 1 600 osób. W powiatach lipnowskim, nakielskim, radziejowskim, rypińskim, sępoleńskim i żnińskim dodatkowe wynagrodzenia za maj i czerwiec trafią na konta personelu jeszcze w tym miesiącu.  

Tysiąc złotych brutto przyznane zostanie personelowi, których obowiązki wymagają stałych kontaktów z podopiecznymi, połowę tej sumy pozostałym zatrudnionym w tych placówkach. Takie same dodatki do pensji otrzymają wkrótce także osoby zatrudnione w podobnych ośrodkach prowadzonych przez gminy, organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa społeczne, a także opiekunki środowiskowe. Wnioski aplikacyjne o granty na ten cel złożyło 47 instytucji – trwają procedury związane z weryfikacją i oceną wniosków oraz podpisywaniem umów.

Trwają także zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych – krok po kroku realizujemy wart 130 milionów złotych medyczny segment pakietu antykryzysowego. Placówki otrzymały już kwalifikowane medyczne środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne wartości 10 milionów złotych oraz karetki, sprzęt i aparaturę za łącznie 8 milionów złotych.  

Wielkim zainteresowaniem cieszą się mikrogranty inwestycyjne oferowane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR). To dotacje inwestycyjne w wysokości 30 lub 60 tys. złotych, adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. W ramach tego narzędzia wspieramy też małe sklepy, piekarnie, punkty apteczne - za pomocą mikrodotacji w wysokości do 2 tys. złotych na zakup urządzeń filtrujących powietrze.

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu jest zaangażowany w dotyczące ochrony miejsc pracy działania rządowej Tarczy Antykryzysowej (wspierane w naszym regionie finansowo przez samorząd województwa).  Pracownicy WUP udzielili już blisko 7 tysięcy porad telefonicznych i 1,5 tysiąca e-mailowych. WUP zamieszcza przydatne przedsiębiorcom w kryzysie informacje na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Wnioski przedsiębiorców rozpatruje na bieżąco 30 pracowników. Dotąd wpłynęło prawie 3 tysiące wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń na łącznie blisko pół miliarda złotych; 1 291 pracodawcom wypłacono łącznie 111 milionów złotych, co pozwoliło objąć wsparciem 44 200 pracowników.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..